Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Çalışanların Yüzde 40’ı Yöneticisinden Memnun Değil!

Çalışanların Yüzde 40’ı Yöneticisinden Memnun Değil!

Yenibiris.com’un anketine göre, çalışanların yüzde 40’ının bölüm yöneticisinden memnun olmadığı ortaya çıktı. Memnuniyetsizliğin en büyük sebebi olarak ise yöneticinin ekibine karşı eşit mesafede olmaması gösterildi.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, çalışanlara yeni yılda işyerlerinde kimin değişmesini istediklerini sordu. Ankete katılan 2 bin 764 kişinin yüzde 40’ı “yöneticim değişsin” cevabını verdi. Çalışanlar bunun nedenini, yöneticinin, ekibindeki kişilere karşı objektif ve eşit mesafede olmaması olarak gösterdi. Ankette en fazla oyu alan ikinci gerekçe ise yöneticinin çalışanının yükselmesini desteklememesi.

Yöneticinizin neden değişmesini istiyorsunuz?

Yaptığım işi takdir etmiyor % 11

Gelişmemi ve yükselmemi teşvik etmiyor % 25

Ekibine karşı objektif ve eşit mesafede değil % 30

İşinde başarılı olduğunu düşünmüyorum % 11

Düzgün iletişim kuramıyor % 15

Etik ve ahlak kurallarına uygun davranmıyor % 8

ÇALIŞAN ÖNCE EŞİT MUAMELE İSTİYOR

Yenibiris.com tarafından 2006’da yapılan benzer ankette çalışanlar en çok yöneticisinin kendisini takdir etmediğinden yakınmıştı. Anketi değerlendiren Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “Takdir edilmek, hâlâ önemli bir konu ancak anlaşılıyor ki bugün çalışanın önceliği, yöneticisinin kendisine önyargısız ve objektif bakması. Bölüm yöneticisinin kendisine farklı, başkalarına farklı davrandığını gören çalışan, bu durumdan olumsuz etkileniyor ve çok geçmeden başka bir iş arayışına giriyor. İkinci sırada gelen “gelişme ve yükselmemi teşvik etmiyor” şikayeti ise, yıllar önceki anketin katılımcılarının tersine, bugünkü profilin yani Y kuşağı çalışanların bu konuyu ne kadar önemsediğini gösteriyor” dedi.