Ana Sayfa » Aşçı Gündem » AYDIN DEMİR’S.Pellegrino “Dünyanın En İyi Genç Şefini” Seçiyor

AYDIN DEMİR’S.Pellegrino “Dünyanın En İyi Genç Şefini” Seçiyor

Tüm dünyada İtalyan lezzet anlayışının ve “fine dining” konseptinin temsilcisi olan S. Pellegrino bu yıl Genç Şef yarışmasını ikinci kez düzenleyecek. İlk yılında yoğun ilgi gören ve 3.000’i aşkın başvuru alan “S.Pellegrino Young Chef” ile bu kez 2016 yılında Dünyanın En İyi Genç Şefi belirlenecek. Türkiye’nin Akdeniz Ülkeleri Bölgesinde yer aldığı yarışmanın bölge jürisinde Türkiye’den başarılı şef Aydın Demir yer alacak. 2012’de Les Toques Blanches du Monde’da ‘En İyi Yabancı Şef’ ödülünün sahibi olan Demir, 2009-2010 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün mentor şefliğini de yürütmüştü.

Yarışma başvuruları 01 Ocak – 31 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yarışmaya katılmak için 30 yaş altında olmak, bir restoranda şef, sous chef veya chef de partie olarak en az bir yıl çalışmış olmak kriterleri aranıyor. Yarışmacılar başvurularını kendilerine ait olan özgün ve en iddialı yemeklerini tanıtan metin ve fotoğraf ile www.finedininglovers.com adresi üzerinden yapabilecek.

AYDIN DEMİR'S.Pellegrino Dünyanın En İyi Genç ŞefiniSeçiyor (3)

“Türkiye’den genç şeflere uluslararası alanda deneyim olanağı sunmak istiyoruz”
S. Pellegrino Young Chef yarışmasının yetenekli genç şeflere ulaşıp, yeteneklerini geliştirerek dünya çapında sergilemelerini sağlamak amacıyla yapıldığını belirten Nestlé Waters Türkiye Pazarlama Müdürü Hakan Şıpkan, ”S.Pellegrino Young Chef yarışmasına Türkiye’den genç yeteneklerin de katılmasını çok önemsiyoruz. Amacımız Türkiye’den genç şefleri sınırların dışına çıkarmak, onlara uluslararası alanda deneyim olanağı sunmak” dedi.

Türkiye’nin içinde yer aldığı Akdeniz Ülkeleri grubunun bölge finallerine jüri üyesi olarak başarılı şef Aydın Demir katılacak. 2008’de Time Out Dergisi tarafından “Türkiye’nin En İyi Şefi” seçilen Demir, 2012’de Les Toques Blanches du Monde’da “En İyi Yabancı Şef” ödülünün de sahibi.

Genç şeflerin dünyaya açılmasına katkı sağlayan böyle bir yarışmada yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Şef Aydın Demir “Dünya ülkelerine baktığımızda kendi yemek kültürlerini yansıtan restoranların öne çıktığını görüyoruz. Ülkemiz ise geleneksel lezzetler bakımından oldukça zengin olmasına rağmen yemek kültürü batıdan gelen trendler üzerine odaklanmaya devam ediyor. Yerel yemek kültürümüzü genç şeflere daha iyi tanıtmamız büyük önem taşıyor. S.Pellegrino Young Chef yarışması birçok farklı bölgenin yerel lezzetini uluslararası bir platformda buluşturuyor. Ben de genç şef adaylarımızı özel tarifleriyle yarışmaya katılmaya ve ülkemizin özel lezzetlerini dünyaya tanıtmaya davet ediyorum” dedi.

Dünya’nın en meşhur mutfak ustaları Young Chef 2016’da

Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmanın jürisinde dünyaca ünlü şefler David Higgs, Carlo Cracco, Gaggan Anand, Elena Arzak, Mauro Colagreco, Wylie Dufresne ve Roberta Sudbrack yer alacak.

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Akdeniz Ülkeleri grubunun diğer jüri üyeleri ise Yunanistan’dan Şef Olivier Campanha ile İsrail’den Şef Meir Adoni olacak.