Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2015 Son Dakika :  29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ Yemekte ve açık büfe standlarında  süsleme sanatı bütün dünyayı ve türkiyeyi  etkisi altına aldı. Aşçıların artık lezzetli yemekler yapması yetmiyor bu yemekleri en güzel şekilde sunması da önemli. Hazırlanan yemek tabakları “yeme de yanında yat” türünden... Hatta bu tabaklardaki yemekler yenmeyip resim diye duvara asılabilir türden. Birer sanat eseri gibi duran tabakları hazırlamak için aşçılar estetik ve sanat dersleri alıyor Ahmet Baç’da aydın universitesinde aşçılık eğitimi alan genç aşçılara süsleme sanatının incelikleri hakkında seminer verdi.

 

AHMER BAÇ’Bilindiği gibi sanat  en genel tanımı ile bir anlatış  bir ifade şeklidir. Anlatılan  sanatkarın iç ve dış dünyasıdır Aşçılıktada bizim içimizde yaşayan güzelliklerin dışa vuruşudur. Başka deyişle sanat  insanın yaşadığı dünyayı gönül penceresinden seyrederken  gördüklerini  hissettiklerini kullanacağı ürünlere dile getirmesidir. Böylece insanın yetenekleri şekillenmiş  duygu ve düşünceleri adeta maddede billurlaşmış olur. Sanatı var eden  besleyen ve olgunlaştıran  zihinlerdeki fikir ve düşünce dır. Yaptığımız Sanat eserleri gibi yiyecekler  bunların yansıması veya bir takım kalıplara girerek şekil ve görünüş kazanması ile meydana gelir.


Usta bir aşçı olmanın yolu lezzetli yemekler kadar süslü tabaklardan geçiyor olduğunu bütün aşçılık mesleğini seçen herkez bilir. Bunun için “Tabağı tablo gibi yapamıyorsanız dünyaca ünlü şef olamazsınız.” demişti merhum gurme Tuğrul Şavkay. Bugün dünya mutfaklarında bir ressam ya da heykeltıraş hassasiyetinde tabak hazırlamak iyi yemek yapmanın da ötesine geçmiş durumda. Türk mutfağı da dünyaya açılan aşçılar sebebiyle bu ‘süslü yemek’ akımından etkilendi. Şimdi yöresel yemekler ve dünyaca ünlü  kebaplar ,sarmalar, pilavlar maharetli ellerden sonra tüketiciye ulaşırken  sanata dönüşüyor.

 

Süsleme ile önünüze gelen tablo gibi tabaklar yada çok büyük özenle hazırlanmış açık büfeler yemekleri de çatal-kaşıkla ve ağzınızla değil bakışlarınızla yani gözünüzle yiyorsunuz. Aşçıların artık iyi yemek yapması yetmiyor bu yemeği tabağa nasıl koyduğu da önemli. Çünkü dünya mutfaklarında bir ressam ya da heykeltıraş hassasiyetinde tabak hazırlamak iyi yemek yapmanın da ötesine geçti. Üstelik dünyada yemek sitilisti yemek süsleme sanatı gibi bize şaşırtıcı gelen kavramlar gelişmiş. Artık dünyada yemeklerin damak zevki vermesi karnı doyurmasından öte gözü doyurması isteniyor. Gerçi bizde de yaygın bir sözdür “önce göz doyar!” Biz bunu yemeklerimizi tabaklara çok koyarak yerine getirdiğimizi sanırız. Ama dünya mutfaklarında “önce gözü doyurmak” resim tablosu gibi hazırlanan tabaklar olarak algılanıyor.

Yemek süsleme sanatı Uzakdoğu mutfağının Amerika ve Avrupa mutfağını etkilemesiyle başlamış. Şimdi aşçılar iyi yemek yapmanın püf noktalarıyla ilgili eğitim almanın yanında yemek süsleme sanatı eğitimleri de alıyor bu nedenle aydın üniversitesi eğitmen chefleri Emrullah Gümüştaş ve Abdullah Alparslan Aşçılık mesleğinin içinde kendine haklı yer edinmiş süsleme sanatının önemli cheflerinden AHMET BAÇ chefi öğrencileri bilgilerini paylaşması için eğitim programına dahil ettiler  .

Bilim ve uygarlık tarihleri incelendiğinde görülmektedir ki, insanlığa en çok hizmet etmiş toplumlar bilimde ileri gitmiş olanlardır. Eğitimde ileri olan toplumlar güçlü, geri olan toplumlar da zayıf olmaya mahkumdurlar. Osmanlı Devleti tarihin en uzun ömürlü devletlerinden biridir. Bunda şüphesiz ki, eğitim politikasının önemli bir rolü vardır.

CHEF AHMET BAÇ’Yemek veya açık büfe  süsleme sanatı artık türkiyede önemli yerlerde olduğunu belirtmek isterim,Her mutfak bölümü gibi artis diye tabir ettiğimiz süsleme sanatının  da kendi içinde kuralları var. Mesela yemekleri süslemek için kullanılan süslerin hepsinin yenilebilir olması gerekiyor. Amma gelin de siz bu heykel gibi yemekleri yiyin; yemek süsleme erbabı  Oktay Usta da bunun için; “Yemeklerin süsünü bozmadan yemeye çalışırken bir de bakmışsınız 20 dakika geçmiş. Zaten beyin bu sürede doyma sinyali veriyor. Böylelikle hem gözünüz hem de mideniz doymuş oluyor. ‘demişti.

Son yıllarda Türk aşçıları dünyaya açılınca dünyada yaşanan bu ‘süslü yemek’ akımı bize de yansımış. Ünlü ustalar ve restoranlar kebaplarımızı dolmalarımızı kuru fasulyemizi çorbalarımızı salatalarımızı daha estetik ve şık sunma telaşında bunun yanında uluslar arası restaurantlarımız yemeklerini görsel sanatının en inceliklerini sunarak yapıyorlar. Ama herkesin hemfikir olduğu “yemeklerin görünüşünü güzelleştirelim diyerek tadını bozmayalım” yönünde.
Dekoratif bir şamdan yapabilirsiniz: Sofranıza doğal şamdanlar yaparak, samimi bir hava verebilirsiniz. Meyvelerin göbeğini çıkarma aleti kullanarak, büyükçe birkaç elmanın içine dörtte üç büyüklüğünde çukur oyun. Her deliğin içine uzun dekoratif mumlar yerleştirin. Elmaların çevresini birkaç yaprakla ya da çiçeklerle süsleyin.

* Süsleme yemeğin içerisinde kullanılan ürünlerle yapılmalı.
* Ayrıca süsleme için kullanılan bütün ürünlerin yenilebilir olması gerekiyor.
* Yemek süslemesinde renk uyumu önemlidir.
* Yemeğin tabağa konuluşu da mühimdir. Tabağa güzelce konulmuş bir yemeği süslerle tamamlayabiliriz.
* Yemek sofraları için salata önemlidir. Salata daha sonra gelecek yemeklerin ne kadar güzel ve lezzetli olduğunun habercisidir.
* Çoban salatalar yeşil veya kuru soğanla süslenebilir. İçine doğradığımız domatesin kabuğundan gül yapabilir havuç lalelerle süsleyebilirsiniz. Yapılan süsün tabağın neresine konulduğu da önemlidir. Havuç soyma bıçağıyla havuç ince spagetti boyunda dilimlenir ve bu dilimler salatanın üzerinde süsleme için kullanılabilir.
* Çorbalarda süsleme tabağa konulduktan sonra yapılır. Örneğin yayla çorbası üzerine kızarmış; ama yanmamış tereyağı ile son anda konulmuş nane şık bir süslemedir. Yağ ve nane desenli bir şekilde çorba üzerine dökülmeli.
* Şehriye çorbası gibi çorbaların da üzerine doğranmış maydanoz şık bir görüntü oluşturur.
* Kurutulmuş veya kızartılmış ekmek kırıntıları da çorba süslemesinde kullanılabilir.
* Makarnayı da tabağın ortasına koyup sosunu üzerine döktükten sonra aynı sostan tabağın boş kenarlarına ince hale şeklinde dökebilirsiniz.
* Haşlanmış sebzeler renk çeşitleri ve kolay şekil almaları sebebiyle tabak süslemesinde sıkça kullanılır.

 

