Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Akaryakıt Fiyatlarındaki Büyük Oyun

Akaryakıt Fiyatlarındaki Büyük Oyun

Akaryakıt Fiyatlarındaki Büyük Oyun

Ham petrol fiyatları gerilemesine rağmen bu düşüş Türkiye de pompa fiyatlarına neden yansımıyor?

Türkiye de akaryakıt fiyatları belirlenirken iki ayrı veri dikkate alınıyor. Biri ham petrolün dünya piyasalarındaki varil fiyatı, diğeri de ABD Dolarının Türk Lirası karşısındaki değeri. Bu hesaptan yola çıkıldığında akaryakıt fiyatlarında bu hafta başında yapılan indirimin yeterli olmadığı kendiliğinden ortaya çıkıyor.
 
Türkiye gazetesinden Ercan Seki nin haberine göre; Bundan sadece 8 ay önce, 1 Ağustos 2012 de uluslararası piyasalarda ham petrolün varil fiyatı, 105 dolar civarındaydı. O zaman 1 ABD Doları ise 1.78 TL ydi. O gün Türkiye de 95 oktan benzinin litresi 4.37 Lira, mazot ise 3.85 Liradan satılıyordu.
 
PETROL FİYATLARI GERİLEDİ AMA..
 
Gelelim bugüne; ham petrol fiyatı 8 ay öncesinin de altına inerek 102 dolar civarına kadar geriledi. Dolar/TL endeksi ise 8 ay öncesiyle tıpatıp aynı. Akaryakıt ürünleri ise 8 ay öncesine göre, benzin 26 kuruş zamlı olarak 4.63 Lira, mazot ise 32 kuruş zamlı olarak 4.17 liradan satılıyor. Bu kuruşları yabana atmayın. Zira her bir depoda (50 litre) cebimizden, benzinde 13 lira, mazotta 16 Lira daha fazla para çıkıyor.

FİYAT KARMAŞASI
 
Burada sorgulanması gereken konu şu; Maliyeti etkileyen faktörlerden en önemlisi olan ham petrol 8 ay önceki fiyatının da altında, diğer faktör ABD doları aynı seviyede olduğuna göre, akaryakıt fiyatlarında şimdiki rakamlar mı doğru, yoksa 8 ay önceki rakamlar mı doğru?
 
Şimdiki fiyatlar doğruysa, 8 ay önce akaryakıt fiyatlarını düşük tutan ayar mekanizmasına Türk halkı adına teşekkür etmek gerek. Yok eğer Ağustos 2012 deki fiyatlar doğru idiyse, acilen hem benzinde, hem de mazotta en az 30 ar kuruş daha indirim yapılması gerekiyor.