Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER ! Cemal Türkan, Shov Tv'de her hafta Derya Baykal ile birlikte program yapıyordu Ünlü Aşcı Cemal Türkanı KAYBETTİK

Basında Cemal Türkan Usta Uzun bir süre önce geçirdiği kaza sonrası yoğun bakımda tedavi görmekte olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ünlü Aşçımız Cemal Türkan (58), daha fazla yaşama tutunamadı ve bugün saat 16 sıralarında vefat etti.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlilerinden Dünyaca ünlü Bolulu aşçı Cemal Türkan, 25 Aralık Pazar günü Karamanlı Mahallesi’nde yaya halde yürürken, bir aracın çarpması sonucu beyin kanaması geçirerek İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde yoğun bakıma alınmıştı. 35 günden bu yana yoğun bakımda yaşama tutunmaya çalışan Cemal Usta’dan bugün saat 16’da kötü haber geldi. Dünyaca ünlü Aşçıbaşımız Cemal Türkan Usta’nın yaşam savaşını kaybettiği belirtildi.       

Aşçılığın mesleğinin ustasından öte, bilim adamıydı,Cemal Türkan kısa bir süre öncesine kadar Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak derslere giriyordu.       Cemal Usta’nın pratik ve teorik yöntemlerle hazırladığı yemek kitapları, Türkiye’de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitapları olarak onay almıştı. Son birkaç yıldan bu yana Şov Tv’de Derya Baykal’ın konuğu olarak her hafta televizyonda yemek pişirme sunumları yapan ünlü Aşçımız Cemal Türkan, mesleğinin en üst noktasına kadar tırmanmış hem usta bir aşçı, hem bir kitap yazarı, hem de öğretim görevlisi olarak bilim adamıydı.

 

Olay (25.12.2011) Ünlü Aşçımız Cemal Türkan 25 Aralık pazar günü saat 17.15 sıralarında geçirdiği kazada ağır yaralandı.     Karamanlı Mahallesi Konuralp Caddesi’nde seyreden Ahmet Şen’nin(24) kullandığı 14 KA 230 plakalı araç, yaya halde yürümekte olan Cemal Türkan’a çarptı.Kazada ağır yaralanan Cemal Türkan ambulansla İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ünlü aşçının beyninde ödem oluştuğu ve yoğun bakımda tedavisinin devam ettiği belirtilirken, olaydan sonra gözaltına alınan sürücünün savcılık tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

Cemal Usta'nın kendi kaleminden özgeçmişi ve hayatı;

Cemal TÜRKAN
Adres Kültür mah. Ardıç sok. no. 11 BOLU
Tel 0 374 270 28 48 İş: 0 374 356 37 50 
Cep 0 533 239 46 24. 
Mail
[email protected]
Medeni hali Evli, 4 çocuk
Doğum tarihi Bolu, 10/04/1953

1999’dan bugüne kadar ÖĞRETİM GÖREVLİSİ (Mutfak teknolojisi ve pişirme teknikleri hocası): A. İzzet Baysal Üniversitesi Mengen meslek (aşçılık) yüksek okulu – Bolu
1996/1998  EXECUTİVE CHEF: Ürdün Kraliyet sarayı – Ürdün
1986/1996 EXECUTİVE CHEF: Hotel le Pavillon Bleu, Novotel ve Marilan işletmeleri – Paris Fransa
1971/1986 USTA AŞÇI: Restaurant l’Escale, Hotel Byblos, Auberge du Coeur Volan, Hotel Meridyen – Paris Fransa
1965/1971 AŞÇI ÇIRAĞI: Abdullah Lokantası, Hilton oteli, Büyük Trabya Oteli – İstanbul 
    
Öğrenim durumu 
C.A.P de Cuisine (aşçı) ve C.A.P. de Patisserie (pastacı) 1978/1982 Paris -Fransa 
 B.P. de Cuisine (profesyonel aşçı diploması) 1983, (Fransa’nın en yüksek aşçılık diploması) Paris –Fransa 
 B.T.H. Restauration (lokantacılık diploması) 1987, Paris – Fransa 
 B.T.S. Restauration (lokantacılık yüksek teknisyen diploması) Akademi de Paris-Vesailles – Fransa
Diğer etkinlikler: Çok iyi derecede Fransızca ve iyi derecede de İngilizce biliyorum. Fransız pasaportuna sahibim. Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği (Talim terbiye kurulundan tasdikli), Mutfak teknolojisi, Yemek repertuarı, Turizmde Beslenme İlkeleri ve Mönü Planlama, Mutfak Hizmetleri, Aşçılık ve dvd leri, Mutfak Teknolojisi (liseler için) ve Arçelik Pişirme Rehberi 1 ve 2 kitaplarının yazarıyım (9 kitap).

Maksadım Türk mutfağını bilimselleştirerek ülkemdeki aşçılık eğitimine yararlı olmaya çalışmaktır.

ÇALIŞMALARI
7 KİTAP
-Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği - Talim Terbiye Kurulundan tasdikli. 5 baskı.

-Mutfak Teknolojisi –  Aşçılık eğitiminin en önemli kitabı. 4 baskı.

-Yemek Repertuarı – 600 çeşit yemek tarifi. 3. baskı.

-Aşçılık – Bilimsel yemek tarifleri. Aşçılık eğitimi için. En çok satılan kitabım. 3. baskı.

-Turizmde Beslenme ilkeleri ve Mönü Planlama –  Çok önemli bir aşçılık eğitim kitabı. 4. baskı.

-Mutfak Hizmetleri Yönetimi – MYO okullarının müfredatına uygun ders kitabı. 3 baskı.

-Pişirme rehberi – Önemli bir firmanın pişirici cihazları için yazılmış 2 kitapçık. Bir milyonun üzerinde dağıtıldı.

2 DVD
Aşçılık kitabındaki 237 ana yemek tarifinin uygulama videolarını eşimle bir yıl sıkı şekilde çalışarak yaptık. Eşim kameramanlık, yardımcı aşçılık ve bulaşıkçılık yaptı. Bende uygulama ve bilgisayarda montaj işlerini yaparak daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir iş gerçekleştirdik. DVD'lerin aşçılık eğitimine büyük katkı yaptığı söyleniyor.

 1 BULUŞ
Dereceli şurup yapma yöntemini bularak acemi bir kimsenin bile istenilen kıvamda tatlı şurubu yapabileceğini sağladım.

 ARAŞTIRMA
Türkiye’nin 81 ilinin yöresel yemeklerini araştırıp kayda aldım ve yemek repertuarına ekledim.

 LİSAN
Çok iyi Fransızca ve iyi düzeyde İngilizce konuşuyorum.

 KARİZMA
Ekranların Cemal Ustası olarak ün kazandım

 MESLEKTE 45 YIL
1965 de henüz 13 yaşındayken aşçılık mesleğine başladım ve 45 yıldan beri aktif olarak çalışmaktayım.

 YURT DIŞI EĞİTİMİ
Aşçılık üzerine 10 yıl eğitim görerek, Fransa’nın en yüksek aşçılık diploması ve mastır sayılan (BP de Cuisine) diploması dahil, 5 diploma aldım.

 YURT DIŞI DENEYİMİ
Aşçılık mesleğinin her kademesinde görev yaparak yurt dışında 25 yıl çalıştım.

 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
Türkiye’nin ilk aşçı öğretim görevlisi olarak 1999 da Abant İ. Baysal üniversitesi Mengen Meslek Yüksek okuluna (aşçılık programı) atandım

 TELEVİZYON
Ulusal kanallarda 100 e yakın canlı televizyon programında verdiğim bilgi ve püf noktaları sayesinde halkın büyün takdirini kazandım.

 BİLGİ TAŞIMA
Fransa’nın 80 yıllık aşçılık eğitim bilgi birikimlerini ülkeme taşıdım.

 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Anadolu otelcilik ve Turizm Meslek liselerinin aşçılık programı hazırlanırken kaynak gösterilerek kitaplarımdan yararlanıldı.

 KONFERANS
Aşçılık öğretmenlerine ve aşçılıkla ilgili toplantılarda aşçılık üzerine birçok konferans verdim.

Hayat Hikayesi
AŞÇILIKTAN ÜNİVERSİTE HOCALIĞINA
Cemal Türkan’ın Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde başlayan hayat yolculuğu İstanbul, Paris ve Ürdün’den sonra Mengen’de devam ediyor.
Ülkemizin, aşçılıktan üniversite hocalığına geçen ilk ismi Cemal Türkan 1953 yılında Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde dünyaya geldi. Türkan ilkokulunu günde 6 kilometre yürüyerek bitirdiğini anlatırken, o günlerde kendisinin diğer arkadaşları gibi koltuğunun altında bir odunla gittiğini hatırlayınca gözleri doldu.


NEDEN AŞÇI OLDU?
Birçok tanıdığı gibi aşçılık onun da baba mesleğiydi. İlkokulu bitirir bitirmez babasından ‘Seni İstanbul’da Abdullah Lokantasına çırak olarak veriyorum’ sözlerini duyunca heyecanlandı. Ne de olsa artık 13 yaşındaydı, büyümüştü ve hayata atılmanın zamanı gelmişti.
Yıl 1965 idi, İstanbul’a ilk defa gidecekti. Minicik yüreği ile içine girdiği kocaman dünyada ezilmemek için herkesten çok çalışması gerektiğine inandı. Burada önüne çıkabilecek fırsatları değerlendirmek konusunda kararlıydı. İstanbul’un en hatırı sayılır lokantasında çıraklık dönemi başladı. O kendisine verilen işleri en iyi şekilde bitirip ustalarından bir şeyler öğrenmenin yolunu arıyordu. Kısa bir süre sonra kendisini sevdirdi. Mesleğini geliştirdi. Artık onun adını büyük otellerin şefleri bile duymuştu. Hilton Otelinden aldığı teklifi hemen değerlendirdi. Daha sonra Tarabya Oteline geçti. İşte tam bu sırada hayatını değiştirecek fırsatı yakaladı.

 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK
NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!
2014'un Michelin Yıldızları
KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.
Kırmızı Et Sağlıklı mı?
Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu
Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek
Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER !


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum