Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER ! Patatesin fiyatı, lüks meyve kiviyi solladı
 
 Sebze ve meyve fiyatlarında sürpriz gelişmeler yaşanıyor. Mutfakların vazgeçilmezi patates, dar gelirli vatandaşın 'çok pahalı, yiyemeyiz' dediği tropikal meyve kivi fiyatlarını solladı. Bursa'da bazı marketlerde kivinin kilo fiyatı 0.99 kuruştan satılırken patates kilosu 1,65 ile 2,5 lira arasında satılıyor. Sektör temsilcilerine göre, geçtiğimiz yıl çıkarılan; ancak bir yıl alt yapı hazırlığı için yürürlüğe girmesi bu seneye bırakılan Hal Yasası kapsamında 22 Mart'tan itibaren pazarcı esnafı direkt üreticiden ürün alabilecek ve fiyatlar dengeye oturacak.

Geçen yıl domates fiyatlarındaki artışın ardından bu sene soğan ve patates fiyatları vatandaşı zorluyor. Soğanın kilo fiyatı ihracat sebebiyle 2-3 lira arasında seyrederken patates fiyatları da pazar ve marketlerde 1,65 ile 2,5 lira arasında satılıyor. Uzun yıllardır ithal edilen kivi fiyatları yerli kivi üretimiyle birlikte düşüşe geçti. Bursa'da bazı marketlerde kivinin kilosu 0,99 kuruştan satılıyor. Tezgahları süsleyen kivilere 'pahalıdır' diyerek bakmayan vatandaşlar bile 99 kuruşu görünce şaşkınlığını gizleyemiyor. Patetes fiyatlarının 2,5 lirayı bulduğu şehirde kivi fiyatlarının düşmesi tüketicileri de şaşırttı. Geçen yıl dometeste yaşanılan rekor zammın bu sene soğan ve patateste yaşandığına dikkat çeken vatandaşlar, "Yıllardır ithal edilen kiviyi pahalı diye almadık, ama dar gelirlinin bile temel ihtiyaç maddelerinden olan patates kivi fiyatlarını sollamış durumda. Patatesin kiviyi sollayacağı hiç aklımıza gelmezdi." diyor. Bursa, İstanbul, Ankara ve Antalya hallerinde ise kivinin kilo fiyatı 1,5 ile 3 lira arasında değişiyor. Patatesin kilo fiyatı ise 1,5 ila 2,5 lira arasında değişiyor.

HAL YASASI 22 MART'TA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR
Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, Yalova, Ordu, Rize gibi sahil bölgelerinde kivi yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasının fiyatları düşürdüğüne dikkat çekti. Patatesin dondurulmuş gıda olarak da kullanıldığını belirten Çakman, "Patates cips gibi çeşitli yöntemlerle tüketiciye ulaşıyor. Ancak 22 Mart'tan itibaren Hal Yasası yürürlüğe giriyor. Artık pazarcı, aracıları devre dışı bırakarak direkt üreticiden, köylüden ürün alabilecek. Bölgece sebze ve meyve fiyatları dengeye oturacak. Patates temel ihtiya ç maddesi, ancak kivi keyf için yeniliyor. Hal yasası ile birlikte tüm ürünlerde fiyatlar dengede seyredecek." dedi.
 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


İzmirde AŞÇILARI KATAR'a GÖTÜRENCEM DİYE Dolandırın KİŞİ YAKALANDI.
2013 de Hangi Araca Ne Kadar Vergi Ödenecek-Ehliyet Alımında Devrim Gibi Karar!
Japon Gurme Kenji Yamamoto Türk Yemeklerine Bayıldı
Ekmek Sepeti'OSMANLIDA EKMEĞİN YERİ VE ÖNEMİ
Poşetini yanında getirene indirimli ekmek
İstanbul'un Lüks Restoranları' 6 Arap Turist 20 Avrupalı'ya Bedel!
Deve kuşu yumurtasından hediyelik eşyaya ilgi
Eksi 20 derecede pancar söktüler


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum