Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER ! UŞAK'ta YEMEKLER TOPRAK KAPLARDA YARIŞTI.

Uşak Valiliği, Uşak Üniversitesi ve Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası tarafından düzenlenen "Uşak ve Yöresi Toprak Kapta Yemek Yarışması" Uşak Öğretmenevi'nde yapıldı.
 
Öğle saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar süren yarışmada 62 yarışmacının toprak kaplarda pişirdiği toplam 137 yemek üç kategoride yarıştı.
 
"2011 Uşak Tanıtım Yılı" etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen yarışmayı Vali Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, Emniyet Müdürü Cafer Şahin, daire müdürleri, yarışmacılar ve davetliler izledi. Yarışma sırasında gazetecilere bilgi veren Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas, yarışmanın Uşak'ta bir ilk olduğunu belirtirken, yarışmada kullanılan toprak kapların Bilecik ilinden özel olarak getirtildiğini söyledi.
 
Yarışma sırasında Uşak yöresine ait türküler ve halk Oyunları gösterilerinin de sergilendiği yarışmanın geleneksel hale getirileceğini ifade eden Barlas, şöyle konuştu:
 
"Yarışma sayesinde ilimiz ve yöresine ait çok sayıda yemeği tanıma fırsatı bulduk. Uşak yöresine has Celpleme, Pişirge, Köstürme, Sızdırma, Ebemköfte, Arapaşı, Topalak, Alacatene gibi pek çok yemek yarışma sayesinde yeniden yemek sofralarını şenlendirecek diye düşünüyorum. İlimizin yöresel tatlarını ortaya çıkarmak ve bu tatları bir yemek kitabında toplamak amacıyla yarışma planlandı. Kentimiz ve yemekleri için umarım keyifli geçer"
 
Uşak Valisi Özdemir Çakacak ise Uşak yöresinin zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunu ifade ederek, "Sahip olduğumuz zenginlikleri ülke çapında tanıtmada kararlıyız. Yarışmanın ardından yarışmaya katılan yemeklerin yer aldığı bir kitap basacağız. Çok önemli bir kültür hizmetini halkımıza ve ülkemize kazandırmış olacağız" dedi.
 
Ana yemek, ara yemek ve tatlı kategorilerinde yapılan ve yaklaşık 5 saat süren yarışmada 137 yemek 11 jüri üyesinin beğenisine sunuldu. Puanlamada sunum, görsellik, yöresellik ve orjinallik, lezzet ve kıvam gibi kriterler dikkate alındı.
 
Yarışma sonunda ana yemek kategorisinde birinciliği Mustafa Kapan'ın yaptığı

"Cepleme" birinci oldu. Ara yemek kategorisinde Ebru Gündüz'ün "Zeytin Yağlı Etli Kuru Yaprak Sarma" yemeği birinci olurken, tatlı kategorisinde ise Sultan Akbaş "Haşhaşlı Revani" tatlısıyla birinci oldu. Yarışmada dereceye giren yarışmalara çeşitli ödüller verildi.
 

 

 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK
NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!
2014'un Michelin Yıldızları
KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.
Kırmızı Et Sağlıklı mı?
Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu
Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek
Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER !


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum