Ana Sayfa » Aşçı Gündem » YUNANİSTAN DAN EXPO DESTEĞİ

YUNANİSTAN DAN EXPO DESTEĞİ

Yunanistan dan EXPO Desteği

DTO toplantısı için İzmir de bulunan Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, İzmir in EXPO adaylığı için destek sözü verdi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 55. Dönem Avrupa Bölgesel Komisyonu Çeşme’de temaslarını sürdürüyor. 25-28 Mart tarihlerinde Çeşme Radison Blu Otel’de toplantı ve seminerler gerçekleştiren komisyona, İzmir Körfez Restoran’da akşam yemeği verildi.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan tarafından ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 55. Dönem Avrupa Bölgesel Komisyonu katılımcılarına İzmir Körfez Restoranda akşam yemeği verildi.

 Yemeğe İzmir Valisi Cahit Kıraç, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO ) Genel Sekreteri Taleb Rifai ve komisyon üyelerinin yanı sıra Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, Litvanya Ekonomi Bakanı Birute Vesaite, Azarbeycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nazim Samadov, Sırbistan Finas ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Renata Pindzo katıldı. Yemekte konuklara kalamar tava, deniz mahsullü erişte, tereyağlı karides, lagos fileto, karışık tatlı ve meyve ikram edildi.

 Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğündeki girişimler sonucu İzmir Çeşme’de toplanmasına karar verilen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 55. Dönem Avrupa Bölgesel Komisyonu, İzmir’e EXPO yürüyüşünde de büyük katkı sağlayacak. Komisyonun açılış kokteylinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO ) Genel Sekreteri Taleb Rifai, EXPO 2020 İzmir vurgulu tişört ve şapkalarla poz vermiş, EXPO 2020’nin en güçlü adayının İzmir olduğunu belirtmişti.

Komşu ile EXPO işbirliği

 Yemekte Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni ile İzmir’in EXPO 2020 sürecini değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir’in EXPO’yu göğüslemesi durumunda komşu ülke Yunanistan’a da büyük katkı sağlayacağını belirterek, Bakan Kefalogianni’den destek istedi. İşler, “EXPO, dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan en büyük üç organizasyondan biri. İzmir olarak EXPO 2020’yi gerçekleştirmemiz durumunda buradaki hareket İzmir ile sınırlı kalmayacak, sınırları aşıp Yunanistan’a da katkı sağlamış olacak. Dolayısıyla komşumuz Yunanistan’ın da bu süreçte yanımızda yer alması gerekiyor” dedi. Bakan Kefalogianni, İzmir’e EXPO sürecinde destek sözü verdi.

 Yemeğin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan tarafından Litvanya Ekonomi Bakanı Birute Vesaite, Azarbeycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nazim Samadov, Sırbistan Finans ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Renata Pindzo ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai’ye plaketler ve İzmir’i simgeleyen çeşitli hediyeler verildi. Çeşme Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger adına İzmir Valisi Cahit Kıraç tarafından Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai’ye ve Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Baylav adına Müsteşar Özgür Özaslan tarafından yine UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai’ye de plaketler verildi.