Ana Sayfa » Aşçı Gündem » DOMATESİN MUCİZEVİ YARARLARI..

DOMATESİN MUCİZEVİ YARARLARI..

DOMATESİN MUCİZEVİ YARARLARI..

Domatesin bildiğimiz yararlarının yanında ne tür özellikleri vardır?

ABD de 1893 yılında sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden mahkeme onu sebze diye sınıflandırmıştır fakat gerçekte meyvedir.
 ”Aşk elması” olarak da bilinen domates, likopen sebebiyle oldukça özel bir sebzedir. Özellikle brokoliyle birlikte kanseri azalttığı araştırmalarda tespit edilmiştir. Asya Pasifik Dergisi nde yayınlanan bir çalışmaya göre, domatesi zeytinyağıyla birlikte tüketmenin, likopen ve karotenoidlerin vücut tarafından daha fazla emilebildiğini ortaya çıkarmış. İşte domatesin mucizevi yararları…


Domatesin mucizevi yararları

Domates 100 gr. başına sadece 18 kalori içeren düşük kalorili sebzedir. Yağ içeriği çok düşüktür ve kolesterol seviyesi sıfırdır.Antioksidan açısından mükemmel bir kaynak olan domates, diyette destekleyicidir. Lif, mineral ve vitamin içerir.Mevcut bilimsel araştırma sonuçlarında kolon, prostat , meme, endometriyum , akciğer ve pankreas tümörleri de dahil olmak üzere, kanserler üzerinde koruyucu olduğu tespit edilmiştir.
 
İ
çeriğindeki likopen, ultraviyole ışınlarına karşı deri hasarını önler ve cilt kanserinden korur. A vitamini çok iyi düzeyde ve bu α ve ß – karoten , xanthin ve lutein gibi flavonoid anti-oksidanlar içerir.Doğal sebze ve flavonoidler açısından zengin meyvelerin tüketiminin, akciğer ve ağız boşluğu kanserleri korumak yardımcı olduğu bilinmektedir. Domates iktidarsızlığa karşı ve sperm sayısını arttırmaya yardımcı olur.


 
Kanı temizler ve idrar yolu enfeksiyonlarını temizlemede yardımcıdır. C vitamini ve A vitamini açısından zengindir.Düşük sodyum sebebiyle, domates suyunu her gün düzenli tüketmek osteoporoz ve Alzheimer gibi hastalıları önlemede yardımcıdır.Cilde iyi gelir ve cilt bakımında etkili olduğu için, güzellik ürünlerinin imalatında sıklıkla kullanılır.


 
Kemik sağlığını koruyan domates, günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir.Domates gözlere iyi gelir. A vitamini retinayı korumaya yardımcı olur.A vitamini eksikliği gece körlüğünün gelişimine etki eder. Migreni azaltmaya yardımcı olur. Migren ataklarının sıklığını azaltmada destek vericidir.Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.Özellikle diyabet hastaları için çok yararlıdır. Kan şekeri seviyesini düşük tutmaya yardımcı krom açısından iyi bir kaynaktır.