Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Emine Gülşen Sarıcan SONUNDA KABUL ETTİLER BAKLAVA BİZİMDİR !!

Emine Gülşen Sarıcan SONUNDA KABUL ETTİLER BAKLAVA BİZİMDİR !!

Emine Gülşen Sarıcan SONUNDA KABUL ETTİLER BAKLAVA BİZİMDİR !!

4 Yıl bekledik ; hangi tarihi inceledilerse 1460 gün , sonunda Baklavamızı Tescillediler…

Buna gerek varmıydıki ?
Yunanistan da su yok ,ağaç yok hangi ağaçtan hangi buğdaydan hangi şekerden yaptılar da kendilerine mal  ettiler milli yiyeceğimizi, Bizanslardan öteye kaç asırlık tarihleri var ki !! Hepsini geçelim ‘’BAKLAVA ‘’ sözcüğü zaten Türkçe bir kelimedir . Eski Türkçede ‘’Baklağu ‘’ (baklağı ) olarak geçer ve yine benim atalarıma geleceğim Nogay Türkçesi yani Moğolcada bağlamak sarmak anlamına gelen ‘’BAYLA’’ fiili ile Eski Türkçeden alıntı bir sözcüktür ve sonradan diğer dillere geçmiştir… Arapçadaki ‘’Bakla’’ sözcüğü ile hiçbir alakası yoktur.

Vrıonis 1971 de , Deipnosopiste de belirtilen gastris, kopte, kopton veya koptoplakos gibi eski Yunan tatlılarını baklava olarak tanımlamıştır ve bunların Bizans tatlısı olduğunu iddia etmiştir. Ancak Perry (1994) bu tatlıların baklava olmadığını çünkü bu tatlıların hamur içermediğini göstermiştir. Bu tatlılar fındık ve balın karıştırılmasıyla yapılıyordu ve bugünkü pasteli veya helvaya benziyorlardı. Baklava nın kökeninin Süryanilere dayandığı iddia edilse de bu iddiayı destekleyen bir kanıt bulunamamıştır.

Claudia Roden ve Andrew Dalby Osmanlı döneminden önceki Yunan, Arap ve Doğu Roma(Bizans) kaynaklarında baklavadan bahsedilmediğini belirtmişlerdir. Perry ayrıca ince ekmeğin (yufka) arasına malzemeler koyularak yapılan yemeklerin (börek) Türk kökenli olduğunu ve bu tekniğin Orta Asya Türk kökenli olduğunu belirtmiştir. Ayrıyeten her yıl Ramazan ayının 15 inde Osmanlı sultanları yeniçerilere tepsiler halinde baklavalar sunuyorlardı ve bu törene Baklava alayı deniyordu. (Wasti 2005)

Baklava ile ilgili ilk bulgular Moğol Hanedanlığı dönemine ait bir yemek kitabında rastlanmıştır 1330 yılında yazılmış olan bu kitapta ki tarif ‘’Güllaç’’ a bezesede Baklava olabileceği de söylenmekte..

Sonuç Olarak Baklava Bizimdir. Güçlü Askerler Güçlü Hükümdarlıklar haşlanmış sebze ve etle Dünyaya Hükmetmedi.. Dünya bize Barbar desede Peynir üretiminden ,etin saklanmasına,Tatlısından Tuzlusuna Gastronominin Anavatanı Orta Asya ve Türklerdir..

Ne Mutlu Türküm Diyene !!

Saygılarımla
Emine Gülşen Sarıcan.