-
   


 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
 • KOMİ   
 • GÜVENLİK ELEMANI  silahlı güvenlik kimlik kartımla iş arıyorum. 
 • RESEPSİYON ŞEFİ  1998 yılından itibaren turizm sektöründe önbüroda receptionist ve night auditör olarak çalıştım.almanca iyi ingilizce orta ve rusca başlangıc seviyesinde biliyorum ayrıca rmos ,sentez,electr
 • RESTAURANT ŞEFİ  1968 doğumluyum yaklaşık olarak 30 senelik iş tecrübemle daimi bir iş arıyorum, genel branşım trizm otel, alakart restaurant tecrübem oldukça iyidir,bunun yanısıra balık ve steak,dende iyi a
 • PİZZACI  pizza ustasıyım 
 • BAR CAPTAIN  Turizm sektorunde toplam 12 yili askin bir gecmisim var. Ve en son olarak yurt disinda kuveyt ve dubaide gorev yaptim. 
 • TEMİZLİK GÖREVLİSİ  meydan alanında deneyimim vardır 
 • LOJMAN SORUMLUSU  manavgat çevrs de lojman görevlisi olarak iş arıyorum.lojmanda 24 saat kalırım.e sınıfı ehliyetim.aracım vardır.sorumlulumu bilirim. 
 • ALAKART ŞEFİ  sıcak soğuk alakart italyan türk mutfağı ızgara 19 yıllık ustayım 10 sene yurt dışında italyan restaurantlarında çalıştım. 
 • KURU TEMİZLEME ELEMANI  10 yıllık turizim otel çamaşırhane genelinde tecrübem iş kur. m.e.b.onaylı mesleki sertifikam var. şimdiden teşekkürler. 
 • BELLBOY  turiz otelcilik lisesi mezunuyum.servis ve bar alanında tecrübem war.ama bu sezon bellboyluk yapmak istiyorum. ingilizce vardır.istenildiğinde şahsen görüşebilirim.Saygılarımla 
 • REHBER  İyi derecede Flemekçe (Hollandaca) orta seviyede Almanca konuşabiliyorum. 
 • RESTAURANT ŞEFİ  konumumda yılların deneyımı ve tecrübersine sahibim.istenılen anda detaylı cv sunarım.saygılarımla. 
 • GÜVENLİK ELEMANI  5 yılı geckın iş deneyımım var 
 • DÖMİ ŞEF  şuan antalya merkezde otelde ekmek şefi olarak çalışıyorum pastaneye dömi şef olarak iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim 
 • ŞOFÖR  src 2 ve 4 +pisko teknik e sinifi belgem mevcuttur is deneyimim iyidir vede titizdir bu sektorde referanslarimda mevcuttur 
 • MUTFAK ŞEFİ  1961yılı doğmlym*1977den buyana ektörün içimdym*2005yılında emekliym. 
 • EKMEKCI ŞEFİ  asistan 
 • KAHVALTI ŞEFİ  15 YILLIK İŞ TECRÜBEM BULUNMAKTADIR.NOT:CV İSTENDİĞİN DE GÖNDERİLECEKTİR. 
 • GÜVENLİK ELEMANI  24/08 vardiyası çalışabileceğim antalya merkez deneyimim var 
 • KOMİ  ANTALYA MANAVGAT VE CİVARINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM 
 • KAT GÖREVLİSİ (MAID)  ANTALYA SERİK MANVGAT VE CEVRESİNDE PRESTİJLİ BİR OTELDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM ... 
 • ŞOFÖR  B sınıfı ehlıyetım bulunmakta,ayrıca yıllardır toptancılık yaptıgım ıcın kamyon ve mınıbüs kullandım antalya ve cevresı yollarına hakimim her türlü turizm ve otelcilik servislerini kullanabı
Dünyanın En iyi Restaurantları

SAFFET EMRE TONGUÇ

16.02.2014 05:07:20

Dünyanın En iyi Restaurantları


Yılardır dünyanın en iyi restoranlarını belirleyen ve bu konuda en önemli otoritelerden biri sayılan Zagat'ın Avrupa'nın 27 büyük şehrindeki bin 372 restoranını anlatan 2006 sayısı çıktı. B


Elinizin Hamuru 'MAKARNA

MURAT BOZOK

25.01.2014 16:46:50

KIRMIZI MEYVELER

NACİYE KUTLU

24.12.2013 04:33:52

2014 Doğal Olarak Yöresel

AHMET ÖRS

09.12.2013 03:41:02

Uygarlığın Beşiği Anadolu Toprakları

FATİH ŞAŞMAZ

01.12.2013 15:25:54

Hiç Birşey Eskisi Kadar Olmayacak

MUZAFFER YILMAZ

24.11.2013 15:03:08

Aşçıhaber Takipçilerimiz ve Aşçılık Sektörünün Değerli Mensupları. İLAN HABER Yeni ehliyet alacaklara ASBİS kolaylığı YENİ EHLİYETLER ADRESE TESLİM EDİLECEK. Yeni Ehliyetlerin Verileceği Tarih Açıklandı İstanbul'da Bu Akşama Dikkat!


Etler Bir Tıkla Kapıda Aşçıhaber'YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Bu Mutfağın Şefi Sizsiniz! Kaanlar Gıda Grubu, 1978 yılında Kollektif Şirket olarak İstanbul/Unkapanı'nda kurulmuştur. OMNİTERZİ TERZİ İŞ GİYSİLERİ SAN TİC LTD ŞTİ. 'NİN RESMİ SANAL MAĞAZASIDIR. 8 BİN 700 YENİ YATAK GELİYOR
MİCROSOFT'tan SAHTE e-mail UYARISI
Bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri MSN adreslerinin Windows Live Messenger listelerinde kayıtlı olan isimler ile irtibata geçerek listelerinde sizi engelleyenleri göstereceği iddia edilen adresler gönderiyorlar. ...

ANA SAYFA| HABER ARŞİVİ| İŞ İLANLARI| AŞÇILARIMIZ| FORUM| İLETİŞİM

©2008-2010 ascihaber.com - Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Herhangi bir konuda bize ulaşmak için lütfen [email protected] adresini kullanınız.


tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri