Ana Sayfa » Aşçı Gündem » REGAİP KANDİLİNİZ MUBAREK OLSUN

REGAİP KANDİLİNİZ MUBAREK OLSUN

REGAİP KANDİLİNİZ MUBAREK OLSUN

Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi adı verilir. Bu mübarek geceye Regaib gecesi adını melekler vermiştir. Bu yıl 16 Mayıs Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece Mübarek Regaib Kandili olarak idrak edilecektir.
 
Regaip Kandili gecesi cuma gecesi olması nedeniyle, haliyle biz Müslümanlar iki mübarek gecenin bir araya gelmesiyle daha mübarek bir gece geçirmiş oluyoruz.Allahü teâlâ, bu gecede, müslüman kullarına, ragibetler (ikramlar, ihsanlar) yapar.Bu geceye hürmet edenleri nazarında affeder. Bu gece edilen dualar kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Regaib Kandili ni ibadet yaparak geçirmeliyiz. Kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalıdır.Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder.

Regaip kelimesi bolluk, bereket, fazilet anlamına gelir. Bu gece Allah?ın lütuflarının bol bol verildiği bir gecedir ve üç ayların ilk kandil gecesidir. Hayırlı olsun..Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle kandilin mübarek olsun.Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle Regaib Kandiliniz mübarek olsun.

Size karanfilin sadakatini, sümbülün bağlılığını, menekşenin tevazusunu, lalenin gururunu, leyleğın saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Kandiliniz mübarek olsun..Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle. Nice kandiller.