Ana Sayfa » Aşçı Gündem » UPADER BURSA FAİK ÇELİK MESLEK LİSESİ NDE

UPADER BURSA FAİK ÇELİK MESLEK LİSESİ NDE

UPADER BURSA FAİK ÇELİK MESLEK LİSESİ NDE

MUTFAĞIN YILDIZLARI BURSA FAİK ÇELİK MESLEK LİSESİNDE YAPTIKLARI İLE HEM ÖĞRENCİLERİ HEMDE ÖĞRETMENLERİ SEVİNDİRDİ

Aşçılar ve Pastacılar Federasyonuna Bağlı Uludağ Profesyonel Aşçılar Derneği yönetim kurulu Başkanı Selahattin Can ve Yönetim kurulu üyeleri Recep Şen, Mutlu Karakuş, 23 aralık Pazartesi günü Bursa Faik Çelik Meslek Lisesinde genç öğrenci kardeşlerimizle bir araya geldiler. Yiyecek içecek bölüm öğrencileri tam kadro hazır bulundukları eğitimde work shop’u şöyle …özetliyebiliriz.

Aşçılar ve Pastacılar Federasyonun temel hedeflerinde biri olan üzerlerinde hassasiyetle durduğumuz eğitimin, usta şeflerin bilgi ve tecrubeleri ile genç kardeşlerine aktarılmış oldu. Bursa’nın yıldız şeflerini okullarında ağırlayan öğrencilerin heyecanları gözlerindeki prıltıdan anlaşılıyordu. Panelle yiyecek içecek ve ağırlama öğrencileri çok ilgiliydiler .Panelin konuları arasında ; Türk mutfağını neden tanıtamıyoruz , Aşçılıkta akademik eğitimin önemi , Personel ve malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve Aşçılık mesleğinin uluslararası platformdaki yeri ve önemi , kariyer hedeflerinde planlama ve strateji belirlemeleri konusu oldu. Mutfağın Yıldızları hem panelde, hem uygulama alanındaki sempatik tavırlarla öğrencilerin idolü haline geldiler.

Panelin ardından şefler teknoloji donanımlı uygulama mutfağına girerek öğrencilere bir workshop hazırladılar. Mutfakta çok keyifli anlar yaşandı.Uygulama mutfağında şefler 5’er kişiden 5 grup oluşturdular, gruplar kendi belirledikleri reçeteleri ve malzemeleri seçerek belirlenen 40 dakikalık sürece yemeklerini pişirdiler. Pişirilen yemekler yıldız şefler nazaretinde pişrildi. Pişrilen yemekler profesyonelce değerlendirildi, pişirme esnasında şefler öğrenci kardeşlerinin uygulamadaki hatalarını anlatarak gösterdiler ve gruplardan 1.inci gelen gurubu ödüllendirdiler. Uygulamada öğrenciler malzemelerini tedarik eden Ali Taran beyefendide teşekkürlerini sundular.