Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Mutfakta da Tasarrufun Yol Haritasını Çıkardılar

Mutfakta da Tasarrufun Yol Haritasını Çıkardılar

Mutfakta da Tasarrufun Yol Haritasını Çıkardılar

Başbakan Yardımcısı Babacan’ın ‘tasarrufları artırma’ uyarısının ardından şimdi de günlük hayatta ‘tasarrufun ipuçları’ listesi hazırlandı. Daha çok alışveriş ve mutfak uyarılarını hedef alan lİstede pazar çantasından, tencere kapağına kadar yok yok…
 

Kamu kurumlarında tasarruf furyası başladı. Hazine ve Maliye’den sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da tasarruf dedi. Bakanlık, günlük hayatta tasarrufu ön plana çıkaracak önlemlerin listesini hazırladı. Listenin başında ‘uzun süreli kullanılabilecek bir alışveriş çantası’ geliyor.  

PLASTİK POŞETLERİ GERİ ÇEVİRİN

 Bakanlık, market alışverişlerinde verilen plastik poşetlerin geri çevrilmesini isteyerek, “Aldıklarınızı kendi alışveriş çantanızda taşıyın” dedi. İşte tasarruf için yapılması kolay, küçük tavsiyeler:  ∂ Küçük ambalaj gerektiren ürünlerde (sıvı sabun, kolonya vb.) doldurulabilir olanları tercih edin. Bu sayede hem ev ekonominize katkı sağlarsınız, hem de atık miktarınızı azaltırsınız. ∂ Ampullerinizi enerjiyi verimli kullanan tasarruflu ampullerle değiştirin. Bu sayede yılda 20 kg karbondioksit gazının atmosfere salınımını önlemiş olursunuz.  

TENCERENİN KAPAĞI KAPALI OLSUN

– Buzdolabınızın ve dondurucunuzun yerini değiştirin.
– Daha az sıcak su kullanın. Sıcak suyun 45-50 derecenin üzerinde ısıtılmasının gereksiz enerji tüketimine yol açacağını unutmayın.
– Yemek pişirirken, su kaynatırken, tencerenizin kapağını kapalı tutun. Bu sayede ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz.

SUYU İHTİYACINIZ KADAR ISITIN

– ÇAYDANLIK ya da elektrikli ısıtıcıyla su ısıtırken yalnızca ihtiyacınız kadar su ısıtın.
– Uzunca banyo yapmak yerine duş kullanın. Böylece 200 litre yerine sadece 70 litre su harcarsınız.
– Kapı ve pencere aralıklarınızı uygun malzemelerle kapatın.

KLİMANIZIN BAKIMLARINI YAPTIRIN

– Klimanızı bakımlı ve filtresini temiz tutun. Temiz tutulan klima filtresi yılda 160 kg kadar karbondioksit üretimine engel olabilir.
– Güneş enerjisi kullanmaya önem gösterin. Sıcak su ihtiyacınızın önemli bir bölümünü güneş enerjisinden sağlayabilirsiniz.