Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2015 Son Dakika :  29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   29.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ Cemal Türkan, Shov Tv'de her hafta Derya Baykal ile birlikte program yapıyordu Ünlü Aşcı Cemal Türkanı KAYBETTİK

Basında Cemal Türkan Usta Uzun bir süre önce geçirdiği kaza sonrası yoğun bakımda tedavi görmekte olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ünlü Aşçımız Cemal Türkan (58), daha fazla yaşama tutunamadı ve bugün saat 16 sıralarında vefat etti.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlilerinden Dünyaca ünlü Bolulu aşçı Cemal Türkan, 25 Aralık Pazar günü Karamanlı Mahallesi’nde yaya halde yürürken, bir aracın çarpması sonucu beyin kanaması geçirerek İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde yoğun bakıma alınmıştı. 35 günden bu yana yoğun bakımda yaşama tutunmaya çalışan Cemal Usta’dan bugün saat 16’da kötü haber geldi. Dünyaca ünlü Aşçıbaşımız Cemal Türkan Usta’nın yaşam savaşını kaybettiği belirtildi.       

Aşçılığın mesleğinin ustasından öte, bilim adamıydı,Cemal Türkan kısa bir süre öncesine kadar Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak derslere giriyordu.       Cemal Usta’nın pratik ve teorik yöntemlerle hazırladığı yemek kitapları, Türkiye’de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitapları olarak onay almıştı. Son birkaç yıldan bu yana Şov Tv’de Derya Baykal’ın konuğu olarak her hafta televizyonda yemek pişirme sunumları yapan ünlü Aşçımız Cemal Türkan, mesleğinin en üst noktasına kadar tırmanmış hem usta bir aşçı, hem bir kitap yazarı, hem de öğretim görevlisi olarak bilim adamıydı.

 

Olay (25.12.2011) Ünlü Aşçımız Cemal Türkan 25 Aralık pazar günü saat 17.15 sıralarında geçirdiği kazada ağır yaralandı.     Karamanlı Mahallesi Konuralp Caddesi’nde seyreden Ahmet Şen’nin(24) kullandığı 14 KA 230 plakalı araç, yaya halde yürümekte olan Cemal Türkan’a çarptı.Kazada ağır yaralanan Cemal Türkan ambulansla İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ünlü aşçının beyninde ödem oluştuğu ve yoğun bakımda tedavisinin devam ettiği belirtilirken, olaydan sonra gözaltına alınan sürücünün savcılık tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

Cemal Usta'nın kendi kaleminden özgeçmişi ve hayatı;

Cemal TÜRKAN
Adres Kültür mah. Ardıç sok. no. 11 BOLU
Tel 0 374 270 28 48 İş: 0 374 356 37 50 
Cep 0 533 239 46 24. 
Mail
[email protected]
Medeni hali Evli, 4 çocuk
Doğum tarihi Bolu, 10/04/1953

1999’dan bugüne kadar ÖĞRETİM GÖREVLİSİ (Mutfak teknolojisi ve pişirme teknikleri hocası): A. İzzet Baysal Üniversitesi Mengen meslek (aşçılık) yüksek okulu – Bolu
1996/1998  EXECUTİVE CHEF: Ürdün Kraliyet sarayı – Ürdün
1986/1996 EXECUTİVE CHEF: Hotel le Pavillon Bleu, Novotel ve Marilan işletmeleri – Paris Fransa
1971/1986 USTA AŞÇI: Restaurant l’Escale, Hotel Byblos, Auberge du Coeur Volan, Hotel Meridyen – Paris Fransa
1965/1971 AŞÇI ÇIRAĞI: Abdullah Lokantası, Hilton oteli, Büyük Trabya Oteli – İstanbul 
    
Öğrenim durumu 
C.A.P de Cuisine (aşçı) ve C.A.P. de Patisserie (pastacı) 1978/1982 Paris -Fransa 
 B.P. de Cuisine (profesyonel aşçı diploması) 1983, (Fransa’nın en yüksek aşçılık diploması) Paris –Fransa 
 B.T.H. Restauration (lokantacılık diploması) 1987, Paris – Fransa 
 B.T.S. Restauration (lokantacılık yüksek teknisyen diploması) Akademi de Paris-Vesailles – Fransa
Diğer etkinlikler: Çok iyi derecede Fransızca ve iyi derecede de İngilizce biliyorum. Fransız pasaportuna sahibim. Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği (Talim terbiye kurulundan tasdikli), Mutfak teknolojisi, Yemek repertuarı, Turizmde Beslenme İlkeleri ve Mönü Planlama, Mutfak Hizmetleri, Aşçılık ve dvd leri, Mutfak Teknolojisi (liseler için) ve Arçelik Pişirme Rehberi 1 ve 2 kitaplarının yazarıyım (9 kitap).

Maksadım Türk mutfağını bilimselleştirerek ülkemdeki aşçılık eğitimine yararlı olmaya çalışmaktır.

ÇALIŞMALARI
7 KİTAP
-Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği - Talim Terbiye Kurulundan tasdikli. 5 baskı.

-Mutfak Teknolojisi –  Aşçılık eğitiminin en önemli kitabı. 4 baskı.

-Yemek Repertuarı – 600 çeşit yemek tarifi. 3. baskı.

-Aşçılık – Bilimsel yemek tarifleri. Aşçılık eğitimi için. En çok satılan kitabım. 3. baskı.

-Turizmde Beslenme ilkeleri ve Mönü Planlama –  Çok önemli bir aşçılık eğitim kitabı. 4. baskı.

-Mutfak Hizmetleri Yönetimi – MYO okullarının müfredatına uygun ders kitabı. 3 baskı.

-Pişirme rehberi – Önemli bir firmanın pişirici cihazları için yazılmış 2 kitapçık. Bir milyonun üzerinde dağıtıldı.

2 DVD
Aşçılık kitabındaki 237 ana yemek tarifinin uygulama videolarını eşimle bir yıl sıkı şekilde çalışarak yaptık. Eşim kameramanlık, yardımcı aşçılık ve bulaşıkçılık yaptı. Bende uygulama ve bilgisayarda montaj işlerini yaparak daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir iş gerçekleştirdik. DVD'lerin aşçılık eğitimine büyük katkı yaptığı söyleniyor.

 1 BULUŞ
Dereceli şurup yapma yöntemini bularak acemi bir kimsenin bile istenilen kıvamda tatlı şurubu yapabileceğini sağladım.

 ARAŞTIRMA
Türkiye’nin 81 ilinin yöresel yemeklerini araştırıp kayda aldım ve yemek repertuarına ekledim.

 LİSAN
Çok iyi Fransızca ve iyi düzeyde İngilizce konuşuyorum.

 KARİZMA
Ekranların Cemal Ustası olarak ün kazandım

 MESLEKTE 45 YIL
1965 de henüz 13 yaşındayken aşçılık mesleğine başladım ve 45 yıldan beri aktif olarak çalışmaktayım.

 YURT DIŞI EĞİTİMİ
Aşçılık üzerine 10 yıl eğitim görerek, Fransa’nın en yüksek aşçılık diploması ve mastır sayılan (BP de Cuisine) diploması dahil, 5 diploma aldım.

 YURT DIŞI DENEYİMİ
Aşçılık mesleğinin her kademesinde görev yaparak yurt dışında 25 yıl çalıştım.

 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
Türkiye’nin ilk aşçı öğretim görevlisi olarak 1999 da Abant İ. Baysal üniversitesi Mengen Meslek Yüksek okuluna (aşçılık programı) atandım

 TELEVİZYON
Ulusal kanallarda 100 e yakın canlı televizyon programında verdiğim bilgi ve püf noktaları sayesinde halkın büyün takdirini kazandım.

 BİLGİ TAŞIMA
Fransa’nın 80 yıllık aşçılık eğitim bilgi birikimlerini ülkeme taşıdım.

 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Anadolu otelcilik ve Turizm Meslek liselerinin aşçılık programı hazırlanırken kaynak gösterilerek kitaplarımdan yararlanıldı.

 KONFERANS
Aşçılık öğretmenlerine ve aşçılıkla ilgili toplantılarda aşçılık üzerine birçok konferans verdim.

Hayat Hikayesi
AŞÇILIKTAN ÜNİVERSİTE HOCALIĞINA
Cemal Türkan’ın Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde başlayan hayat yolculuğu İstanbul, Paris ve Ürdün’den sonra Mengen’de devam ediyor.
Ülkemizin, aşçılıktan üniversite hocalığına geçen ilk ismi Cemal Türkan 1953 yılında Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde dünyaya geldi. Türkan ilkokulunu günde 6 kilometre yürüyerek bitirdiğini anlatırken, o günlerde kendisinin diğer arkadaşları gibi koltuğunun altında bir odunla gittiğini hatırlayınca gözleri doldu.


NEDEN AŞÇI OLDU?
Birçok tanıdığı gibi aşçılık onun da baba mesleğiydi. İlkokulu bitirir bitirmez babasından ‘Seni İstanbul’da Abdullah Lokantasına çırak olarak veriyorum’ sözlerini duyunca heyecanlandı. Ne de olsa artık 13 yaşındaydı, büyümüştü ve hayata atılmanın zamanı gelmişti.
Yıl 1965 idi, İstanbul’a ilk defa gidecekti. Minicik yüreği ile içine girdiği kocaman dünyada ezilmemek için herkesten çok çalışması gerektiğine inandı. Burada önüne çıkabilecek fırsatları değerlendirmek konusunda kararlıydı. İstanbul’un en hatırı sayılır lokantasında çıraklık dönemi başladı. O kendisine verilen işleri en iyi şekilde bitirip ustalarından bir şeyler öğrenmenin yolunu arıyordu. Kısa bir süre sonra kendisini sevdirdi. Mesleğini geliştirdi. Artık onun adını büyük otellerin şefleri bile duymuştu. Hilton Otelinden aldığı teklifi hemen değerlendirdi. Daha sonra Tarabya Oteline geçti. İşte tam bu sırada hayatını değiştirecek fırsatı yakaladı.

 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
 • KOMİ   
 • GÜVENLİK ELEMANI  silahlı güvenlik kimlik kartımla iş arıyorum. 
 • RESEPSİYON ŞEFİ  1998 yılından itibaren turizm sektöründe önbüroda receptionist ve night auditör olarak çalıştım.almanca iyi ingilizce orta ve rusca başlangıc seviyesinde biliyorum ayrıca rmos ,sentez,electr
 • RESTAURANT ŞEFİ  1968 doğumluyum yaklaşık olarak 30 senelik iş tecrübemle daimi bir iş arıyorum, genel branşım trizm otel, alakart restaurant tecrübem oldukça iyidir,bunun yanısıra balık ve steak,dende iyi a
 • PİZZACI  pizza ustasıyım 
 • BAR CAPTAIN  Turizm sektorunde toplam 12 yili askin bir gecmisim var. Ve en son olarak yurt disinda kuveyt ve dubaide gorev yaptim. 
 • TEMİZLİK GÖREVLİSİ  meydan alanında deneyimim vardır 
 • LOJMAN SORUMLUSU  manavgat çevrs de lojman görevlisi olarak iş arıyorum.lojmanda 24 saat kalırım.e sınıfı ehliyetim.aracım vardır.sorumlulumu bilirim. 
 • ALAKART ŞEFİ  sıcak soğuk alakart italyan türk mutfağı ızgara 19 yıllık ustayım 10 sene yurt dışında italyan restaurantlarında çalıştım. 
 • KURU TEMİZLEME ELEMANI  10 yıllık turizim otel çamaşırhane genelinde tecrübem iş kur. m.e.b.onaylı mesleki sertifikam var. şimdiden teşekkürler. 
 • BELLBOY  turiz otelcilik lisesi mezunuyum.servis ve bar alanında tecrübem war.ama bu sezon bellboyluk yapmak istiyorum. ingilizce vardır.istenildiğinde şahsen görüşebilirim.Saygılarımla 
 • REHBER  İyi derecede Flemekçe (Hollandaca) orta seviyede Almanca konuşabiliyorum. 
 • RESTAURANT ŞEFİ  konumumda yılların deneyımı ve tecrübersine sahibim.istenılen anda detaylı cv sunarım.saygılarımla. 
 • GÜVENLİK ELEMANI  5 yılı geckın iş deneyımım var 
 • DÖMİ ŞEF  şuan antalya merkezde otelde ekmek şefi olarak çalışıyorum pastaneye dömi şef olarak iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim 
 • ŞOFÖR  src 2 ve 4 +pisko teknik e sinifi belgem mevcuttur is deneyimim iyidir vede titizdir bu sektorde referanslarimda mevcuttur 
 • MUTFAK ŞEFİ  1961yılı doğmlym*1977den buyana ektörün içimdym*2005yılında emekliym. 
 • EKMEKCI ŞEFİ  asistan 
 • KAHVALTI ŞEFİ  15 YILLIK İŞ TECRÜBEM BULUNMAKTADIR.NOT:CV İSTENDİĞİN DE GÖNDERİLECEKTİR. 
 • GÜVENLİK ELEMANI  24/08 vardiyası çalışabileceğim antalya merkez deneyimim var 
 • KOMİ  ANTALYA MANAVGAT VE CİVARINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM 
 • KAT GÖREVLİSİ (MAID)  ANTALYA SERİK MANVGAT VE CEVRESİNDE PRESTİJLİ BİR OTELDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM ... 
 • ŞOFÖR  B sınıfı ehlıyetım bulunmakta,ayrıca yıllardır toptancılık yaptıgım ıcın kamyon ve mınıbüs kullandım antalya ve cevresı yollarına hakimim her türlü turizm ve otelcilik servislerini kullanabı
Dünyanın En iyi Restaurantları

SAFFET EMRE TONGUÇ

16.02.2014 05:07:20

Dünyanın En iyi Restaurantları


Yılardır dünyanın en iyi restoranlarını belirleyen ve bu konuda en önemli otoritelerden biri sayılan Zagat'ın Avrupa'nın 27 büyük şehrindeki bin 372 restoranını anlatan 2006 sayısı çıktı. B


Elinizin Hamuru 'MAKARNA

MURAT BOZOK

25.01.2014 16:46:50

KIRMIZI MEYVELER

NACİYE KUTLU

24.12.2013 04:33:52

2014 Doğal Olarak Yöresel

AHMET ÖRS

09.12.2013 03:41:02

Uygarlığın Beşiği Anadolu Toprakları

FATİH ŞAŞMAZ

01.12.2013 15:25:54

Hiç Birşey Eskisi Kadar Olmayacak

MUZAFFER YILMAZ

24.11.2013 15:03:08

Aşçıhaber Takipçilerimiz ve Aşçılık Sektörünün Değerli Mensupları. İLAN HABER Yeni ehliyet alacaklara ASBİS kolaylığı YENİ EHLİYETLER ADRESE TESLİM EDİLECEK. Yeni Ehliyetlerin Verileceği Tarih Açıklandı İstanbul'da Bu Akşama Dikkat!


Etler Bir Tıkla Kapıda Aşçıhaber'YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Bu Mutfağın Şefi Sizsiniz! Kaanlar Gıda Grubu, 1978 yılında Kollektif Şirket olarak İstanbul/Unkapanı'nda kurulmuştur. OMNİTERZİ TERZİ İŞ GİYSİLERİ SAN TİC LTD ŞTİ. 'NİN RESMİ SANAL MAĞAZASIDIR. 8 BİN 700 YENİ YATAK GELİYOR
MİCROSOFT'tan SAHTE e-mail UYARISI
Bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri MSN adreslerinin Windows Live Messenger listelerinde kayıtlı olan isimler ile irtibata geçerek listelerinde sizi engelleyenleri göstereceği iddia edilen adresler gönderiyorlar. ...

ANA SAYFA| HABER ARŞİVİ| İŞ İLANLARI| AŞÇILARIMIZ| FORUM| İLETİŞİM

©2008-2010 ascihaber.com - Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Herhangi bir konuda bize ulaşmak için lütfen [email protected] adresini kullanınız.


tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri