Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER ! Yemekte ve açık büfe standlarında  süsleme sanatı bütün dünyayı ve türkiyeyi  etkisi altına aldı. Aşçıların artık lezzetli yemekler yapması yetmiyor bu yemekleri en güzel şekilde sunması da önemli. Hazırlanan yemek tabakları “yeme de yanında yat” türünden... Hatta bu tabaklardaki yemekler yenmeyip resim diye duvara asılabilir türden. Birer sanat eseri gibi duran tabakları hazırlamak için aşçılar estetik ve sanat dersleri alıyor Ahmet Baç’da aydın universitesinde aşçılık eğitimi alan genç aşçılara süsleme sanatının incelikleri hakkında seminer verdi.

 

AHMER BAÇ’Bilindiği gibi sanat  en genel tanımı ile bir anlatış  bir ifade şeklidir. Anlatılan  sanatkarın iç ve dış dünyasıdır Aşçılıktada bizim içimizde yaşayan güzelliklerin dışa vuruşudur. Başka deyişle sanat  insanın yaşadığı dünyayı gönül penceresinden seyrederken  gördüklerini  hissettiklerini kullanacağı ürünlere dile getirmesidir. Böylece insanın yetenekleri şekillenmiş  duygu ve düşünceleri adeta maddede billurlaşmış olur. Sanatı var eden  besleyen ve olgunlaştıran  zihinlerdeki fikir ve düşünce dır. Yaptığımız Sanat eserleri gibi yiyecekler  bunların yansıması veya bir takım kalıplara girerek şekil ve görünüş kazanması ile meydana gelir.


Usta bir aşçı olmanın yolu lezzetli yemekler kadar süslü tabaklardan geçiyor olduğunu bütün aşçılık mesleğini seçen herkez bilir. Bunun için “Tabağı tablo gibi yapamıyorsanız dünyaca ünlü şef olamazsınız.” demişti merhum gurme Tuğrul Şavkay. Bugün dünya mutfaklarında bir ressam ya da heykeltıraş hassasiyetinde tabak hazırlamak iyi yemek yapmanın da ötesine geçmiş durumda. Türk mutfağı da dünyaya açılan aşçılar sebebiyle bu ‘süslü yemek’ akımından etkilendi. Şimdi yöresel yemekler ve dünyaca ünlü  kebaplar ,sarmalar, pilavlar maharetli ellerden sonra tüketiciye ulaşırken  sanata dönüşüyor.

 

Süsleme ile önünüze gelen tablo gibi tabaklar yada çok büyük özenle hazırlanmış açık büfeler yemekleri de çatal-kaşıkla ve ağzınızla değil bakışlarınızla yani gözünüzle yiyorsunuz. Aşçıların artık iyi yemek yapması yetmiyor bu yemeği tabağa nasıl koyduğu da önemli. Çünkü dünya mutfaklarında bir ressam ya da heykeltıraş hassasiyetinde tabak hazırlamak iyi yemek yapmanın da ötesine geçti. Üstelik dünyada yemek sitilisti yemek süsleme sanatı gibi bize şaşırtıcı gelen kavramlar gelişmiş. Artık dünyada yemeklerin damak zevki vermesi karnı doyurmasından öte gözü doyurması isteniyor. Gerçi bizde de yaygın bir sözdür “önce göz doyar!” Biz bunu yemeklerimizi tabaklara çok koyarak yerine getirdiğimizi sanırız. Ama dünya mutfaklarında “önce gözü doyurmak” resim tablosu gibi hazırlanan tabaklar olarak algılanıyor.

Yemek süsleme sanatı Uzakdoğu mutfağının Amerika ve Avrupa mutfağını etkilemesiyle başlamış. Şimdi aşçılar iyi yemek yapmanın püf noktalarıyla ilgili eğitim almanın yanında yemek süsleme sanatı eğitimleri de alıyor bu nedenle aydın üniversitesi eğitmen chefleri Emrullah Gümüştaş ve Abdullah Alparslan Aşçılık mesleğinin içinde kendine haklı yer edinmiş süsleme sanatının önemli cheflerinden AHMET BAÇ chefi öğrencileri bilgilerini paylaşması için eğitim programına dahil ettiler  .

Bilim ve uygarlık tarihleri incelendiğinde görülmektedir ki, insanlığa en çok hizmet etmiş toplumlar bilimde ileri gitmiş olanlardır. Eğitimde ileri olan toplumlar güçlü, geri olan toplumlar da zayıf olmaya mahkumdurlar. Osmanlı Devleti tarihin en uzun ömürlü devletlerinden biridir. Bunda şüphesiz ki, eğitim politikasının önemli bir rolü vardır.

CHEF AHMET BAÇ’Yemek veya açık büfe  süsleme sanatı artık türkiyede önemli yerlerde olduğunu belirtmek isterim,Her mutfak bölümü gibi artis diye tabir ettiğimiz süsleme sanatının  da kendi içinde kuralları var. Mesela yemekleri süslemek için kullanılan süslerin hepsinin yenilebilir olması gerekiyor. Amma gelin de siz bu heykel gibi yemekleri yiyin; yemek süsleme erbabı  Oktay Usta da bunun için; “Yemeklerin süsünü bozmadan yemeye çalışırken bir de bakmışsınız 20 dakika geçmiş. Zaten beyin bu sürede doyma sinyali veriyor. Böylelikle hem gözünüz hem de mideniz doymuş oluyor. ‘demişti.

Son yıllarda Türk aşçıları dünyaya açılınca dünyada yaşanan bu ‘süslü yemek’ akımı bize de yansımış. Ünlü ustalar ve restoranlar kebaplarımızı dolmalarımızı kuru fasulyemizi çorbalarımızı salatalarımızı daha estetik ve şık sunma telaşında bunun yanında uluslar arası restaurantlarımız yemeklerini görsel sanatının en inceliklerini sunarak yapıyorlar. Ama herkesin hemfikir olduğu “yemeklerin görünüşünü güzelleştirelim diyerek tadını bozmayalım” yönünde.
Dekoratif bir şamdan yapabilirsiniz: Sofranıza doğal şamdanlar yaparak, samimi bir hava verebilirsiniz. Meyvelerin göbeğini çıkarma aleti kullanarak, büyükçe birkaç elmanın içine dörtte üç büyüklüğünde çukur oyun. Her deliğin içine uzun dekoratif mumlar yerleştirin. Elmaların çevresini birkaç yaprakla ya da çiçeklerle süsleyin.

* Süsleme yemeğin içerisinde kullanılan ürünlerle yapılmalı.
* Ayrıca süsleme için kullanılan bütün ürünlerin yenilebilir olması gerekiyor.
* Yemek süslemesinde renk uyumu önemlidir.
* Yemeğin tabağa konuluşu da mühimdir. Tabağa güzelce konulmuş bir yemeği süslerle tamamlayabiliriz.
* Yemek sofraları için salata önemlidir. Salata daha sonra gelecek yemeklerin ne kadar güzel ve lezzetli olduğunun habercisidir.
* Çoban salatalar yeşil veya kuru soğanla süslenebilir. İçine doğradığımız domatesin kabuğundan gül yapabilir havuç lalelerle süsleyebilirsiniz. Yapılan süsün tabağın neresine konulduğu da önemlidir. Havuç soyma bıçağıyla havuç ince spagetti boyunda dilimlenir ve bu dilimler salatanın üzerinde süsleme için kullanılabilir.
* Çorbalarda süsleme tabağa konulduktan sonra yapılır. Örneğin yayla çorbası üzerine kızarmış; ama yanmamış tereyağı ile son anda konulmuş nane şık bir süslemedir. Yağ ve nane desenli bir şekilde çorba üzerine dökülmeli.
* Şehriye çorbası gibi çorbaların da üzerine doğranmış maydanoz şık bir görüntü oluşturur.
* Kurutulmuş veya kızartılmış ekmek kırıntıları da çorba süslemesinde kullanılabilir.
* Makarnayı da tabağın ortasına koyup sosunu üzerine döktükten sonra aynı sostan tabağın boş kenarlarına ince hale şeklinde dökebilirsiniz.
* Haşlanmış sebzeler renk çeşitleri ve kolay şekil almaları sebebiyle tabak süslemesinde sıkça kullanılır.

 

-
   


 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK
NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!
2014'un Michelin Yıldızları
KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.
Kırmızı Et Sağlıklı mı?
Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu
Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek
Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER !


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum