Ana Sayfa  |   İş İlanları  |   Kim Kimdir  |   İletişim  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Ana Sayfam Yap
29.05.2017 Son Dakika :  29.05.2017 : ALAÇATI OT FESTİVALİ 10 NİSAN 2014 de BAŞLAYACAK   29.05.2017 : NE OLURSA OLSUN BU YAPILMAZ' Bu Aşçı ( mı )!!   29.05.2017 : 2014'un Michelin Yıldızları   29.05.2017 : KIBRIS Jasmine Court Otel KAPATILDI PERSONEL PARASIZ KALDI.   29.05.2017 : Kırmızı Et Sağlıklı mı?   29.05.2017 : Şefler Kastamonu’nun Yöresel Yemekleri ile Buluştu   29.05.2017 : Japonya’da Radikal Kararlar Önce Lokantalarımız Değişecek   29.05.2017 : Ahmet Özdemir'ILGILI CEVAP HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER ! Antepfıstığı Çıtlatma Makinesi Üretti
 
Aslen Adıyamanlı olan ve yıllardır Gaziantep'te ikamet eden ilkokul mezunu Ahmet Özel, fıstık çıtlatma makinesi üretti. Gaziantep'te fıstık ticareti yapan ilkokul mezunu Ahmet Özel, 15 yıl önce üzerinde çalıştığı ve formülünü 1998 yılında bulduğu fıstık çıtlatma makinesini kendisine ortak bulduğu Giresunlu bir firmayla yapmayı başardı. Makine, doğal çıtlak fıstıkları ayırdıktan sonra çıtlamamış fıstıkları kendisi çıtlatıyor. Ahmet Özel'in bulduğu ve dünyanın tek antepfıstığı çıtlatma makinesi olan makine, günde 5 ton antepfıstığı çıtlatabilecek kapasiteye sahip. 3 katlı olan makinenin üst katı çıtlamış ve çıtlamamış fıstıkları ayırıyor, çıtlamamış fıstıklar alt kata iniyor, oradan da 8 ayrı bölüme bırakılarak, bilgisayar komutuyla çıtlatılıp çuvallara düşüyor.

Mucit Ahmet Özel, Fıstık Çıtlatma Makinesi'nin 20 yıllığına uluslararası patentini alırken, makineyi birlikte çalıştırdığı oğlu Çağdaş Özel, f ıstıkların sağlıklı ortamda çıtlatılmasını sağladıklar ını belirtti. Formülünü babasının bulduğu makineyi, Giresunlu bir firmayla ortak çalışarak 11 yılda yaptıklarını söyleyen Çağdaş Özel, "Gaziantep'te fıstık artık kenar semtlerde kadınlar tarafından elle çıtlatılmayacak. Antepfıstığını tamamen Avrupa standartlarında, hijyenik ortamda çıtlatmayı sağlıyoruz. Tam 11 yıl uğraştık ve makineyi yaptık. Yani dünyanın yapamadığını bir ilkokul mezunu yaptı" dedi.

Aslen Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Köseceli köyünden olan Ahmet Özel, ilkokul mezunu olmasına rağmen dünyada bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşarken, kendisine daha çok destek verilmesini istiyor. Fıstık çıtlatma makinesi üzerinde 15 yıl önce ç alışmaya başladığını ve sonunda makineyi tamamladıklarını kaydeden Ahmet Özel, "Gaziantep'te, dünyanın ilk ve tek Antepfıstığı çıtlatma makinesini yaptık. El değmeden hijyenik bir ortamda sağlıklı bir şekilde fıstıklarımızı çıtlatıyoruz. Türkiye'de fıstıkta bir devrim yaptık. Fıstık bugüne kadar yıllardan beri hijyenik olmayan ortamlarda sağlıksız bir ortamda çıtlatılıyordu. Tabi biz buna 15 senemizi verdik. Elimizi taşın altına koyduk, yani emek verdik, paramızı, malımızı, emeğimizi, her şeyimizi Gaziantep ve Türkiye için ve insanlarımızın sağlığı için bunu yaptık. Çok şükür başar ı yüzde yüz" diye konuştu.
Fıstık çıtlatma makinesini yeterince tanıtmalarına karşılık birçok b üyük firma ile anlaşma yaptıklarını dile getiren Özel, "Günlük 5 ton kapasitemiz var ama şu anda günlük ortalama 3 ton yapıyoruz. Günlük olarak kapasitemizi artıracağız. İlk önce bizim bu üretim merkezimizi daha büyük ve daha geniş bir yere taşıdıktan sonra üretim kapasitemizi de artıracağız. Gaziantep'in kapasitesi günde 90 ile 100 ton arası. Arz talep doğrultusunda hem iş yerimizi genişletip hem de bu makinelerin 5 tonluğunu değil de 10, 15 ve hatta günlük 20 tonluk üretim yapabilecek makineler üretmeye başlayacağız. O zaman Gaziantep'e ve Gaziantep fıstığına katma değer koyup, fıstığı ve üretimimizi daha iyi yerlere getireceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu.
İcat ettiği makineyi dünyaya tanıtmak istediklerini kaydeden Özel, "Sistemimiz çok güzel, yüzde yüz çıtlatma garantisi veriyoruz. Buyursun gelsinler, görsünler. Çıtlatma makinelerimiz güzel bir sistemde çalışmaya devam ediyor" dedi.
 
 

 
      Bu içeriği paylaşSitemizdeki haberlere yorum yapabilmeniz için üyemiz olmanız gerekmektedir.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.


Türkiye Satın Alma Platformu ve Gastronomi Sektör Buluşması
MURAT BOZOK'DAN Şefin Mutfağı MİMOLETT KİTABI ÇIKDI
Kocaeli Profesyonel ve Akademik Aşçılar Derneği Kan Bağışına Bekliyor
Balıkçının ağına 1,20'lik orkinos takıldı
100 bin ton elma soğuk hava deposunda bekliyor
Turunç, dalda çürüyor, dünyada parfüm oluyor
Şanlıurfa'da 15 bin kişiye aşure dağıtıldı
Fiyatı gerileyince limonu yatağa kaldırdılar


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum