Ana Sayfa » Aşçı Gündem » TOLGAHAN ÖZCAN Turizm Stajı Zorunluluk Mudur Yoksa Eğitimin Bir Parçası Mı?

TOLGAHAN ÖZCAN Turizm Stajı Zorunluluk Mudur Yoksa Eğitimin Bir Parçası Mı?

TOLGAHAN ÖZCAN Turizm Stajı Zorunluluk Mudur Yoksa Eğitimin Bir Parçası Mı?

Öğrenciler olarak bizler staj dönemlerimizde karşı karşıya kaldığımız sorunlar olabildiğince çok fazla ama ben bu sene staj dönemimi Topkapı Barcelo Eresin Hotelde Executivechef Macit Kalfa yönetimdeki kadrosunda  yer aldım ve benim için çok iyi bir staj dönemi geçti.

Fakat Turizm Otelcilik okulumuzda benim kadar şanslı olan Öğrenci sayımız çok fazla olmadığını görüyorum.

Turizm artık dünyanın kabul ettiği dünyanın her yerine yayılmış bacasız sanayi, bu büyük sanayinin ilerde baş aktörleri olacak olan bizlerin sıkıntılarını belirtmek istersek  Turizm öğrencisi Yusuf İncenin yazısını sizler paylaşmak istiyorum.

 

Turizm Stajı Zorunluluk Mudur Yoksa Eğitimin Bir Parçası Mı?

Turizm İşletmeciliği Bölümü 4 üncü sınıf öğrencisi Yusuf İnce. “Ülkemizde turizm alanında eğitim gören öğrencilerin staj yapma zorunluluğu var. Peki bu gerçekten bir zorunluluk mu yoksa aslında eğitimin bir parçası mı?”
 

Kırklareli üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm işletmeciliği bölümü 4 üncü sınıf öğrencisi Yusuf İnce, turizm eğitiminde stajın etkisi hakkında şunları yazdı

 

Bu yazıyı kaleme almamda ki sebeplerden en önemlisi ülkemizde turizm alanında eğitim gören lise ve üniversite öğrencilerinin stajlarında yaşadıkları gelişmelerin mesleki kariyerlerini ve geleceklerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek derecede önem arz etmesidir.

STAJDA EĞİTİMCİLER KADAR YÖNETİCİLERE DE ROL DÜŞER

Staj bilindiği üzere uygulamalı öğrenme biçimidir. Bu yüzden zorunluluktan öte üzerinde durulması ve öğrencilerin zihninde ki stajyer algısını değiştirerek öğrenilen bilgilerin uygulamada hayata geçirilerek mesleklerini tam olarak kavramaları sağlanmalıdır. Burada okul yönetici ve idarecilerin görevi olduğu gibi turizm sektörü yöneticilerine de çok büyük rol düşmektedir.

Sektöre öğrenmek uygulamak amacıyla gelen öğrenciler dolu dolu yetiştirilmelidir. Turizm sektörünün sevildiği zaman yapılabilir bir iş olduğunu aşılamalıdırlar. Bu aşamada gözlemlediğim en büyük sorun staja giden öğrencilerin staj süresinde yaşadığı zorluklar ve olumsuzluklar birçoğunun meslekten soğumasına hatta mesleği icra etmeme kararı almasına neden olabiliyor.

Bu da demek oluyor ki staj burada meslek hayatının geri kalanı için bir mihenk taşı. Staj süresi için de öğrencilere yardımcı olmak onlara mesleği sevdirmek için yapılabilecek en basit şey; onları da organizasyonun içine katarak bu yapının onunda bir parçası olduğu, sorumluluk verilerek ve işe ortak ederek gösterilebilir.

Stajın zorunluluk olmaktan yana öğrencinin de arzuladığı bir çalışma olması için bu ayrıntılar çok önemlidir.
Bu anlamda sektör neler yapılabilir? sorusu aklımıza gelen ilk sorudur.

STAJ HOMOJEN BİR YAPIYA SAHİP OLMALI

Sektör otel veya acente olsun herhangi bir turizm alanında staj yapacak öğrencilerin gitmiş oldukları yerde homojen bir yapıyla karşılaşmaları kavrama ve uyum zamanını hızlandıracaktır. En kısa zaman da öğretilebilecek olan her şey öğretilmelidir ki gerçek anlamda staj amacına hizmet etmiş olsun.

SEKTÖRÜN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI, EĞİTİM KALİTESİYLE DOĞRU ORANTILIDIR

Bu konuda yapılabilecek ve yazılabilecek çok şey olduğu aşikardır ancak çözüm süreci gayet basit ve anlaşılabilirdir. Turizm sektörünün sürdürülebilir olması ve gelişerek devam etmesi için bu işin eğitimini almış ve kendini bu iş üzere yetiştirmiş olan öğrencilerin staj çalışmalarını sürdürürken sektör yöneticilerinin bu öğrencilerin bu sektörün devamı ve bayrağı devralacak bireyler olduğunu unutmamaları gerekmektedir.

Aşçıhaber.com [email protected]