Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Turizmciler Konuşuyor’Rusya Krizi Sektörü Nasıl Etkileyecek?

Turizmciler Konuşuyor’Rusya Krizi Sektörü Nasıl Etkileyecek?

Türkiye’nin ikinci büyük turizm pazarı Rusya ile Türkiye arasında büyük bir kriz yaşanıyor. Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından gelen sert açıklamalar, yerini Türkiye’ye dönük yaptırımlara bıraktı. Rusya, ekonomik alandaki ambargolara Türkiye’ye dönük tatil satışlarını ve charter seferlerini de resmen ekledi. Peki bu durumda neler olabilir? Türkiye Rusya’daki açığı kapatabilir mi, alternatif olabilecek pazar var mı, yaptırımlar uzun süre devam eder mi? İşte turizmcilerin mevcut duruma dair analizleri ve geleceğe dair öngörüleri:

Turizmciler Konuşuyor'Rusya Krizi Sektörü Nasıl Etkileyece

Kültür ve Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel:

KİMSE HAYALLER ÜLKESİNDE YAŞAMASIN
Rusya’nın ekonomik sorunları sebebiyle zaten bu sene ciddi bir gerileme yaşandı. Ekonomik sorunlara bir de siyasal çatışma eklenmesi sektör açısından sıkıntı yaratacaktır. Kırım’ın Rusya ile birleşmesinden sonra Rusya vatandaşları kendi iç dinamiklerinden faydalanarak tatil konusunda ülke içine yönelmeye başladılar. Özellikle Soçi’ye ciddi yatırımlar yapıldı. Rus halkının belleğinde ‘tatil Kırım’da yapılır’ olgusu zaten geniş bir yere sahip. İklimi de Akdeniz iklimine çok yakın. Orada ciddi bir hareket yaratmak isteyebilirler. Bir kere bunu bilelim.

EKONOMİK OLUMSUZLUĞA SİYASAL ÇATIŞMA EKLENDİ
Ekonomik olumsuzluğa bir de siyasal çatışma eklenmesi çok kötü. Her iki ülkeyi yönetenlere de aklıselimin hakim olması gerektiğini düşünüyorum. İlişkilerin tekrar düzelmesi için çatışma dilinden barış diline dönülmesi lazım. Turizm açısından 2016’da Rusya pazarında büyük bir düşüş bekliyorum. Kimse hayaller ülkesinde yaşamasın. Bunu tamir etmek sadece turizm sektörünün yapacağı şey değil, bunu indirimle falan yapamazsınız. Zaten indirim yapacak bir şey de kalmadı, üste para mı vereceğiz? Ancak turizmciler olarak barış anlamında ciddi köprüler kurabiliriz.”
ulusoyruz

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy:

2016’YI 2.5 MİLYON EKSİDE KAPATIRIZ
Rusya ile ilişkiler düzeltilezse 2016 yılında turist sayısı yüzde 5-6 azalır ve yılı 2.5 milyon eksi rakamla kapatırız. Bu kaybı azaltmak için Rusya’dan turist getiren uçaklara verilen yakıt teşvikinin 7 bin dolara çıkarılmasını önerdik. Kaybımızı Orta Doğu ülkeleri ve İran’dan telafi edeceğimizi ümit ediyorum. Ayrıca Uzak Doğu’ya Çin ve Hindistan’a yöneleceğiz.
Uçak düşürülmesi olayının henüz aydınlanmadı. Askeri kanatların olayı teknik açıdan ortaya koyması lazım. Sonra da diplomasi kuralları çerçevesinde bu işin çözümlenmesi gerekir.

BIÇAK GİBİ KESİLDİ
Türkiye’nin, bulunduğu coğrafya ateş çemberi içinde. Akdeniz çanağında rahat yok. Bir rahat burasıydı, bizi de rahat bırakmadılar. Türk turizmi etrafındaki olumsuzluklara rağmen mucizeler yaratıyordu. Turist sayısı 40 milyonu aşmıştı. Çok iyi gidiyorduk.
Ancak Ankara ve Paris’teki terör eylemleri, Mısır’daki Rus uçağının düşürülmesi, ardından bu uçak krizi çok kötü oldu. Paris saldırısından sonra Fransız turist gelişi bıçak gibi kesildi, İtalyan turist sayısı azaldı. Üçüncü yaş grubuna dönük kış programlarımız vardı, bu kanal kapandı. Allahtan kışa geldi. 4 ay yara saracağız. Birbirimize merhem olacağız.

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman:
AKLISELİM REFLEKSLERİMİZİ AYAKTA TUTMALIYIZ
Hem Rus vatandaşlarına hem de Türk vatandaşlarına yönelik uygulanan engellemelerin bir an önce sona ermesini umuyoruz. Bu işin bir an önce tatlıya bağlanması her iki ülkenin de yararına olur. Son yıllarda gelişen ilişkiler ve turist sayıları güzel bir göstergeydi. Bu sınırlamalar, seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması yanlıştır. Ülkemiz hiçbir zaman hiçbir ülkeye gitmeme çağrısı yapmamıştır. Bu konu sadece ekonomik değil, seyahat özgürlüğü tüm insanlara tanınması gereken insani bir değer. 2016’ya girerken aklıselim reflekslerimizi ayakta tutmalıyız.

2015’TEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK, 2016 FARKLI OLACAK
2015’in zor bir yıl olacağını söylemiştik, 2016’nın da böyle olacağı ortada. Ancak farklı olacağını da söylemeliyiz. Çünkü 2015’ten çok şey öğrendik. Hızlı hareket etmek adına düşünmeden hareket etmememiz gerektiğini, cazibe yaratalım derken esas değerleri boşa harcamamamız gerektiğini, sayısal doluluk yerine nitelikli doluluğun daha önemli olduğunu öğrendik. Bu öğrendiklerimiz 2016’da önümüzü açacak. Yeni pazarlara yönelik çalışmalarımıza hız katmalıyız.’’

ANTALYA’DAKİ RUSYA VATANDAŞLARINA ÇAĞRI
Antalya’da yaşayan ya da ziyarete gelen Rusya vatandaşlarına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Turizm başkenti Antalya olarak, Türk-Rus ilişkilerinde siyasi gerginlik olsa da tüm Rus misafirlerimiz ve Antalya’da yerleşik Rus vatandaşlarına bugüne kadar nasıl beraber yaşadıysak bundan sonra da bunu sürdürmene niyetli olduğumuzu söylemek istiyorum.
bayindirruz

TUROB Başkanı Timur Bayındır:
İKİ ÜLKENİN KARŞILIKLI MENFAATLERİ ÇOK FAZLA
Bazı şeyleri konuşmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Biraz daha zaman vermek lazım. Elbette tatsız bir olay ancak ülkeler arasındaki ticari ilişkiler karşılıklı menfaatlere dayanır ve ülkelerin arası bozulsa da bu ticaret devam eder. Rusya ile Türkiye konusunda bu karşılıklı menfaatler bir hayli fazla. Zannediyorum kısa sürede daha yumuşak bir hava esmeye başlayacaktır.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık:
RUSYA KRİZİNİ AŞACAĞIZ
Bundan sonraki süreçte güvenlik çok önemli bir noktaya geldi. Ülkemizin yaşadığı olaylar var. Ama çok uzun bir süredir turistlere yönelik bir saldırı olmadı. Bu bizim artımızdır. Bunun devamını sağlamalıyız.
Rusya bizim için en önemli pazarlardan biri. Son günlerdeki üzücü olay iki ülke arasındaki gerilimi yükseltti. Rusya ile köklü ve tarihsel bir dostluğumuz vardır. Bu bağlar kolay kolay kopmaz. 30 milyar dolarlık bir ticari hacim var ortada. Bu krizi çok hızlı bir şekilde aşacağımızı düşünüyorum.

FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları:
SORUN ÇÖZÜLMEZSE KAYBIMIZ BÜYÜK OLUR
Rusya’daki durum kesinlikle ülke turizmini çok kötü etkileyecek. Rusya’da zaten yüzde 25 kaybımız varken aldığı katı tutum işleri durma noktasına getirdi. Bu hafta çok önemli. Devletler arasındaki görüşmelerden olumlu sonuç çıkmazsa kaybımız çok büyük olur. Kaldı ki, görüşmeler olumlu sonuçlansa bile bunun 2016 yılına bir yansıması olacaktır.

KAYBIN AVRUPA’DAN KARŞILANMASI MÜMKÜN DEĞİL
Öte taraftan olay sadece Rusya ile ilgili değil. Uçak düşürülmesi, terör ve çatışmalar diğer pazarları da dolaylı olarak etkileyecek. Rusya’da yaşanan kaybın Avrupa’dan telafi edilmesi söz konusu olamaz zira yeni rezervasyon oluşumu anlamında şu anda Avrupa’da geçen yılın yüzde 25 gerisindeyiz. Biz Ege olarak Rusya’dan büyük sayılar almıyoruz ancak Antalya’ya etkileri çok daha büyük olacaktır.

BAKANLIK ACİLEN HAREKETE GEÇMELİ
Otelcilerin işlerine asılacağı, otellerini yenileyeceği bir dönemde Rusya ile yaşanan gerilim turizmciler üzerinde negatif baskı oluşturdu. Bakanlığın bunu dikkate alıp sektörle birlikte acilen bir imaj ve reklam çalışmasına başlaması lazım.

burhan_sili

ALTİD Başkanı Burhan Sili:
ÇİFTE ETKİ YARATIR
Rusya-Türkiye ilişkilerinin rayına oturması için ciddi bir zamana ihtiyaç var. Rusya iç pazar gibi dinamik. Bir anda atağa kalkabiliyor. Şu anda ölü sezon ve önümüzde 3-4 aylık bir süreç var. Önemli olan bu olayın krize dönüştürülmeden her iki ülkenin menfaatleri doğrultusunda çözümüne yönelik adım atılması. Ben kısa sürede bu işin toparlanacağına inanıyorum. Bu yıl Rusya’dan 800 bin turist gelmedi. Bir yandan da plansız yatak artışı nedeniyle bunun sıkıntılarını çektik. Oluşan yeni olumsuzluk ise çifte etki yapacaktır.

Bu yıl Rusya’daki kaybı Almanya gibi pazarlardan telafi ettik ve yüzde 2-4 arasında ziyaretçi kaybımız var ama gelir ayağında durum değişik. Gelir ayağında yüzde 15-25 arasında kayıp yaşadık. Antalya’ya gelen turistin yüzde 30’u Rus. Yani yüzde 70 oranında başka ülkelerden turist alıyoruz. Dolayısıyla bizim Avrupa’da ciddi bir çalışma başlatıp, alternatif pazarlara ağırlık vermemiz gerekiyor.

Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu:
TÜRKİYE’DE RUS TURİSTSİZ BİR TURİZM DÜŞÜNÜLEMEZ
Rusya Türkiye’nin en büyük pazarı ancak Türkiye de Rusya için aynı şekilde önemli. İki ülke arasındaki ilişkilerin bu kadar gelişmesinde turizmin büyük katkısı var. Şu anda yaklaşık 200 bin Türk Moskova’da, 30-40 bin Rusya vatandaşı da Antalya’da yaşıyor. Rus Türk evliliklerinden doğan yaklaşık 1 milyon çocuk var. Turizm dünyaya barışı getirebilecek tek sektördür. Ne zaman iki ülke arasındaki turistik faaliyetler artar, o zaman iki ülke arasındaki ilişkiler artar. Bu kadar sıkı iki milletin birbirinden siyaseten ayrılması çok doğru değil. Aklıselimin her şeyin önüne geçebileceğini düşünüyorum.

TURİZMDEN YOLA ÇIKARAK DEVLETLER ARASI POLİTİKALARA YÖN VERMEYE ÇALIŞMAK BAHTSIZLIK
2016 yılında gerekirse belli bir süreliğine kaybedilebilir. Önemli olan iki köklü devleti karşı karşıya getirmemektir. Turizm konusunda ah vah ederek devletlerarası politikalara yön vermeye çalışmak bahtsızlıktır.

Eğer kriz sürerse, Rusya pazarında bir azalma olursa ve diğer pazarlardan bize destek gelemezse o yılı geçiremeyiz. Rus turistsiz bir turizm düşünülemez Türkiye’de. G20’yi bu kadar mükemmel geçirmiş bir Antalya tam bunun nemasını toplayacakken önce Fransa, sonra bu olay geldi ve maalesef G20’deki başarımız gölgelendi.

Kilit Global Genel Müdürü Melih Yetiş:
OCAK SONRASINA SARKARSA BÜYÜK SORUN YAŞARIZ
2015 yılında Rusya’da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle ekim sonu itibariyle bu pazardaki kayıp zaten 700 bin civarında oldu. Ekonomik kriz üzerine bir de siyasi kriz girdi ve kısa sürede bu tablo değişecek gibi görünmüyor. Suriye’de bir savaş ortamı var, Rusya fiili olarak bu işin içinde. Türkiye de bir şekilde müdahil. Şu an 2016’da Rusya pazarında 2015’ten daha sıkıntılı bir yılın bizi beklediğini görebiliyoruz. Ancak siyasette kısa sürelerde pek çok şey değişebiliyor, bir bakarsınız 2-3 ay sonra taraflar ortak çıkarlar etrafında bir araya gelirler ve kriz çözülür. Bizim temennimiz bu yönde.

