Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Türkiye’nin İlk KONFEDERASYONU Hayırlı Olsun.

Türkiye’nin İlk KONFEDERASYONU Hayırlı Olsun.

Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu 2013 yılında kurulmuş bir mesleki dayanışma örgütü olarak kurulduğumuz günden bu yana ülkemiz aşçılık ve pastacılık camiasına, ülke mutfağımıza yaptığımız organizasyonlar, sosyal sorumluluk projeleri, hayır işleri ve birçok konuda hizmette layık olmaya çalıştık. Aşpafed kuruluş amacında gelenekçi bir federasyon olarak Türk Mutfağı’na ve yöresel mutfaklarımıza sahip çıkmak adına birçok çalışma yapmış bugüne kadar düzenlemiş olduğu birçok yarışmada da bu tezini destekleyici kurallar ile öne çıkmıştır.

Bugün geldiğimiz konum itibari ile 23 ilde faaliyet gösteren federasyonumuz üye dernek sayısı olarak 26 derneğe ulaşarak kısa sürede ülkenin üye dernek sayısı ile en büyük mesleki federasyonu haline gelmiştir. Federasyon olarak kararlı ve kati hedefimiz olan 81 il 81 dernek projemiz ile yurt genelinde birçok ilde yeni dernekleşme hareketi devam etmektedir.
Bu bağlamda hızla büyüyen Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ileriye yönelik büyük bir yapıda daha aktif olmak, hızlı kararlar almak ve mesleki camiaya daha faydalı olmak adına önemli bir karar almıştır. 3 aydır süren soluksuz çalışmalar sonucunda Aşpafed’i oluşturan dernekler ait oldukları bölgelerde birleşerek bölgesel federasyonları oluşturmuşlardır. Bu federasyonların kuruluşları resmen tamamlanmıştır.

Bu federasyonlar;
1-Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (ANAPAFED)
İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu İl Dernekleri

2-Ege-Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (EGAPAFED)
Ege ve Akdeniz Bölgesi İl Dernekleri

3-Karadeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (KARAPAFED)
Karadeniz Bölgesi İl Dernekleri

4-Marmara Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (MARAPAFED)
Marmara Bölgesi İl Dernekleri

Amaç Türkiye’yi coğrafi olarak oluşturan bölgelerde bölgesel aşçılık ve pastacılık federasyonları kurmak ve devamında ülkenin ilk mesleki Konfederasyonu olacak AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU (AŞPAKON) oluşturmaktır. Yukarıda adı geçen hali hazırda resmi olarak kurulmuş 4 bölgesel federasyon ilk genel kurul yolunda olup genel kurullarında alacaklar karar ile AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU’NU (AŞPAKON) kuracaklardır.

Büyük bir hızla büyüyen, ülkede yaptığı faaliyetler ile camianın güvenini kazanan, aşçılık ve pastacılık mesleği ile bağdaşmayan regal, abartılı giyim tarzı, rengarenk ceketler vb gibi konuların hep karşısında olan, Türk Mutfağı ve yöresel mutfaklar konusunda hassasiyetini her platformda dile getiren, yıllardır bir türlü başarılamayan Euro-Toques Avrupa Aşçılar Birliği üyeliğini Türkiye’ye kazandıran AŞÇILAR VE PASTACILAR FEDERASYONU – AŞPAFED kabuğuna sığamamış ve hedefi dahada büyüterek kendi içinden oluşturduğu 4 bölgesel federasyon ile AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU – AŞPAKON olarak yoluna devam etmeye karar vermiştir. Konfederasyon olarak hedef 4 bölgeyi 7 bölge federasyonu haline getirip kısa süre içinde her vilayette bir üye dernek ile 81 il 81 dernek olarak ülkede görev yapan aşçılık ve pastacılık mesleğine gönül vermiş tüm camiayı kucaklamaktır.

Hayırlara vesile olması ile saygı ve sevgilerimizi sunarız
Saygılarımızla
Aşpafed Yönetim Kurulu