Ana Sayfa » Aşçı Gündem » MANYAS GÖLÜNDE 3 YENİ BALIĞIMIZ OLDU

MANYAS GÖLÜNDE 3 YENİ BALIĞIMIZ OLDU

MANYAS GÖLÜNDE 3 YENİ BALIĞIMIZ OLDU

Manyas Gölü nde 1 noktalı inci balığı, Seyhan Nehri kollarında da 2 tatlı su kefali keşfedildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi tarafından Manyas Gölü nde 1 noktalı inci balığı, Seyhan Nehri kollarında da 2 tatlı su kefali keşfedilerek dünya faunasına 3 yeni balık türü kazandırıldı.

Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Davut Turan, İsviçreli Bilim Adamı Maurice Kottelat tan ve Araştırma Görevlisi Esra Doğan, Dr F. Güler Ekmekçi, Araştırma Görevlisi Cüneyt Kaya ve Salim Serkan Güçlü den oluşan araştırma grubunun çalışmaları neticesinde Türkiye de bulunan ancak bu güne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 2 yeni tatlı su kefali ile bir noktalı inci balığı türü keşfedildi.

Araştırma grubu, yeni balıklardan Alburnoides manyasensis i Manyas Gölü nde, Squalius adanaensis i Seyhan Nehri nin kolu olan Üçürge Çayı nda, Squalius seyhanensis i ise yine Seyhan Nehri civarında keşfetti. Keşfedilen yeni türlerin oldukça geniş bir dağılım alanına sahip olan Sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait ve bu familya içerisindeki en büyük familyalardan birisi olduğu, familyanın 220 cinse ait 2 bin 400 ün üzerinde türü temsil ettiği öğrenildi. Keşfedilen yeni türlerin bazı özellikleri ise şöyle:

Alburnoides manyasensis: “Yeni türlerden Alburnoides manyasensis Manyas Gölü nün drenajı olan Koca Çay dan tanımlanmıştır. Türün ismi ilk bulunuş yeri olan Manyas Gölü nden türetilmiştir. Bu tür Türkiye nin endemik türlerindendir. Bilinen maksimum standart boyu 9,2 santimetredir.” Squalius adanaensis: “Squalius adanaensis Adana ilinde bulunan ve Seyhan Nehri nin kolu olan Üçürge Çayı ndan tanımlanmıştır.

Bu tür Türkiye nin endemik türlerindendir. Bu türün ismi Adana ilinden türetilmiştir. Squalius adanaensis in bilinen maksimum standart boyu 18 santimetredir.” Squalius seyhanensis: “Squalius seyhanensis Kayseri ilinde bulunan ve Seyhan Nehri nin kolları Sarız, Zamantı ve Karagöz çaylarından tanımlanmıştır. Bu türün isim Seyhan Nehri nden türetilmiştir. Squalius seyhanensis in bilinen maksimum standart boyu 30 santimetre civarındadır.”