Ana Sayfa » Aşçı Gündem » HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE VEDAT BAŞARAN dan Dünya Mutfak Tarihi PANELİ

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE VEDAT BAŞARAN dan Dünya Mutfak Tarihi PANELİ

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE VEDAT BAŞARAN dan Dünya Mutfak Tarihi PANELİ

Haliç üniversitesini aşçılık okulu öğrencileri ve gıda bölümü öğrencilerine düzenlenen paneller düzisinin bu haftaki konuğu Türk mutfağının duayen isimlerinden VEDAT BAŞARAN dı.

Türk mutfağına bir dönem damgasını vuran FERİYE RESTAURANT nın kurucusu olan ve şimdi NAR RESTAURANT Zincirinin başında bulunan Vedat Başaran Bu sene aşçılık okulundan mezun olacak öğrencilerine ve 1 sınıfa yeni başlayan öğrencilerine dünya mutfak kültürü tarihi hakkındanki paneli ilgiyle izlendi.

Haliç Üniversitesinde düzenlenen DÜNYA MUTFAK TARİHİ Panelinde Vedat Başaran Yakın yüzyılımızda  dünya üzerinde yenilebilinir gıdanın dünya üzerindeki yayılımı ve 2000 yıllarımızda değişen yeme kültürü üzerinde deneyimlerini paylaştı.

Vedat Başaran Süt ürünlerinden yoğurt,peynir,tereyağın dünya üzerindeki üretim başlangıcı tarihi orta asya bölgesinden yayılması,uzak doğu çin,japonya,hindistanın dünya üzerindeki yemek üstünlüğü ve doğal beslenme üzerindeki etkileri,1700 yıllarda dünyada baharatın yemek kültürü üzerindeki etkinliği üzerinde konuşmalar yaptı


Haliç üniversitesinde düzenlenen  DÜNYA MUTFAK TARİHİ  PANELİNE Okul müdürü Yrd.Doç.Dr. Fikri Eralp,Aşçılık Okulu Bölüm Başkanı Fatma Özhan  ve Murat Doğan,Gülden Atay , Gül ,İlhan Özcan ve Panele misafir olarak katılan  Öğretim Görevlisi Ahmet Yavuz katıldılar.

Haliç Üniversitesi Tarafından Panel Bitiminde VEDAT BAŞARAN a Plaket Verildi.