Ana Sayfa » Gıda » Arı Ölümlerine Çözüm Arayışı

Arı Ölümlerine Çözüm Arayışı

Dünya genelinde önemli bir sorun olan arı ölümlerinin azaltılmasında, İTÜ’de yapılan çalışmalar yeni umut ışığı olarak görülüyor. Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Gilles Ratia, İTÜ’nün Arıcılık Araştırma Geliştirme Merkezinde yapılan çalışmaların arı ölümlerinin engellenmesi için çok önemli olduğunu söyledi.

İlk defa 1897 yılında düzenlenen, dünyanın en eski ve en prestijli kongreleri arasında yer alan Dünya Arıcılar Birliği Kongresi (APIMONDIA), 2017 yılında İstanbul’da düzenlenecek. 12 bin kişinin katılmasının beklendiği kongreye doğru, ön incelemede bulunmak ve lokal organizasyon komitesi ile görüşmek üzere Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Gilles Ratia, İstanbul’a geldi.

İTÜ Arıcılık Araştırma Geliştirme Merkezini ziyaret eden Ratia, hem merkezin çalışmaları hakkında bilgi aldı hem de arı ölümlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ratia’nın ziyaretine İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Onur Çilenk ve Kovanımı İzliyorum Projesi Koordinatörü Aslı Elif Sunay eşlik etti.

İTÜ’nün yürüttüğü “Kovanımı İzliyorum” projesini yerinde inceleyen Ratia, İTÜ’de kovanları izlemek için sensör sistemi geliştirilmesine ilişkin yürütülen çalışmaların arıcılık ve arı ölümlerinin engellenmesi için çok önemli olduğunu vurguladı.

Arıcılığın gelişimi adına atılan adımların önemini vurgulayan Ratia, dünyada tüketilen gıdaların %35’inin arılar tarafından gerçekleştirilen tozlaşma sonucu üretildiğine dikkat çekti. Arı ölümlerinin %10 civarında olması gerekirken, dünya genelinde %20’lerde seyrettiğini belirten Ratia, bunun temel nedeninin tarımda kullanılan zirai ilaçlar olduğunu kaydetti.