Ana Sayfa » Aşçı Gündem » OSMAN DAMAR’Ceviz Ağacı Güvence Altına Alınıyor

OSMAN DAMAR’Ceviz Ağacı Güvence Altına Alınıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 2012-2016 dönemini kapsayan Ceviz Eylem Planı ile 2002’de 510 bin olan ceviz fidanı üretimini, 2014 itibarıyla 3 milyon 612 bine yükseltildiğini açıkladı.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2012-2016 dönemini kapsayan Ceviz Eylem Planı ile 2002’de 510 bin olan ceviz fidanı üretiminin, 2014 itibarıyla 3 milyon 612 bine yükseltildiğini kaydetti.

Eroğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, cevizin gen bankası ve anavatanı olmasına rağmen ceviz üretiminin, ülkenin iç tüketimini karşılamadığını belirtti.

osman damar ascihaber oguzlar ceviz (6)

Bakan Eroğlu, “Yıllık tüketimimizin yaklaşık yüzde 60’ı ithal ediliyor. Bu sebeple Bakanlık olarak uygulamaya koyduğumuz eylem planı ile ceviz üretimine ve ceviz ağaçlandırmalarına ağırlık vererek yeni ceviz ormanları kuruyoruz” ifadesini kullandı.Eylem planı kapsamında kurulan yeni ceviz ormanları ile bir taraftan bozuk orman alanlarının üretime kazandırılarak ülke ekonomisine katkı sağlandığını belirten Eroğlu, diğer taraftan da orman köylüsünün gelir kaynaklarının artırıldığını vurguladı.

Ceviz üretimi 3 milyon 612 bine yükseltildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yürütülen çalışmalar neticesinde 2002’de 510 bin olan ceviz fidanı üretiminin, 2014 itibarıyla 3 milyon 612 bine yükseltildiğinin altını çizen Eroğlu, son yıllarda aşı çalışmalarına da ağırlık verildiğini, 2011’de 7 bin 200 olan aşılı ceviz fidanı üretimi miktarının ise 2014’te 53 bin 405 olduğunu aktardı.

osman damar ascihaber oguzlar ceviz (7)

Eroğlu “Ceviz Eylem Planı kapsamında yapılan ve yapılacak ceviz üretimi ve ağaçlandırma çalışmaları neticesinde ülkemiz artık ceviz ithal eden bir ülke olmak yerine ihraç eden bir ülke durumuna gelecek” değerlendirmesinde bulundu. 2012-2016 yıllarını kapsayan eylem planı ile başta orman köylüsü olmak üzere kırsal alanda yaşayan bütün vatandaşların refah seviyelerinin artırılması hedefleniyor.Bu çalışmalarla ayrıca sosyo-ekonomik kalkınma ile yeni iş ve istihdam alanlarının oluşturulmasına da katkı sağlanacak.

OSMAN DAMAR’Türkiyenin en iyi ve Lezzetli Cevizi Çorum Oğuzlar ilçesinde Yetisir.

Üçyüz yıldan fazla ömrü olduğu tahmin edilen cevizin Oğuzlar’ın yerli cevizi olduğu bilinmektedir. Oğuzlar cevizi yıllardır Aliağa sinonimi ile tanınmaktadır. Oğuzlar ceviz çeşidinin, Oğuzlar İlçesine ait olduğu, 200 yaş ve daha üstü ağaçların ilçede varlığı ile kanıtlanmıştır. Meyve kalitesi ve özellikle lezzeti nedeniyle Oğuzlar ilçesinden ülkemizin farklı bölgelerine dağılmıştır.
Oguzlar ceviz çeşidi Oğuzlar ekolojisinde ve çevre ekolojilerinde istenilen verim meyve özelliklerini gösterdiği için Oğuzlar ilçesi ve çevresinde yaygınlaştırılmıştır. İlçede bulunan tohumdan yetişmiş bütün ceviz ağaçları aşı ile bu çeşide dönüştürülmüştür.