İçinde bulunduğumuz dönem Rusya pazarının talep oluşturduğu bir döneme denk gelmiyor. Bu yüzden şimdilik büyük bir etki görülmedi. Ancak kriz hali bu pazarın taleplerinin yükseldiği şubat ayı sonrasına sarkarsa büyük sorunlar yaşarız.

Majesty Mirage Park Otel Genel Müdürü Derya Göksan:
RUSYA’NIN ALTERNATİFİ YOK
Turizmciler olarak bu durumun daha da tırmanmasını istemiyoruz. Tırmandırılırsa ne yapabileceğimizi kestiremiyorum. Çok kötü bir döneme girdik. Turizm çok etkilenecek. Önümüzdeki yılın diğer alternatiflerle kurtarılması olasılığı olmaz. Rusya Türkiye’nin ve özellikle de Antalya’nın olmazsa olmazı. Mutlaka yaşanan bu krizle alternatif pazarlar gündeme gelecek. Bana göre alternatif yok. Avrupa pazarı konuşuluyor. Terörün olduğu bir yerde ilk önce gelmeyecek olanlar Avrupalılardır. Birinci sıra Almanlar, sonrasında İngilizler de gelmeyecek ya da gelen sayıları çok çok azalacaktır. Bu nedenden dolayı bir alternatif olduğunu ben düşünmüyorum. Dolayısıyla ivedilikle yeni bakanımızın ele alması gereken konunun bu olduğunu düşünüyorum.

Belconti Hotel Genel Müdürü Hakan Toksöz:
KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEKTİR
Rusya krizinin geçici olduğunu düşünüyorum. Rusya ile Türkiye’nin ilişkilerinin kolay kolay bozaulacağına inanmıyorum. Bunlar karşılıklı siyasi hamleler. Rusya’nın bir takım ambargolar uygulaması kendi siyaseti açısından gerekli olabilir ama uzun süreceğine ihtimal vermiyorum. Ambargo sürerse Antalya turizmi çok ciddi anlamda yara alır ama emin olun böyle bir şans yok. En az 2015’teki kadar Rus turisti ağırlayacağımızı düşünüyorum.

Belek Beach Resort Hotel Satış ve Pazarlama Müdürü Aykan Akgün:
ANTALYA’DA KAOS YAŞANIR, AKSİYONLAR VE FİYAT SAVAŞLARI BAŞLAR
Ben de bu işin çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Rusların tatile gittiği başlıca destinasyonlar var. Bunların içinde Türkiye, Mısır, Tunus, Tayland ve Vietnam başı çekiyor. Mısır ve Tunus bitti. Türkiye’yi de bitirerek sadece Uzak Doğu’ya yönelik bir turizm hareketi olacağını düşünmüyorum. Böyle bir şey olduğunda demir perdei ülkesi imajına geri dönecektir Rusya. Halkın yarıya yakını bu tip şeylere karşı zaten. Rus ve Türk halkı birbirlerini seviyorlar. Tersi olur da düzelmezse Antaya’da büyük bir kaos olacak ve herkes Avrupa’ya hücum edecektir. Aksiyonlar ve fiyat savaşları birbirini kovalayacaktır. Öte taraftan Avrupa’nın da belli bir kapasitesi var. Yüzde 2-3 artar. Kaldı ki bu tip durumlarda Avrupa pazarında da bir düşüş beklenir. Çünkü bu tip haberlerin Avrupa’ya da yansımaları oluyor. Avrupalı insanların Türkiye yerine daha fazla tatil destinasyonu alternatifi var.

cemilugurluruz

BETÜYAB Başkanı Cemil Uğurlu:
İLİŞKİLER DÜZELMEZSE BATARIZ
Bu durumun devam etmemesi lazım. Ederse büyük sıkıntı yaşanır. Türkiye biraz alttan alsaydı düzelecekti ama olmadı. G20’den dolayı her şeyin düzeleyeceği kanaati oluşmuştu şimdi işler bir anda değişti. Düzelmeme durumunu ağzıma dahi almak istemiyorum. Düzelmezse, Allah korusun, hepimiz batarız. Sadece turizm değil, diğer sekörlerde de büyük sıkıntılar yaşanır. Türkiye ve Rusya arasında büyük hacimli ekonomik ilişkiler var ve bu nedenle bir noktadan sonra sorunların aşılacağını düşünüyorum.