Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Türkiye’de Bir İlk OLacak!

Türkiye’de Bir İlk OLacak!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre

Su ürünleri üretimini sürdürülebilir kılmak ve balık türlerinin neslini korumak amacıyla, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde gen bankası kurulacak. Türkiye’de bir ilk olan banka, 7 bin metrekare kapalı alana sahip üç kattan oluşacak ve yaklaşık 14 milyon liraya mal olacak. Gen Bankası, Su Ürünleri Gen Bankası, Biyoteknoloji Merkezi ve Müze” olmak üzere üç bölümden oluşacak.

İleriki dönemlerde yapılacak balıklandırma programlarında gen bankasındaki veriler kullanılarak genetik kaynakların kaybolması önlenebilecek. Gen bankası diğer araştırmacıların yapacağı çalışmalara da açılarak kaynak kullanımında tasarruf sağlanacak. Proje ile tüm araştırmaların çıktılarını barındıran bir veri bankasının da oluşturulması hedefleniyor. Moleküler genetik çalışmalar ile ıslah ve biyoteknolojik uygulamalara yönelik projeler de yürütecek olan banka bu sayede hızlı büyüyen ya da iyileştirilmiş örneklere ihtiyaç duyduğunda sektöre gerekli materyalleri temin edebilecek.

Kurulacak çeşitli laboratuvarlardan birisi olan su ürünleri sağlığı laboratuvarlarında viral, bakteriyel ve paraziter balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek.

Bankanın bölümlerinde birini oluşturan müze, koleksiyon ve sergi kısımlarından meydana gelecek. Halka açık olacak müzenin önemli bir turizm potansiyeli yaratması da bekleniyor.

Tehdit altında olan türlerin sperma, doku ve DNA’larının saklanıp koruma altına alınacağı banka, 2016’da faaliyete geçecek.