Ayırt Edici Özellikleri:

osman damar ascihaber corum oguzlar ceviz

Oğuzlar ceviz çeşidinin diğer ceviz çeşitlerinden en önemli farkı yan dallarda meyve vermesi yani verimli bir çeşit olmasıdır. Oğuzlar çeşidine ait meyve fidanları 2. yaştan itibaren meyve vermeye başlamaktadır. Bu durum çeşidin yan dallarda meyve verme özelliğini gösterir en önemli karakteristik özelliğidir.

osman damar ascihaber oguzlar ceviz (1)

Oğuzlar ceviz tipini diğer ceviz tiplerinden ayıran bir başka önemli karakteristik özelliği de, meyvesinin dolgun olması, meyvenin kabuktan bütün olarak çıkması ve beyaz renkli iç oranının % 100 olmasıdır. Ayrıca adi depo koşullarında saklanmasına rağmen bir yıl boyunca acımadan kalitesini muhafaza etmesidir.

Oğuzlar-77 Cevizi; yerli çeşitlerimizden olup yöre ekolojisine adaptasyonu yüksektir. 650 metre rakımlı ilçe merkezi ile 1200 metre rakımlı yaylalarımızda çok rahat yetişmektedir. Taban suyu yüksek olmayan, fazla killi olmayan, süzek, çakıllı, taşlı ve orta verimli topraklara çok iyi adapte olabilir. Açık, güneşli, bol ışık alan alanlarda iyi yetişir. Dikildiği yıl sulamaya dikkat edilirse ileriki yıllarda çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Ancak sulama ve bakım gibi kültürel işlemlere verim artışı olarak çok iyi cevap vermektedir

ceviz%20(48)

Üretimi, anaç olarak çetin cevizlere Oğuzlar-77 cevizlerinden kalem aşılanmak suretiyle yapılmaktadır. Böylece güçlü bir anaç verimi çok iyi bir aşıyla adaptasyon kabiliyeti yükseltilmektedir. Aşı konusunda yöremiz çiftçilerimiz oldukça başarılı olmaktadırlar. Hastalıklara dayanıklılığı iyidir. Peryodisite olayı hiç görülmez. Meyveye yatma çok erkendir. Bazen aşı için takılan gözlerde bile meyve olmaktadır. Verim olarak 15-20 yaşlı ceviz 30-35 kg ceviz verebilmektedir. Randımanı %55 ‘den fazladır. Kabuğu ince, kolayca kırılabilir, içi tam dolu, bütün olarak çıkma özelliği yüksek, açık beyaz renkli ve tadı çok güzeldir. Acılık ve burukluk yoktur. Meyve içi ve dış kabuk pürüzsüzdür. İyi bakım ve çevre şartlarında çok iyi gelişme gösterir. İlçemizde ceviz bahçelerinin tamamı aşılı ceviz fidanlarından teşekkül etmektedir.

Cevizin Ekonomik önemi:

Yaklaşık 500 ha’lık alan içinde meyve veren yaşta 30.000 adet ceviz ve meyve vermeyen yaşta 30.000 adet ceviz ağacı mevcuttur. Yıllık kabuklu ceviz üretimi 1.000-1.200 ton civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu üretim miktarı Türkiye üretim miktarının % 5’ine tekabül etmektedir. Üretilen cevizlerin bir çoğu iç ceviz olarak satılmakta olup, üreticilerimiz cevizlerini daha çok ceviz tüccarlarına satmaktadırlar. Cevizlerin pazarlanmasında şimdilik hiçbir sorun bulunmamakta olup, iç piyasada tüketilmektedir. 2009 yılı fiyatları 1 kg kabuklu ceviz 8-10 TL iç ceviz 20-25 TL arasında satılmaktadır.

osman damar ascihaber oguzlar ceviz (8)

Cevizin ilçeye yıllık getirisi tahminen 5.000.000 TL civarındadır. Ayrıca hasat edilen cevizler evlerde iç ceviz olarak işlendiği için ev kadınlarına iş sahası oluşması bakımında çok fayda sağlamaktadır. Yine cevizlerin dış kabukları kışın yakacak olarak kullanılmaktadır. Yine son yıllarda aşılı fidan yetiştiriciliği çok iyi bir gelişme kaydetmiştir. İyi aşılı bir fidan fiyatı piyasa fiyatlarını çok üzerinde satılmakta ve arz sıkıntısı yaşanmaktadır. Bir adet aşılı fidan fiyatı 25–40 TL arasında değişmektedir. Bütün bu üstün özellikleri ile özellikle Ankara ve İstanbul piyasasında Oğuzlar cevizi olarak alıcı bulmaktadır

Chef Osman Damar Çorum Oguzlar ilçesi.