Ana Sayfa » Aşçı Gündem » AZERBAYCAN da TÜRK LEZZETLERİNE BÜYÜK İLGİ

AZERBAYCAN da TÜRK LEZZETLERİNE BÜYÜK İLGİ

AZERBAYCAN da TÜRK LEZZETLERİNE BÜYÜK İLGİ

Mehmet Seracettin Efendi’nin 1920 yılında temelini attığı, bugün bir dünya markası haline gelen Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Bakü’deki ikinci şubesini, kentin modern alışveriş merkezlerinden biri olan Metropark AVM’de açtı. Tarihi Sultanahmet Köftecisi Mehmet Tezçakın, “Azerbaycan’da Türk Mutfağı nın ünlü markalarına çok yoğun talep var. Doğru ortakla yapılan işbirliği mutlaka kazandırıyor’’ dedi.

Mehmet Seracettin Efendi’nin 1920 yılında temelini attığı, bugün bir dünya markası haline gelen Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Bakü’deki ikinci şubesini, kentin modern alışveriş merkezlerinden biri olan Metropark AVM’de açtı. Açılış kurdelesini Metropark şube ortaklarından Anar Zeynolov ile Mert Tezçakın birlikte kesti. Bakü’deki ilk şubesini Mayıs sonunda Fransa Büyükelçiliği’nin karşısındaki binada açan Sultanahmet Köftecisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, yoğun talep dolayısıyla 5 ay gibi kısa sürede ikinci şubeyi açtıklarını anlattı.
 
“Azerbaycan’da Türk Mutfağı nın ünlü markalarına çok yoğun talep var” diyen Tezçakın, şöyle devam etti: “Azerbaycan master franchise işbirlikçimiz Babylon Group, çok başarılı bir işletmecilik örneği sergiledi. Bu sayede dükkanımız kısa sürede devlet adamlarının, bürokratların, sanatçıların ve sporcuların öncelikle tercih ettikleri mekanlar arasında yer aldı. Köftelerimizin baharatsız oluşu, lezzeti, sunumu, hijyenikliği ve rahat görünüşlü dükkan konsepti Azeri kardeşlerimizin beğenisini kazandı. Ramazan’da tıpkı Sultanahmet’teki merkez dükkanımızda olduğu gibi iftar saatinde kapısında kuyruklar oluştu. Metropark şubemizde de insanlar oturacak yer bulmakta zorlanıyorlar.”


 
Azerbaycan’da doğru ortakla yapılan işbirliğinin mutlaka kazandırdığının altını çizen Tezçakın, “Azerbaycan, diğer Türk Cumhuriyetleri ve Rusya’da yapılacak yatırımlar için köprü olarak da kullanılmalı. Biz de öyle yapacağız. Babylon Grup ile Kazakistan’dan başlayarak tüm Türk Cumhuriyetleri nde, Gürcistan Batum’da ve Rusya’da dükkanlar açacağız. Ayrıca, gıda sektöründe personel eğitimi, dondurulmuş ürün gibi alanlarda da işbirliği yapacağız. Ayrıca Bakü de 3. şube açılışı için çalışmalara da şimdiden başladık’’ diye konuştu. Türkiye’nin en kapsamlı Osmanlı kağıt paraları koleksiyonuna da sahip olan Tezçakın, Azerbaycan’daki dükkanlarda koleksiyonunu sergilemeyi de planladığını sözlerine ekledi.