Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Aşpafed Organizasyonlarına Devam Ediyor

Aşpafed Organizasyonlarına Devam Ediyor

AŞPAFED’in BARTIN KALESİ BARTIN AŞÇILAR VE PASTACILAR DERNEĞİ GENÇ KADROSU İLE DURMAK BİLMİYOR.

5 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde öğrencilere uygulamalı eğitim veren Bartın Aşçılar ve Pastacılar Derneği 12 Mayıs 2015 tarihinde yine aynı okulda eğitici ve ögretici konferans modunda öğrencilerle söyleşide bulundular.
BARTIN RESİM

Konferans sonunda Bartın Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Emrah Atav ve dernek üyelerine Gastronomi bölümünün bulunduğu Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Sn. Orhan İşcan tarafından plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.

AŞPAFED ÜYESİ ÇANAKKALE PROFESYONEL AŞÇILAR DERNEĞİ ÇANAKKALE’DE HER YERDE.

Çanakkale Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü tarafından düzenlenen yemek yarışmasına Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği destek verdi. Yemek yarışmasında öğrenciler birinci olabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştılar.

ÇANAKKALE RESİM

Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Osman Demirci, Başkan Yardımcıları Parion Otel Şefi Mustafa Ergün ve Yalova Restaurant Şefi Hayati Tezcan ile dernek üyeleri Akol Otel Şefi Yusuf Sevinç ve Nigar Güler’in jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmada Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü 11 ve 12. sınıftan 17 öğrenci 18 farklı yemek çeşidi ile mücadele etti. Jüri üyelerinin birinciyi belirlemede büyük güçlük çektiği yarışma sonunda 4 farklı kategoride ilk 3’e giren öğrencilere ödülleri Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Çanakkale Evi’nde düzenlenen törenle verildi. Törende ödülleri Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Temel ve Okul Müdürü Ergun Şen verdiler. Yapılan değerlendirme sonunda dereceye giren öğrenciler ve yemek isimleri işe şu şekilde belirlendi:
SICAK YEMEKLER
1-Ayşegül Bıçaklar (Çanak Kebabı)
2-Şeyma Kurt (Tavuklu Göbete)
3-Adelya Gedik (Çarliston Biber)
SOĞUK YEMEKLER
1-Cansu Çetin (Patlıcan Kebabı)
2-Şermin Kabil (Börülce Kebabı)
3-Duygu Durgut (Tumbu)
HAMUR İŞLERİ
1-Şennur Sirkeli (Bulgurlu Mantı)
2-Gözde Bulgan (Göceli Mantı)
3-Duygu Tosun (Piruhi)
TATLILAR
1-Dilara Dokalak (Basme Helvası)
2-Büşra Cumalı (Peynir Helvası)
3-Feriha Erten (İncir Dolması)
AŞPAFED üyesi Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği önümüzdeki günlerde Çanakkale’de çok önemli projeler ile faaliyetlerine devam edecektir

AŞPAFED’in KÜTAHYA TEMSİLCİSİ KÜTAHYA ŞEF AŞÇILAR DERNEĞİ (KÜŞAD) EGİTİMLERE DEVAM EDİYOR.

Aşpafed’e bağlı Kütahya Şef Aşçılar Derneği Gençlik Kolları’nın organize ettiği eğitim programı 11 Mayıs 2015 tarihinde Devleti Hatun Meslek Lisesi’nde düzenlendi.

KÜTAHYA RESİM

Küşad’a bağlı Gençlik Kolları’nın düzenlediği eğitimde öğrenciler yöresel ürünlerden ve uluslararası mutfaklardan sunumlar yaptılar. Küşad Başkanı Murat Coşkun ve Başkan Yardımcısı Fatih Demir eğitimde yapılan ürünleri degerlendirerek egitim esnasında Dernek Gençlik Kolları’na ve öğrencilere destek verdiler

Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu LOGO