Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER ! 
1. SAKARYA BALKABAĞI SANATI YARIŞMASINI AHMET Barış Cengiz KAZANDI

30 Mart 2013 tarihinde AŞPAFED’in desteği ile Sakarya Ada AVM'de yapılan 1. Sakarya Balkabağı Sanatı Yarışma'sı Sapanca Özkum Tesisleri'nde yapılan ödül töreni ile son buldu. AŞPAFED'in kurulduğu tarih ile organize ettiği ilk yarışma olan 1. Sakarya Balkabağı Sanatı Yarışması'nı jüri değerlendirmesi sonucunda AHMET Barış Cengiz kazanarak 1000 Dolar ödülünde sahibi oldu.

İkinci ve 750 Dolar ödülün sahibi Yusuf Koç olurken 3. lüğü Ahmet Beşir ve Lütfü Boybay paylaşarak 500 Dolar para ödülününde sahibi oldular. Sakarya Turizm Platformu ve AŞPAFED'in işbirliği ile düzenlenen yarışmaya ilgi çok büyüktü. Sakarya Turizm Platformu yetkilileri başta olmak üzere Sakarya'nın diğer ilgili kuruluşları gelecek sene daha kapsamlı bir yarışmanın düzenlenmek arzusunda olduklarını ve AŞPAFED ile daha büyük projelere imza atmak istediklerini söylediler. AŞPAFED olarak ayrıca yarışmanın organize edilmeye başlandığı günden yarışmanın son anına kadar desteğini ve misafirperverliğini bizden esirgemeyen Sakarya Köfteci İsmail'e teşekkürü borç biliriz.

Bal Kabakları Sanat Eserine Dönüştü


 

Sakarya Turizm Platformu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Sakarya Bal Kabağı Sanatı Yarışması'nda, bal kabakları milli şeflerin elinde adeta birer sanat eserine dönüştü.

Sakarya Turizm Platformu Genel Sekreteri Ali Aktaş, geleneksel hale dönüştürmek istedikleri organizasyonla ilgili bilgi vererek, "Her yarışmacı maksimum 3 adet bal kabağı kullanabilir. Yarışmada balkabağı haricinde başka bir sebze meyve veya ekstra bir gıda maddesi kullanımı kesinlikle yasaktır. Yarışma esnası boyunca birleştirme ve yapıştırma için gerekli çöp, şiş, kürdan vb. ürünlerin kullanılmasına izin verilmektedir.

Yarışmada amaç tek bir bal kabağı ile bir motif veya tema oluşturmak değil, birden fazla bal kabağı kullanıp birden fazla motif veya tema oluşturarak bir kompozisyon ortaya çıkarmaktır. Yarışma boyunca kullanılacak olan üniforma ve alet edevat dekor takımları yarışmacının kendisi tarafından temin edilmesi gerekmektedir. Yarışma jürisi değerlendirmeyi 3 ana konuda yapacaktır. Bunlar işçilik, hijyen, kompozisyon ve sunumdur. Her bir değerlendirme konusu 25 puan olup toplamda 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Yarışmanın birincisine bin dolar, ikincisine 750 dolar, üçüncüsüne 500 dolar para ödülü takdim edilecektir" dedi.

Yarışmanın bu sene bir günle sınırlı kaldığını kaydeden Aktaş, önümüzdeki yıl yarışmanın bir hafta süreyle festival havasında gerçekleşeceğini söyledi. Amaçlarının Sakarya ile özdeşleşen bal kabağını tüm yurda ve dünyaya duyurmak olduğunu anlatan Aktaş, "Sakarya'da doğudan batıya, kuzeyden güneye her alanda 54 çeşit bal kabağı yetişiyor. Yemeğinden tatlısına, böreğinden çorbasına bal kabağı adeta Sakarya için bir marka. Bunun adını tüm dünyaya duyuracağız" diye konuştu.

Yarışmaya katılan milli şeflerden Esat Özata ise Türk aşçılarının bal kabağı oyma sanatında çok başarılı olduklarını ve bunun çok ince bir işçilik gerektirdiğini söyledi.

Yarışmanın başlaması ile birlikte bal kabaklarını heykele dönüştüren milli aşçılardan dereceye girenlere ödülleri Sapanca'da gerçekleştirilecek gala gecesinde verilecek.

 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK
NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!
2014'un Michelin Yıldızları
KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.
Kırmızı Et Sağlıklı mı?
Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu
Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek
Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER !


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum