Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
26.05.2015 Son Dakika :  26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ   26.05.2015 : HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ GABRİELE SPONZA''Kafamda Tabak da Kırıldı Ama Vazgeçmedim    
 
 
Sponza Ailesi 100 yılı aşkın süredir Türkiye’nin ve dünya jet sosyetesinin en büyük mücevhercilerinden. Dört kuşaktır kuyumculuk yapan İzmirli ailede erkek çocukların baba mesleğini devam ettirmesi bir gelenek. Ancak son kuşak Gabriele Sponza bu kuralı bozdu, babasının hazır tahtını bırakarak aşçılığı seçti. Ailesi karşı çıktı, işe bulaşıkçılıktan başladı, kimi zaman kafasında tabak bile kırıldı ama vazgeçmedi

GABRİELE SPONZA
Mehmet Gürs’ten heveslendim

Sizin için tüm planlar yapılmışken kararınızı ne değiştirdi de aşçı olmak istediniz?
- Son ana kadar ben de kararsızdım. Lise sonda sınava girip Mimar Sinan’ı kazanacağım hesaplanıyordu. Sınava girdim, ikinci tercihim Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü kazandım. Ancak sonra gitmemeye karar verdim.

Ekonomik durumunuz bu kadar iyi olmasaydı, yine tercihiniz aşçılık mı olurdu? Ailenize güvendiniz mi bu konuda?
- Açıkçası hiç onu düşünmedim, o yaşta gençler onu düşünemiyor. Biraz da bir şey yapma inadı vardı. Sponza Kuyumculuk kurulmuş bir düzen... İyi bir meslek, isim yapmış bir kurum yani hazır taht... Böyle bir şey varken sıfırdan başladım. Üstelik aşçılık o zamanlar çok iyi bilinmiyordu. Aşçı denince akla kuru fasulye pilav yapan geleneksel aşçılar geliyordu.

Aşçı olmayı ilk ne zaman düşündünüz?
- Lise yıllarımda bir yaz Bodrum’da Mehmet Gürs’le tanışmıştım. Baktım genç, yakışıklı, havası var. Amerika’dan mezundu. Bildiğimiz aşçılara göre çok farklıydı. Heveslendim. Üniversite sınavına gireceğim zaman ablamın ve anne tarafımın desteğiyle olumlu etkisi ile tercih ettim.

Kuyumculuğu hiç mi sevmiyordunuz peki?
- İnanın çok sevdim. Orada büyüdüm. Babam bu işin rehberliğini yaptığında gidip onun seanslarını dinlemeyi çok severim. Kuyumun nasıl eritildiğini, taşların nasıl olduğunu, atölyede neye yaradığını merak ederim. Sonunda el işçiliği var. Ama sevmediğim kısım kapalı mekanda olup müşterinin gelmesini beklemek. Bu işi yapamayacağımı hissettim.

Ama ağır koşullarda çalışmışsınız. Hiç zorlanmadınız mı?
- Babam beni işi öğreneyim diye Fransa’ya bir restorana gönderdi. Tam üç ay boyunca sabahtan akşama kadar kasa kasa balık temizledim. Bulaşık da yıkadım, kafama tabak da yedim. Bu iş böyle... Evet, çok zordu ama her meslekte bunlar var. Benim için zor değildi. Bu bizim ailenin kanında olan bir şey. Ailenin bütün geçmişinde çalışmak var. Her zaman başladığım bir işi bitirmek üzere hareket ettim.

Ya bundan sonra?
- İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde hocalık yapıyorum. Kendi alanımda ve mesleğimde araştırma yapıyorum. Eğitmenliğin yanı sıra İzmir’de bir restoran açacağım. Kendi restoranımın başında olmak istiyorum.

BABA ENZO SPONZA
Artık treni kaçırdı kuyumculuk için çok geç

Bütün aile kuyumculukla mı ilgileniyor?
- benim jenerasyonuma kadar evet. Dedemin ilk kuyumcu dükkanı 1906 yılında açıldı. Hatta bu macera 1850’lere kadar uzanıyor. Ama oğlum bu mesleği sürdürmüyor.

Siz onnu da kuyumcu olacağını mı düşünüyordunuz?
- Geleneksel olarak kuyumcu olmasını bekliyordum. Çünkü kaç kuşak böyle devam etmiş. Yakışıklı, lisan biliyor, turistlerle muhabbeti iyi, gözde bir de mesleği olacaktı... Başka bir şey düşünemedim tabii.

Aşçılık yapmak istediğini nasıl öğrendiniz?
- Aslında eli kuvvetliydi, güzel resim yapardı. Bana tasarım okumak istediğini söylemişti. Bütün planlarını yapmıştım. Mimar Sinan’da okuyacaktı. Karar alındı. Ancak, birden karşıma çıktı ve “Ben aşçı olacağım” dedi.

Ne hissettiniz?
- Kızdım tabii. Ama aşçı olacağına değil. O yaşa gelmiş bir adamın bütün planları yapılmıştı. Ona göre dersler alınmış, sistem kurulmuştu. Buna ters tepki verdim.

Ama grafik tasarıma sıcak bakmışsınız...
- Çünkü bizim mesleğe yakın. Oğlum da tasarım okursa kafamdaki sanat, mücevher, renkli taş fikriyle örtüşür diye düşünüyordum. Üstelik, abimin kızı da aynı bölümü İtalya’da okumuştu. O da mücevher tasarımı yapıyor. Ama, yemek ilk zaman beni çok şaşırttı.

O anda kafanızdan neler geçti?
- “Ne yaparsa yapsın!” dedim ama birkaç ay sonra bakış açım değişti. Bir olay varsa ben geçmişe bakarım. Ailede kimden ne gördüyse aslında Gabriele onu yapıyor. Babaannesinin mutfağı meşhurdu. Bütün gün büyük yemekler yapılır, aile annemin mutfağında toplanırdı. Annanesinde ve annesinin evinde de aynı şey vardı. Benim evimde de hayatımın yüzde 70’i mutfakta geçer. Düşünün, mutfakta koltuk var... Oğlum da bunları görmüş, böyle büyümüş bir çocuk.

Oğlunuz için hala ümit var mı kuyumculuk konusunda?
- Bizde kuyumculuk atölyeden başlar, tezgahta değil. Küçük yaşta ne olacaksa olur. Bütün ailedeki fertler işe atölyeden girer. Ben bu yaşıma rağmen tezgaha otursam bugün istenen her şeyi yapabilirim. Çünkü atölyede yetiştim. Ama oğlum yapamaz.

Hiç geri dönüşü yok mu?
- Tren kaçtı, yok. İsterse dünyanın en iyi satıcısı, en iyi tezgahtarı olsun ama yok!

Oğlunuz eşiniz ve anneniz kadar güzel yemek yapıyor mu?
- Ekolleri farklı. Çok bilmediğimiz, düşünemediğimiz, görmediğimiz, alışık olmadığımız detayları biliyor. Örneğin hindiyi fırına vermeden önce kızarması için üstüne yağ, limon ve tereyağını süreriz biz. Ama aklımın köşesinden derisiyle etin arasını beslemek geçmez. Oğlum bu tür püf noktaları biliyor.

MICHELIN YILDIZLI RESTORANDA ÇALIŞTI

Aile üyelerini şaşırtan, hatta ilk zamanlarda biraz kızdıran Gabriele Sponza, eğitimini Johnson&Wales Üniversitesi Culinary Arts’ta aldıktan sonra Fransa’da Le Vieux Logis ve Le Petit Nice gibi üç yıldızlı Michelin restoranlarında çalıştı. Türkiye’ye dönünce Sait Halim Paşa Yalısı’nda ve Swissotel’deki şeflik yaptı. Şimdi İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde eğitmen şef olarak görev yapıyor. Şu aralar yeni bir mekan açma telaşında.
 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ
HUZUR İSTİYORUZ KAVGA İSTEMİYORUZ


