Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER !  Gaziantep Gastronomi ve Aşçılar Derneği'den Gaziantepli Aşçılara Sertifika
 

Gaziantep Gastronomi ve Aşçılar Derneği (GASDER) ile Şahinbey Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen eğitimde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

GASDER Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök Pınarlı, yaptığı açıklamada, alaylı aşçıların mesleki niteliklerini geliştirmek için düzenlenen kursta, gıdalarda risk faktörleri ve saklama koşulları eğitimini kendisinin verdiğini, mönü planlama ve yiyecek içecek dersini ise Gaziantep Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Şerife Ünüvar ile Öğretim Görevlisi Ali Nadir Zeyrek'in verdiğini belirtti.

Başarılı olan kursiyerlere Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika verildiğini kaydeden Pınarlı, şöyle konuştu: "Kursu düzenlememizdeki amaç, alaylı aşçıların mesleki niteliklerini geliştirmelerini sağlamaktır. Başarı göstererek sertifika alan kursiyerlerimiz belgelerini Türkiye'nin her yerinde kullanabilirler. Ayrıca insanlar bu belgeleri alabilmek için İstanbul'a giderek adeta servet harcıyorlar. Bizler kursiyerlerimizden ücret almadan onların başarısıyla katılım belgesi verdik. Biz GASDER olarak bu belgeleri vereceğimizi daha önceden söylemiştik ve sözümüzde de durduk. Bundan sonraki süreçte de daha önemli projeler yapacağız."

Toplam 27 saatlik eğitimde başarı gösteren 35 kursiyer, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) toplantı salonunda düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

 
 
GAZİANTEP GASTRONOMİ VE AŞÇILAR DERNEĞİ
D
erneğimizin kuruluş aşamasından itibaren yoğun bir tempoyla çalışmaya başladık. Dernek tüzüğümüzü hazırlarken amaçlarımızı ve hedeflerimizi elimizden geldiği kadar Gaziantep’te çalışan aşçılarla işbirliği yaparak, çoğunluğun görüşünü alarak belirlemeye çalıştık. Yaptığımız toplantılara katılan aşçılarla hazırladığımız tüzükteki amaçlar ve hedeflerimiz pek çok defa gözden geçirildi ve son halini aldı.

Hedeflerimize ulaşabilmenin tek yolu bize katılacak üyelerin desteğiyle ve bizlerle birlikte çalışmasıyla olacaktır.  Bundan dolay derneğimiz resmi olarak kurulduktan sonra Gaziantep’te bulunan işletmeleri ziyaret edip burada çalışan aşçılara ve işletme yöneticilerine amaçlarımızı anlatarak dernek tanıtım çalışmalarına başladık. Elimizden geldiği kadar pek çok işletme ile görüşmeler yaparak bir süre daha tanıtım çalışmalarına devam etmeyi planlamaktayız.

Derneğimiz bundan sonra Gaziantep şehrini en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalar yapacaktır. İlk hedeflerimizden biri Gaziantep’te çalışan aşçıların eğitilerek mesleki niteliklerinin gelişmesini sağlamaktır. Hatta bu konu ile ilgili iki tane proje hazırlayarak ilk adımı da atmış bulunmaktayız. Eğer bu projeler kabul edilirse Gaziantep ilindeki aşçıların çoğunluğu hiçbir ücret ödemeden, günlük yol masrafları da proje tarafından karşılanarak eğitim alacak ve eğitim sonunda da mesleki geçerliliğe sahip sertifika sahibi olacaklardır. Çünkü aşçılık mesleği artık yemek pişirmenin dışında, sosyal yönüyle gelişmiş eğitimli kişilerin yaptığı bir meslek olmalıdır. Derneğimiz niteliksiz, vasıfları olmayan aşçı profilinin tamamen silinmesi ve “AŞÇILIK BİR SANAT, AŞÇI BİR SANATÇIDIR” sloganını kendisine kılavuz olarak seçmiş aşçılarla aynı misyon doğrultusunda, bu mesleğin daha iyi hale getirilmesi için elinden gelen çabayı gösterecektir.

Bunların yanında Gaziantep mutfağına ait yemeklerin orijinal tariflere sadık kalınarak korunması ve tanıtılması için çalışmalar yapmayı,  festivaller, yarışmalar ve daha pek çok faaliyet düzenleyerek amaçlarımızı gerçekleştirmeyi planlamaktayız.

Tüm bu çalışmaların gerçekleştirilmesi ancak işbirliği ile mümkündür.

Hedeflerimiz için hep birlikte saygı ve güven içerisinde çalışmak dileğiyle,
Dernek Yönetim Kurulu adına

Yrd.Doç.Dr. İLKAY (GÖK) PINARLI
Yönetim Kurul Başkanı
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK
NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!
2014'un Michelin Yıldızları
KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.
Kırmızı Et Sağlıklı mı?
Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu
Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek
Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER !


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum