Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Hilton Kozyatağı Yöneticileri Mutfağa Girdi

Hilton Kozyatağı Yöneticileri Mutfağa Girdi

Hilton markasının hizmet ruhunu yansıtan Mavi Enerji kültürü, Hilton İstanbul Kozyatağı`ndan da yansıyor. Hilton İstanbul Kozyatağı,Hilton`un değerlerini gerek misafirlerine gerek takım üyelerine büyük bir tutku ve hizmet ruhu ile sunmaya devam ediyor.

Hilton Kozyatağı Yöneticileri Mutfağa Girdi AHMET ARSLAN  (1)

Hilton İstanbul Kozyatağı yöneticileri, otelde bulunan takım üyelerinin dinlenme ve yemek alanına Blue Cafe ismini verdi. Yöneticiler ardından, öğle yemeği servisini takım üyelerine kendileri sundu.

Hilton İstanbul Kozyatağı yöneticileri, Mavi Enerji ruhunu takım üyelerine yansıtmak, takım motivasyonunu artırmak, iş streslerini azaltmak, aralarındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla farklı etkinlikler düzenliyor. Son olarak yöneticiler, otel içerisindeki takım üyelerinin dinlenme ve yemek alanı olarak konumlanan kafeteryaya Blue Cafe ismini verirken, aynı gün öğle yemeği servisini de takım üyelerine kendileri sundular.

Hilton Kozyatağı Yöneticileri Mutfağa Girdi AHMET ARSLAN  (3)

Hilton İstanbul Kozyatağı Genel Müdürü Kemal Sinmez, 7 ay önce hizmet vermeye başlayan otelde takım üyelerine keyifli anlar yaşatmak ve pozitif enerji yaratmak adına düzenli olarak farklı uygulamalar yaptıklarını söyledi. Sinmez, “Misafir memnuniyetini, personelin güler yüzlü ve özverili hizmet anlayışı ile sağlamak mümkün. Bu noktada, seyahat değerlendirme sitelerinde Anadolu Yakası’ndaki oteller içerisinde 8.9 gibi bir puanla en üst sırada olmamız, Hilton’un marka gücü ile birlikte misafir memnuniyeti odaklı çalışan personelimizin motivasyonu ile kazanılmış bir başarıdır” dedi.

HILTON İSTANBUL KOZYATAĞI’NA YENİ ŞEFİ Ahmet Arslan, Hilton İstanbul Kozyatağı’nın yeni Executive Chef’i olarak göreve başladı.

Hilton Kozyatağı Yöneticileri Mutfağa Girdi AHMET ARSLAN  (2)

Mutfak sanatında 33 yıllık deneyime sahip Ahmet Asrslan, Hilton İstanbul Kozyatağı’nın yeni Executive Chef’i oldu.

Ahmet Arslan, iş hayatına Dedeman İstanbul’da komi olarak başladı. Sonrasında Starwood grubuna geçen Arslan, İstanbul Sheraton Hotel’de Dömi Chef görevinde bulundu. Grubun Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bulunan Sheraton Grand Türkmen ve Four Points by Sheraton Ak Altın Otel’inde Executive Sous Chef olarak çalışan Arslan, 6 yıl sonra Türkiye’ye dönüş yaptı.

Ancak kısa bir süre Güney Amerika’ya geçerek, Belize City, Panama, Guetamala, Mexico City ve St. Martin Adası’ndaki Princess Otel zincirinin 4 yıl boyunca Executive Chef’i olarak görev yaptı. Ahmet Arslan ayrıca Kıbrıs Girne Merit Crystal Cove, Kazakistan ve Kırgızistan’da faaliyet gösteren otel ve restoran zinciri Esperanza, Bursa Çelik Palas’da Executive Chef pozisyonunda çalıştı.