Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Sahte Balın Önüne Geçebilmek İçin Ne Yapmalı

Sahte Balın Önüne Geçebilmek İçin Ne Yapmalı

Birçok ilde bal üreticilerinin sıkıntısı olan sahte bal satışı Bingöllü üreticilerin de kabusu oldu

Düzenlenen Basın toplantısında konuşan Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, İran ve çevre illerden getirilen sahte balların Bingöl balı olarak satılmasının önüne geçilmesi talebinde bulundu. Üzer, Bingöl balının tanıtımının sahte ballar yüzünden yapılamadığını aktararak tanıtım amaçlı festival düzenlemeyi planladıklarını açıkladı.

Bingöl’de üretilen balların kalitesine de değinen Üzer, 2014 yılında bin ton olarak üretilen balın Türkiye ve Avrupa’da da kalitesi ile bilindiğinin altını çizdi. Sahte balın öne geçilmesi gerektiğine dikkati çeken Üzer, sahte balların İran ve Ordu’dan getirildiğini öne sürdü. Sahte bal sorununun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bildirdiklerini de konuşmasına ekleyen Üzer, denetimler sonucunda sahte bal satışının önüne geçmeyi umduklarını ifade etti.

Bingöl Üniversitesi Arıcılık Bölümü Başkanı Mehmet Ali Kutlu Bingöl ise, balının hak ettiği yere gelemediğine değinerek kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ancak bunun kayda değer bir çalışma olmadığı anlattı.

Ayrıca Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Harun Toker basın toplantıda şu açıklamalarda bulundu

Sahte Balin onune Gecebilmek icin Ne Yapmali ascihaber com

“Ekonomik nedenlerle bal ucuz diye tercih edilebilir ama bu sağlıklı olmuyor. Mümkün olduğunda hakiki bal tüketmek gerekiyor. Bu noktada Bingöl balını da iyi tanıtmak lazım. Birliğimizin planladığı festivalde pazarlama ve tanıtım için güzel bir organizasyon olacaktır” .