Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Zayıflatan Mucize Yeşil Mercimek

Zayıflatan Mucize Yeşil Mercimek

Kurubaklagiller sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı yiyeceklerdir. Hele hele içlerinden bir tanesi tam bir şifa kaynağıdır. Zayıflamak istiyorsanız, bağışıklığım kuvvetlensin istiyorsanız, bağırsaklarım düzenli çalışsın istiyorsanız işte bu mucizeyi yani “yeşil mercimeği” sofralarınızdan eksik etmeyin. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya mucize besin kaynağı yeşil mercimeğin faydalarına dikkat çekiyor:

İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi dediğimiz bir mekanizma ile metabolizma hızını hafif arttırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde mucizevi etki gösterir.

Yeşil mercimek çok iyi bildiğimiz bir kurubaklagil. Ancak ne sıklıkla yiyoruz onu çok kestiremiyorum. Evlerde yapılması uzun sürüyor diye nadir pişirilen, et hakimiyetinin olduğu…

Evlerde yapılması uzun sürüyor diye nadir pişirilen, et hakimiyetinin olduğu restoranlarda ise pişmiş bir yeşil mercimek yemeğini bulmak ise imkansız. Açıkçası faydaları hakkında bildiğimiz yeşil mercimeği sık yemiyoruz.

Zayiflatan Mucize Yesil Mercimek ascihaber com

Yeşil mercimek tam vitamin ve diyet lifi deposudur. İçerisinde yüksek oranda yararlı karbonhidrat bulunur ve yüksek karbonhidrat içermesine rağmen glisemik indeksi oldukça düşüktür. Çünkü sindirimi uzun süren yeşil mercimek karbonhidratları kana çok yavaş yavaş geçer. Yenilen 1 tabak yeşil mercimek yemeği sizi tok tutmaya birebirdir.

Yapılan bir çalışmada; yeşil mercimek ile düzenli olarak öğle yemekleri yiyen sağlıklı kadınların, öğle yemeğinde ızgara tavuk yiyenlere göre daha uzun süre tok kalabildiğini gösteriyor. Yine farklı bir çalışmada eşit kaloride hazırlanmış 2 ayrı diyetin akşam yemeklerinde birinde yeşil mercimek diğerinde ise ızgara balık ile değiştirildiğinde, yeşil mercimek yiyen grubun ilk ayda verdikleri kilo miktarının en az 2 kg daha fazla olduğunu göstermektedir.

Yeşil mercimek iyi bir folik asit deposudur. Hamilelikte, osteoporozda, kalp hastalıklarında diyabette ve kanserde çok yararlı olan bu kurubaklagili, haftada en az 4 kere ana yemek veya salatalara eklemenin faydasının tartışılmaz olduğu bildiriliyor.

Yeşil mercimek B grubu vitaminlerinden zengin, dengeli aminoasitleri içeren nefis bir besin. Bunun için besin değerini koruyarak pişirmek oldukça önemli. Yeşil mercimeği pişirmede en iyi metot, yeşil mercimekleri iyice yıkadıktan sonra en az 48 saat suda bekletip, ıslatma suyunu döküp temiz su ile düdüklü tencerede pişirmektir. Yeşil mercimeği pişirirken kuru soğan, taze sebzelerden kereviz yaprağı, biber dilimleri de ekleyebilirsiniz.

Unutmayın pişmiş bir tabak yeşil mercimek yaklaşık 230 kalori iken, 1 adet hamburger 500 kalori kadar, 1 porsiyon İskender 1200 kalori veya 2 dilim pizza ise 450 kalori kadar olacaktır. Görüldüğü gibi doğal kilo verdirici sırrı miktarı fazla yense de kalorisinin düşük olmasında saklı olan yeşil mercimeği kaliteli kilo vermek isteyen herkes rahatlıkla yiyebilir.

Yeşil mercimeği haşlayıp dolapta saklayabilirsiniz. Çorbalarınıza sebze yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Eğer sindirim sisteminde gaz problemi yaşıyorsanız ya iyi ıslatma suyunda uzunca bekletmediniz ya da hassasiyetiniz var demektir. Bunu da az kimyon dökerek yemeğinize veya yeşil mercimekli salatanıza hızla çözümleyebilirsiniz.