Ana Sayfa » Aşçı Gündem » MALESEF BÖYLE Kur Artışı ile Bakliyatı Daha Pahalıya Yiyeceğiz

MALESEF BÖYLE Kur Artışı ile Bakliyatı Daha Pahalıya Yiyeceğiz

MALESEF BÖYLE Kur Artışı ile Bakliyatı Daha Pahalıya Yiyeceğiz


Maalesef daha da pahalıya yiyeceğiz Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Şu anda bakliyat üreticiden çıktı, tamamen stok halinde. Fiyatların yükselmesine göre piyasaya sürüyorlar.
 
Bu şekilde devam ederse bakliyatı 2014 te daha pahalıya yiyeceğiz gibi görünüyor” dedi. Ekimde kilosu 4 lira olan kuru fasulyenin kilosu, kasımda yüzde 60 zamlandığını belirten Yetkin kur farkının yansımasıyla 2014 te bakliyatı daha pahalıya yiyeceğimizi söyledi.

Yetkin, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bakliyat fiyatları ile döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin gıda fiyatlarına yansımasını değerlendirdi.

Üretim alanının daralması nedeniyle bakliyat üretiminde düşüş yaşandığını kaydeden Yetkin, “Ürününü değerlendiremeyen üretici üretimden vazgeçerken, bunun sonucunda azalan bu ürünler stoklanarak belli kişilerin eline geçti. Ekimde kilosu 4 lira olan kuru fasulyenin kilosu, kasımda yüzde 60 zamlanarak 6,5 liraya, aynı dönemde 2,9 lira olan baldo pirincin fiyatı yüzde 35 artarak 3,9 liraya ulaştığını görüyoruz” diye konuştu.

Söz konusu fiyat artışlarının, dövizdeki artıştan önce yaşandığını ifade eden Yetkin, “Son artışların etkisi henüz piyasaya tam olarak yansımamıştır. Özellikle şu günlerde pirinç ve kuru fasulye ithalatı yapılması piyasadaki mal kıtlığı ve stokçuluk nedeniyle zorunlu hale gelmiştir. Şu anda bakliyat üreticiden çıktı, tamamen stok halinde. Fiyatların yükselmesine göre piyasaya sürüyorlar. Bu şekilde devam ederse bakliyatı 2014 te daha pahalıya yiyeceğiz gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İTHALATI TMO GERÇEKLEŞTİRMELİ
Fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için alınacak tedbirlere değinen Yetkin, şunları kaydetti:

Kısa vadede acil olarak alınması gereken önlem, ithalatın zorunlu olduğu durumlarda Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) devreye girerek ithalatı gerçekleştirmesi ve ithal ürünü kendisinin pazarlamasıdır. TMO nun piyasadan çekilmek yerine, daha fazla piyasaya girmesi ve stokçuların hesaplarının bozacak stok miktarını elinde bulundurması gerekiyor. Orta vadede de bütçeden tarıma ayrılan desteğin ve bakliyat ürünlerine verilen desteğin arttırılmasıdır. Uzun vadede ise üretim alanlarının arttırılması gerekmektedir.”

Yılbaşı için alışveriş yapacak vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan Yetkin, açık satılan gıda ürünleri yerine, ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.