Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Hülya Erol Duranoğlu ‘Hangi Değerlerimize Sahip Çıktınız Ki (!)

Hülya Erol Duranoğlu ‘Hangi Değerlerimize Sahip Çıktınız Ki (!)

Aşçıhaberin haberlerinden takip ettiğimiz kadarı ile ermeniler en önemli varlıklarımızdan olan lavaşa sahip çıkmış ve buna Unesko çanak tutmuş.

Bizler bu güne kadar onlarca Türk tarihimizin önemli yerlerinde yaşayan ve yasatilan ve bizim için çok maneviyatı olan yiyeceklerimizin onlarca ülkeler tarafindan çalındığını hangimiz bilmiyoruzki!!.

Yıllarca Türk mutfağımızın yemeklerini orjinal yapılması ve bununla ilgili reçeteleri deneyerek herkezle paylaşmama rağmen bizlerin bunlara sanki olmamış gibi farklı şekilde değerlendirip paylaşmaları yüzünden,bir başka ülke yetkilileri orjinal olarak sahiplenmediğimiz için kendilerince sahiplenip dünyaya sunuyrlar.

Bizler önce orjinal tariflerimizle yemeklerimize ürünlerinize sahip çıkacağız.Bunları yapanlara sahip çıkacağız.Sonra bunları tescil edceğiz ki başkaları bunlara sahip çıkmasın.

Bir ülke önce kendi tarihini,Geleneksek ve yöresel yemeklerini araştırmalı öğrenmelidir.

Alaylı üstatların kiymeti bilinmeli ve bildiklerini egolarını törpülemiş,araştırmacı akademişyenler ile kayda alınmasına zeminler hazırlamalıyız.Bu bilgiler daha önceki üstatların bilgileri, gibi toprak altına gömülmemelidir.

Mutfak ve yemek konusunda bu günde konuşlan konular aynı ise konu ile ilgilenenler yanlış yolda olduklarının en önemli göstergesidir.Yeni bilgiler ve gerçek araştırmacı işi bilenlerle yol alınmalıdır,kendi cebini değil ,ülke için çalışanlara kulak verilmelidir,işi yaşayarak ,uygulayanlarla yol alınmalıdır.

Kitabı bilgilerle ancak bu günkü tanıtımları yaparsınız.Yoğurt Bulgar’a Lavas’ı Ermenistana kaptırdık

Unesko’nun kararı veren komisyondaki kişiler TÜRKİYE’YE gelsinler de,bizim olan , Aile için çok kutsal ve özel anlamlar ifade eden, sevgi ve imece usulu yapılan YUFKA’,Lavaşın alasını yesinler.

Uyusun Bizim AŞÇI FEDERASYONLAR,AŞÇI DERNEKLERİ ,HÜKÜMETDEKİ Yetkililer

Bundan ÖNCE Olduğu Gibi BUNDAN SONRA Olacağı Gibi Yetkili Kişilere İyi Uykular Diliyorum.!!
Aşçıhabere de bu gibi haberleri önümüze getirip bizlere hatırlattığı içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

Hülya Erol. Duranoğlu Annem Mutfakta TV Editör.