Ana Sayfa » Sağlık » Bu diyet hastalıklardan koruyor

Bu diyet hastalıklardan koruyor

Hem güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak hem de forma mı girmek istiyorsunuz? Yapmanız gereken tek şey, vücudunuz için gerekli besin öğelerini belirlemek ve doğru besinlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirmek olmalı. Çünkü birçok hastalık vücudunuzun bağışıklık sisteminin zayıflamaya başladığı dönemde ortaya çıkıyor. Alman Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Aran, “Mevsimsel değişikliklerle birlikte vücudunuzun hastalıklara yakalanma riski de artıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için, 7’den 70’e herkesin, özellikle tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekiyor” diyor.

Hazır mısınız? Bağışıklığınızın kışla savaşı başlıyor

1. BİTKİ ÇAYLARI
Kış aylarında içinizi ısıtan sıcak içecekler gibisi var mı? Fakat bu içecekleri seçerken, bağışıklık sisteminizi düşünmeli ve birinci tercihinizi bitki çaylarından yana kullanmalısınız. Ama unutmayın, bitki çayı içmenin de bir sınırı var. Gün içerisinde 2 fincandan fazla bitki çayı içmemelisiniz. Ayrıca, bitki çayını tercih ederken, şeker veya tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

Yeşil çay: Özünde en güçlü antioksidanlardan polifenolleri içeren yeşil çay, kalp hastalıkları ve kanser ile yaşlanmaya eşlik eden birçok hastalığı önlemeye yardımcı oluyor.

Ekinezya çayı: Ekinezyanın köklerinde bulunan çok sayıda bileşen, vücudun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkili bir rol oynuyor. Hücreleri virüslerin saldırılarına karşı koruyan bakterilere ve mantarlara karşı etkili bileşenler, akyuvarların miktarını artırıp bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekliyor. Bu nedenle ekinezya çayını, hafif ve orta şiddetteki soğuk algınlıklarında destekleyici çay olarak içebilirsiniz.

Melisa çayı: Melisa çayının yaprakları; yatıştırıcı, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahip. Hafıza zayıflığına, hazımsızlığa, baş ağrısına ve migren ataklarına karşı da faydalı olan bu çay, çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıyor, zihni açıyor.

Kuşburnu çayı: İçerisinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineral, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri bulunuyor. Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostu olan kuşburnu çayı, vücuda dirilik sağlıyor. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalı oluyor. Enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor. Nezle ve gribe karşı koruyucu olan kuşburnu, A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle bağışıklığın güçlenmesine de yardımcı oluyor. Bu bitki çayının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu da biliniyor.

2. PROBİYOTİK YOĞURT
Probiyotik yoğurt, sağlığı olumlu yönde etkilediği ve hastalıklara karşı koruyucu olduğu için kış mevsiminde özellikle tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor. Özellikle bağırsaklarda bazı yararlı mikroorganizmaların çoğalmasına ve aktivitesini uyarmaya yardımcı olarak sağlığı olumlu yönde etkiliyor.

3. KURU MEYVELER
Kuru, siyah, çekirdekli üzümGüçlü bir antioksidan olan kuru, siyah, çekirdekli üzümün kan yapıcı özelliği bulunuyor. Protein ve karbonhidrat kaynağı ve A, B1, B2, B6, C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asit ve formik asit minerallerini içeriyor. Üzümün içerisindeki demir, kalsiyum ve potasyum minerallerinin, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliğe, zayıflığa da iyi geldiği biliniyor.

Somon balığı: Yüksek oranda omega-3 yağı içeren somon balığı düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. Haftada 1-2 kez tüketilmesi gerekiyor. Özellikle çocukların beyinsel ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynuyor.

Mürdüm eriği: Yüksek miktarda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitamini içeren mürdüm eriği sindirim sistemini de destekliyor.

Kuru kayısı: A vitamini ve potasyum içeren kuru kayısı, lifli bir meyve. Sindirime yardımcı oluyor ve bağışıklık sisteminde destekleyici rol oynuyor.
Bu diyet hastalıklardan koruyor

Diyetisyen Esra Aran’dan beslenme tüyoları
● Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için antioksidan olarak görev yapan A, C, E vitaminlerini ve beta karoteni günlük beslenmeniz içerisinde bol miktarda tüketmeniz gerekiyor.
● Limon, portakal, greyfurt, dolmalık biber, enginar, brokoli, maydanoz içerisinde bol miktarda C vitamini bulunuyor.
● Zeytinyağı, ceviz, ayçiçek yağı, badem, fındık içerisinde bol miktarda E vitamini bulunuyor.
● C ve E vitamini bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olduğu kadar vücudu birçok kanser türüne karşı da koruyor.
● Turuncu, yeşil ve kırmızı sebze ve meyvelerde bol miktarda beta karoten bulunuyor. Bu besinler de bağışıklık sistemi hücrelerinin artmasına yardımcı oluyor.
● Gün içerisinde demir ve çinko yönünden zengin besinleri tüketerek vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Demir yönünden zengin besinler; özellikle kırmızı et, kuru kayısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler. Çinko yönünden zengin besinler; tam tahıllar, ekmek, et, balık, ceviz gibi yiyecekler.
● Kış aylarında haftada en az iki defa balık tüketmelisiniz. Balık, omega 3 ve omega 6 yönünden zengin. Balığı ızgara, buğulama veya fırında pişirerek yemeyi tercih edebilirsiniz.
● Gün içerisinde su tüketiminizi artırmalısınız.
● Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve yerine bitkisel çay tercih edebilirsiniz. Özellikle C vitamini yönünden zengin kuşburnu çayı içebilirsiniz.