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
 • KOMİ   
 • GÜVENLİK ELEMANI  silahlı güvenlik kimlik kartımla iş arıyorum. 
 • RESEPSİYON ŞEFİ  1998 yılından itibaren turizm sektöründe önbüroda receptionist ve night auditör olarak çalıştım.almanca iyi ingilizce orta ve rusca başlangıc seviyesinde biliyorum ayrıca rmos ,sentez,electr
 • RESTAURANT ŞEFİ  1968 doğumluyum yaklaşık olarak 30 senelik iş tecrübemle daimi bir iş arıyorum, genel branşım trizm otel, alakart restaurant tecrübem oldukça iyidir,bunun yanısıra balık ve steak,dende iyi a
 • PİZZACI  pizza ustasıyım 
 • BAR CAPTAIN  Turizm sektorunde toplam 12 yili askin bir gecmisim var. Ve en son olarak yurt disinda kuveyt ve dubaide gorev yaptim. 
 • TEMİZLİK GÖREVLİSİ  meydan alanında deneyimim vardır 
 • LOJMAN SORUMLUSU  manavgat çevrs de lojman görevlisi olarak iş arıyorum.lojmanda 24 saat kalırım.e sınıfı ehliyetim.aracım vardır.sorumlulumu bilirim. 
 • ALAKART ŞEFİ  sıcak soğuk alakart italyan türk mutfağı ızgara 19 yıllık ustayım 10 sene yurt dışında italyan restaurantlarında çalıştım. 
 • KURU TEMİZLEME ELEMANI  10 yıllık turizim otel çamaşırhane genelinde tecrübem iş kur. m.e.b.onaylı mesleki sertifikam var. şimdiden teşekkürler. 
 • BELLBOY  turiz otelcilik lisesi mezunuyum.servis ve bar alanında tecrübem war.ama bu sezon bellboyluk yapmak istiyorum. ingilizce vardır.istenildiğinde şahsen görüşebilirim.Saygılarımla 
 • REHBER  İyi derecede Flemekçe (Hollandaca) orta seviyede Almanca konuşabiliyorum. 
 • RESTAURANT ŞEFİ  konumumda yılların deneyımı ve tecrübersine sahibim.istenılen anda detaylı cv sunarım.saygılarımla. 
 • GÜVENLİK ELEMANI  5 yılı geckın iş deneyımım var 
 • DÖMİ ŞEF  şuan antalya merkezde otelde ekmek şefi olarak çalışıyorum pastaneye dömi şef olarak iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim 
 • ŞOFÖR  src 2 ve 4 +pisko teknik e sinifi belgem mevcuttur is deneyimim iyidir vede titizdir bu sektorde referanslarimda mevcuttur 
 • MUTFAK ŞEFİ  1961yılı doğmlym*1977den buyana ektörün içimdym*2005yılında emekliym. 
 • EKMEKCI ŞEFİ  asistan 
 • KAHVALTI ŞEFİ  15 YILLIK İŞ TECRÜBEM BULUNMAKTADIR.NOT:CV İSTENDİĞİN DE GÖNDERİLECEKTİR. 
 • GÜVENLİK ELEMANI  24/08 vardiyası çalışabileceğim antalya merkez deneyimim var 
 • KOMİ  ANTALYA MANAVGAT VE CİVARINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM 
 • KAT GÖREVLİSİ (MAID)  ANTALYA SERİK MANVGAT VE CEVRESİNDE PRESTİJLİ BİR OTELDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM ... 
 • ŞOFÖR  B sınıfı ehlıyetım bulunmakta,ayrıca yıllardır toptancılık yaptıgım ıcın kamyon ve mınıbüs kullandım antalya ve cevresı yollarına hakimim her türlü turizm ve otelcilik servislerini kullanabı
Dünyanın En iyi Restaurantları

SAFFET EMRE TONGUÇ

16.02.2014 05:07:20

Dünyanın En iyi Restaurantları


Yılardır dünyanın en iyi restoranlarını belirleyen ve bu konuda en önemli otoritelerden biri sayılan Zagat'ın Avrupa'nın 27 büyük şehrindeki bin 372 restoranını anlatan 2006 sayısı çıktı. B


Elinizin Hamuru 'MAKARNA

MURAT BOZOK

25.01.2014 16:46:50

KIRMIZI MEYVELER

NACİYE KUTLU

24.12.2013 04:33:52

2014 Doğal Olarak Yöresel

AHMET ÖRS

09.12.2013 03:41:02

Uygarlığın Beşiği Anadolu Toprakları

FATİH ŞAŞMAZ

01.12.2013 15:25:54

Hiç Birşey Eskisi Kadar Olmayacak

MUZAFFER YILMAZ

24.11.2013 15:03:08

Aşçıhaber Takipçilerimiz ve Aşçılık Sektörünün Değerli Mensupları. İLAN HABER Yeni ehliyet alacaklara ASBİS kolaylığı YENİ EHLİYETLER ADRESE TESLİM EDİLECEK. Yeni Ehliyetlerin Verileceği Tarih Açıklandı İstanbul'da Bu Akşama Dikkat!


Etler Bir Tıkla Kapıda Aşçıhaber'YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN Bu Mutfağın Şefi Sizsiniz! Kaanlar Gıda Grubu, 1978 yılında Kollektif Şirket olarak İstanbul/Unkapanı'nda kurulmuştur. OMNİTERZİ TERZİ İŞ GİYSİLERİ SAN TİC LTD ŞTİ. 'NİN RESMİ SANAL MAĞAZASIDIR. 8 BİN 700 YENİ YATAK GELİYOR
MİCROSOFT'tan SAHTE e-mail UYARISI
Bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri MSN adreslerinin Windows Live Messenger listelerinde kayıtlı olan isimler ile irtibata geçerek listelerinde sizi engelleyenleri göstereceği iddia edilen adresler gönderiyorlar. ...

ANA SAYFA| HABER ARŞİVİ| İŞ İLANLARI| AŞÇILARIMIZ| FORUM| İLETİŞİM

©2008-2010 ascihaber.com - Tüm hakları saklıdır.İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Herhangi bir konuda bize ulaşmak için lütfen [email protected] adresini kullanınız.


tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri