Ana Sayfa » Aşçı Gündem » ET DÜNYASINDAN HABERLER

ET DÜNYASINDAN HABERLER

ET DÜNYASINDAN HABERLER

ET ÜRETİMİ DAHADA ARTACAK

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç, et üretiminin zaman içinde artacağını çünkü çok fazla sayıda yatırımın olduğunu söyledi.Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et üretiminin son 10 yılda iki kat artmasına ilişkin, “Zaman içinde yem girdilerini de düşürdüğümüzde insanlarımıza da ucuza et yedireceğiz. Üretimimiz, önümüzdeki yıllarda daha da artacak çünkü çok ciddi yatırımlar var” dedi.

Tunç, yaptığı açıklamada et üretiminin artmaya devam edeceğini ve buna paralel olarak da fiyatların düşeceğini söyledi.

İthalat sürecinin ardından hükümetin çok önemli adımlar attığını anımsatan Tunç, “Besiciye verilen 13 farklı kalemdeki destek sayesinde üretimimiz artıyor. Destek kapsamında verilen para, üreticimizi çok rahatlattı ve daha fazla üretim yapmaya itti. Bu artış, önümüzdeki dönemde inşallah fiyatlara da yansıyacak” diye konuştu. Tunç, üretimin yanı sıra tüketimin de arttığını belirterek, “Zaman içinde yem girdilerini de düşürdüğümüzde insanlarımıza da ucuza et yedireceğiz. Üretimimiz, önümüzdeki yıllarda daha da artacak çünkü çok ciddi yatırımlar var. Bu işi yapan kişi sayısı da artıyor. Bu şekilde üretim artışının devamlılığını sağlayacağız” ifadesini kullandı.


Desteklerin şu an çok iyi durumda olduğunu anlatan Tunç, “Üreticimiz ciddi para alıyor. Tek sorunumuz, yem girdileri. Bunu da azalttığımız zaman Türk hayvancılığının önünde hiçbir engel kalmayacak. Bu girdileri azaltabilirsek, üretim daha da artacak ve et fiyatları düşecek. Yem girdisi konusunda adımlar atıldı. Meralar, üreticilerin kullanımına açıldı. Bunun faydasını önümüzdeki yıllarda göreceğiz” dedi.


RUSYA ABD DEN ET İTHALATINI YASAKLADI

Rusya, domuz ve dana etleri, hindi eti, bağırsak ve diğer yan ürünlerin ithalatını yasaklanmasından dolayı ABD, 5-6 milyar dolar kaybetti.Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu (Rosselhoznadzor) tarafından Şubat 2013 te, yasaklanan ractopamine uyarıcısının bulunmasından dolayı ABD menşeli dondurulmuş domuz ve dana eti, hindi eti, bağırsak ve diğer yan ürünlerin ithalatının yasaklanması nedeniyle ABD nin 5-6 milyar dolar kaybettiği bildirildi.

Rus Kommersant gazetesine açıklamalarda bulunan ABD nin Moskova Büyükelçisi Michael McFaul, bunun kendileri için büyük bir problem olduğunu kaydederek, bundan dolayı söz konusu yasağın uygulanmasından bu yana 5-6 milyar dolar kaybettiklerini dile getirdi.McFaul, her halükarda söz konusu kaybın çok büyük olduğunu ve yasağın devam ettiğini kaydederek, Rosselhoznadzor tarafından uygulanan yasağın kaldırılması için girişimlerinin sürdüğünü ifade etti.


Rosselhoznadzor, Şubat 2013 ten başlayarak içinde yasaklanan ractopamine uyarıcısının bulunmasından dolayı ABD menşeli dondurulmuş domuz ve dana etleri, hindi eti, bağırsak ve diğer yan ürünlerin ithalatının yasaklarken, ABD Tarım Bakanlığı Güvenlik ve Denetleme Servisi nin (FSIS) söz konusu yasağın kaldırılmasına yönelik taleplerine rağmen, uygulamada değişiklik olmamıştı.