Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Türkiye’yi Dünyada Temsil Edecek Fırıncılar

Türkiye’yi Dünyada Temsil Edecek Fırıncılar

Türkiye’yi dünyada temsil edecek Fırıncılar Milli Takımı’na kadın desteği!

‘Türk kadını’ elinin hamuruyla dünyanın en iyi fırıncılarına meydan okuyacak!

Fırıncılık sektörünün dünyadaki en prestijli yarışması Fırıncılık Dünya Şampiyonası kapsamında belirlenen ‘Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın yarışmanın ‘Sanatsal Parça kategorisinde’ ülkemizi temsil edeceği konsept belli oldu. Milli Takım’a seçilen Buket Sisalan, hamurdaki Türk yaratıcılığını ‘Türkiye’de Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi’ konseptiyle gösterecek. İlk kez bu yıl kadınların yer almasıyla ses getiren Milli Takım’da ‘kadın gücü’ sadece bununla sınırlı değil… Yarışmada ‘Genç yetenek kategorisi’ adayının Merve Gazi seçildiği Milli Takımı bu yıl ilk defa bir kadın takım koçu olan Gülten Yağmur yönetiyor

Dünyada 160 yıldır faaliyet gösteren maya devi Lesaffre’nin Türkiye şirketi Özmaya’nın ana sponsorluğunda düzenlenen; dünyanın en prestijli fırıncılık yarışması ‘Louis Lesaffre Cup Türkiye Seçmeleri’ tamamlanarak Türkiye Milli Fırıncılar Takımı belirlendi. Seçmeler sonucunda ‘Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’na Viennesse Hamurişleri kategorisinde Yüksel Güllü, Baget ve Dünya Ekmekleri kategorisinde Osman Gündüz, yedek üye olarak Muhammer Şimşek seçilirken, bu yıl ilk kez yarışmadaki kadın potansiyeli dikkatleri çekti.

Milli takıma ‘Sanatsal Parça’ kategorisinde Buket Sisalan seçilirken, bu kategorinin konsepti 5 Aralık 1934 tarihinde tarihimizde önemli yeri olan ‘’Türkiye’de Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi” olarak belirlendi. Takımı renklendiren ‘kadın gücü’ ise bununla sınırlı kalmadı. Takımda ayrıca Umut Vaadeden Genç Yetenek olarak Merve Gazi seçilirken, bu yıl yarışmanın ilk defa bir kadın takım koçu olan Gülten Yağmur tarafından yönetilecek olması da dikkati çeken unsurlardan bir diğeri.
Önelemeye sıkı hazırlık sürüyor

Eğitim ve kamp dönemine giren Milli Takım’a danışmanlığı Bakery Masters 2010’da Sanatsal Parça kategorisinde dünya şampiyonu olan François Brandt yapıyor.
Milli Fırıncılar Takımı, Dünya kupası yolunda ilk olarak Nisan ayında gerçekleşecek Louis Lesaffre Cup Akdeniz- Afrika Bölgesi Uluslararası yarışmadaki ön elemeye katılacaklar. Burada birinci ya da ikinci oldukları takdirde finalist olacaklar ve Dünya Kupası’nda Türkiye’yi temsil edecekler.

Dünyada her 3 ekmekten biri Lesaffre mayası ile üretiliyor
•160 yılı aşkın bilgi birikimine sahip Lesaffre, maya ve maya ekstraktları pazarında bugün dünya liderliğini elinde tutan global bir referans. 5 kıtada 180’den fazla ülkede ürünleri satılan Lesaffre, 45 üretim tesisi, 35 satış ofisi ve 70’ten fazla ticari iştirak ile faaliyet gösteriyor.
•Dünyada ekmekçilik yanısıra aroma verici ürünler ile sağlık ve beslenme alanlarında da faaliyet gösteren Lesaffre, Türkiye şirketi Özmaya Sanayi A.Ş. ile Türkiye fırıncılık sektöründe faaliyet göstermektedir. Özmaya 26 yıldır, profesyonel kullanıcılara yönelik ürettiği mayalar, ekmek ve hamur geliştiriciler, mayalı hazır karışımlar ve çeşit ekmek miksleri yanında Yuva markasıyla da perakende ürünler sunmaktadır.
•Dünyadaki her üç ekmekten bir tanesi Lesaffre mayası ile üretilmektedir.
•Araştırma ve geliştirme alanındaki çalışmalarıyla 2006 yılından bu yana yaklaşık 30 patent alan Lesaffre, dünyada 30 Baking Center, 3 Culinary Center, 7.700’den fazla çalışanı istihdam ederken; 60 üniversite ve araştırma merkezi ile birlikte çalışan 180 araştırmacıya sahip.
•Lesaffre’nin İstanbul’da konumlanmış olan Baking Center’ı ise Türkiye ile birlikte Orta Doğu ve Orta Asya’yı içinde barındıran 17 ülkede fırıncılara teknik destek hizmeti vermektedir.
•Özmaya’nın Türk fırıncılık sektöründeki önemli gücü arkasındaki Lesaffre tecrübesine ve global ağına dayanmaktadır.