Ana Sayfa » Aşçı Gündem » ÇETKODER den Antibiyotik ve Hormon Açıklaması!

ÇETKODER den Antibiyotik ve Hormon Açıklaması!

Dünkü haberimizde (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş’ın yazılı açıklamasını ekranlarınıza getirmiştik. Hatırlatacak olursak Göktaş, Türkiye’de son 20 yılda artan tavuk üretiminin ekonomik ve kalkınma açısından sevindirici olabileceğini ancak tavukların üretiminde kullanılan antibiyotiklerin genel sağlımızı da etkileyebileceği şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Göktaş’ın “Üreticiler tavukta antibiyotiği dikkatli kullanmak zorundalar. Yanlış kullanım, bilinçsiz kullanım yaşamımızı olumsuz yönde etkiliyor. Makine pilici olarak adlandırılan bu tavuklar arttıkça, piyasada bu işten daha fazla kazanma hırsı arttıkça, bu alanda kullanılan antibiyotikler yaşamsal olarak sağlık alanımızda olumsuzlukların artmasına neden oluyor.” şeklindeki açıklamasından sonra Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nden (BESD-BİR) yazılı açıklama geldi.

Açıklamada, Türkiye’de de piliç eti sektöründe, damızlıkların büyük bir kısmının BESD-BİR (Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği) dernek üyesi olan Aviagen’den temin edildiği ve damızlık olarak dünyanın bir numaralı broyler damızlık ırkı olan Ross’un kullanıldığı belirtildi. Ayrıca üretimlerin hiçbir aşamasında ya da damızlık döngüsü içinde profilaktik antibiyotik kullanımı ve büyümeyi destekleyici hormon kullanımının kesinlikle bulunmadığı bilgisi yer aldı.

Aviagen Grubu tarafından sunulan hiçbir ürünün, Türk üreticilerin de sıklıkla tercih ettiği Ross da dahil olmak üzere, gen transfer teknolojilerine bağlı olarak üretilmediğinin vurgulandığı açıklama şu şekilde;

“Dünyanın en büyük ana damızlık ve damızlık civciv üreticilerinden olan Aviagen, dünya çapında 130 ülkede piliç eti sektöründe faaliyet gösteren firmalara damızlık civciv tedarik etmektedir. Aviagen’in ürettiği ırklar, sektörün iyi bildiği ve kaliteli ırklar olup, her birinin kanıtlanmış başarılı bir geçmişi bulunmaktadır.

Aviagen’de damızlık üretimi başarılı ve son derece iyi yapılandırılmış genetik seleksiyon programı çerçevesinde, sevk-idare ve refah standardı açısından yüksek kalitede gerçekleştirilmektedir. Ürün geliştirme süreçleri, dengeli ve sürdürülebilir damızlık hedeflerine ulaşmaya dayanmakta ve bu amaçla tavuk popülasyonları verimlilik, doğurganlık, sağlık, refah ve çevre ile eş zamanlı olarak geliştirilmektedir. Üretimlerin hiçbir aşamasında ya da damızlık döngüsü içinde profilaktik antibiyotik kullanımı ve büyümeyi destekleyici hormon kullanımı kesinlikle bulunmamaktadır. Aviagen ırklarındaki gelişimler adım adım gerçekleşmekte olup, her geçen yıl tavukların verimliliği, canlı ağırlığı ve destek sistemleri daha iyi seviyelere gelmektedir. Kademeli olarak her geçen yıl daha iyi gelişim gösteren tavukların farklı boyutlara gelmesinin sebebi, doğal yollarla damızlık olarak seçilen en iyi tavukların seçilerek tavuk popülasyonun doğal yollarla değişmesinden kaynaklanmaktadır.

Geçtiğimiz Eylül ayında Poultry Science isimli dergide yayımlanan inceleme de, günümüzde tavukların büyüklüklerinin farklı olmasının tamamıyla doğal yollarla seçilen ve kademeli olarak değişen popülasyon ile ilgili olduğunu ortaya koyuyor. İnceleme kapsamında, 1957, 1978 ve 2005 yıllarında oldukça yaygın olan 3 farklı civciv türü tamamen aynı koşullarda yetiştiriliyor, büyüme sürecinde hiçbir şekilde hormon kullanılmıyor. İncelemenin sonunda, sadece ırkları farklı olan bu tavuklardan 2005 yılında yaygın olanın, 1957 yılında yaygın olan tavuk türünden dört kat daha fazla büyüdüğü gözlemleniyor.”

Tüketicilere, Tavukta Antibiyotik Uyarısı HABERİNİ OKUMAK İÇİN RESMİ TIKLAYINIZ

Tuketicilere-Tavukta-Antibiyotik-Uyarisi-ascihaber