Ana Sayfa » Aşçı Gündem » ”Fikret ÖZDEMİR” Ceviz Candir Hayattir Sağliktir

”Fikret ÖZDEMİR” Ceviz Candir Hayattir Sağliktir

Cevizin faydaları konusunda yayınlanan bilimsel makalelerin, gazete haberlerinin ve uzman görüşlerinin ortak noktası cevizin “kötü kolesterolü” düşürmeye yardımcı olmasıdır. Bu sadece “laf” olarak söylenen bir söz değildir. Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin “gerçekten” kötü kolesterolü düşürerek kalp ve özellikle damar sağlığını korumak için etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

fikret ozdemir ceviz haber

Hatta ceviz, sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda damaların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde (tansiyonu yükseltmeden) devam etmesini sağlar. Cevizin faydaları arasında sayılan tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak için önerilen tüketim miktarı ise; günde 3-4 adet ceviz (derisiyle birlikte) ve haftada toplam 3-4 yemek kaşığı ceviz yağı (salatalarla birlikte olabilir) olarak belirtiliyor.

FIKRET OZDEMIR Ceviz Candir Hayattir Sagliktir ascihaber com (3)

Chandler:ABD ,California menşeli bir ceviz çeşididir.Yan göz(yandal) meyve verimliliği % 75-80 g dır.Meyve ağırlığı 13 gr dır. İç randımanı yan 1 kg. kabuklu cevizden 500 gr iç verir.Meyve tutumu 2-4 lü dür. Çiçeklenmesi protandry dır. Yani cevizlerin erkek çiçeklerinin dişi çiçeklerden önce olgunlaşması, mutlaka dogru bir tozlayıcı çeşit gerekir.Tozlayıcısı Frangate olup , kışları sert geçen bölgelerde, son baharın erken donlarının olduğu bölgelerde denemeleri yapılmadan dikilmemesi tavsiye edilir.

Fikret oZDEMiR Ceviz Candir Hayattir Sagliktir ascihaber com (2)

Chandlerin California bölgesinin iklim yapısı araştırıldığında daha saglıklı karar verilebilir.Çünkü California denizden yüksekliği rakım olarak 0 dır.Pedro:Daha çok tozlayıcı olarak kullanılan bir çeşittir.Yan gözlerde meyve verme(yan dal) özelliği % 65-70 dir.Meyve ağır lığı 15 gr dır.İç ağırlığı 6.88-7gr dır.Yani 1 kg kabuklu cevizden 480 gr iç verir.Çiçeklenmesi Protondry dır.Ceviz ağaçlarında erkek çiçeklerin dişi çiçeklerden önce olgunlaşır çok yayvan geliştiği için ağır budama ister.

FIKRET OZDEMIR Ceviz Candir Hayattir Sagliktir ascihaber com (2)

Ceviz ve alzheimer hastalığıyla mücadele hakkında yapılan yeni araştırma; cevizin düzenli tüketildiğinde alzhemierı önlediğini ortaya koydu.Journal of Alzheimer’s Disease’de yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ceviz tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada, başlangıcını geciktirmede, ilerlemesini yavaşlatmada veya Alzheimer hastalığını önlemede olumlu bir etkisi olabildiği açıklandı.

FIKRET OZDEMIR Ceviz Candir Hayattir Sagliktir ascihaber com (1)

GÜN İÇİNDE 2 ADET TÜKETİLMESİNİ TAVSİYE EDERİM

Cevizin faydalarına geçmeden önce ceviz içinde bulunan hangi bileşenlerin faydalı olduğu konusunda kısa bilgi vereyim. Bir omega 3 yağ asidi türü olan alfa-linolenik asit, temel E vitamini türü olan ve pek çok bitki tohumunda bulunan gama-tokoferol, son olarak kolesterol benzeri bir molekül olan ve kolesterol plakalarının damar çeperlerinden temizlenmesini sağlayan fitosteroller cevizin sağlığa bu kadar faydalı bir yemiş olmasını sağlıyor.

Fikret oZDEMiR Ceviz Candir Hayattir Sagliktir ascihaber com (3)

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Penn State, Tufts Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacıların ortak olarak yaptığı çalışmaya göre düzenli olarak ceviz yemek kolesterolü önemli miktarda düşürüyor. Cevizin bu etkisi iyi kolesterol olarak bilinen “HDL” kolesterol seviyesini yükseltmesinden kaynaklanıyor.

Fikret oZDEMiR Ceviz Candir Hayattir Sagliktir ascihaber com (4)

HDL kolesterol, damarlarda birikmeye başlayan kötü kolesterol plakalarını temizleyerek vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Aynı araştırmaya göre 1 tatlı kaşığı ceviz yağı tüketmek kolesterolün kısa bir süre içinde düşmesine yardımcı oluyor.

SAYGILARIMLA

FİKRET ÖZDEMİR.Radisson Blu Hotel, İstanbul Şişli Executivechef