Ana Sayfa » Aşçı Gündem » A la Et ve Kebap Boğaz da Lezzetin “Ala”sını Sunuyor

A la Et ve Kebap Boğaz da Lezzetin “Ala”sını Sunuyor

A la Et ve Kebap Boğaz da Lezzetin “Ala”sını Sunuyor


Boğaziçi A la Et ve Kebap ın kuruluş temelleri 40 yılı aşkın bir zamana dayanıyor ve aile ile meslek büyükleri önderliğinde kuruluyor.


Ala Ailesi, turizm sektörüne aile büyükleri Reşat Ceylan ın 1975 yılında Divan Otel-Beyoğlu Pub da ve İsmail Özen in 979 da Sheraton Otel-İpek Yolu nda başlayan çalışmalarıyla adım atıyor. Sonraki süreçte ise; 1986 yılında Muzaffer evre Divan Otel de, 1989 da Timur Ceylan Club 29, Beyoğlu ub ve Şamdan da, 1997 yılında Cüneyt Özen Divan Otel ve armara Otel İpek Yolu nda çalışmalarını sürdürüyor.

Boğaziçi A la Et ve Kebap ın kuruluş temelleri 40 yılı aşkın bir zamana dayanıyor ve aile ile meslek büyükleri önderliğinde kuruluyor. Yeni nesil olarak Muzaffer Çevre, Timur Ceylan ve Cüneyt Özen geçmişten gelen çizgileri en iyi şekilde örnek alarak, misafir memnuniyetinin standardı ve devamlılığı esasında 2011 yılında A la Et ve Kebabı açıyor.

Çengelköy Steakhouse, İstanbul Anadolu Yakası nın önemli cazibe merkezlerinden biri. Nezih ve sakin yapısının yanı sıra elit yaşam kitlesiyle kaliteye değer veren insanların bulunduğu şirin bir semttir. A la da bölgenin bu değerine eğer katmak ve bölgedeki komşularına damak tatlarına önem eren bir zihniyetle hizmet vermek amacıyla kuruluyor.

Boğaziçi A la Et & Kebap hem birbirinden lezzetli yemekleri em de huzur veren ambiyansı ile üç katta hizmet veriyor. er katı 250 metrekarelik geniş ve ferah alana sahip olan la Et&Kebap, farklı yaş grupları ve mevsimsel keyifler için giriş katında cafe ve hızlı tüketime yönelik, birinci atında ana yemek salonuyla, teras katındaysa yazlık alan olarak hizmet sunuyor.