Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Gulliver’in Sebzeleri Pazarda

Gulliver’in Sebzeleri Pazarda

Son zamanlarda lüks marketlerde ve manavlarda, şirin görüntüleriyle tüketicileri cezbeden mini sebzeler, tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yemeklerin sadece tadına değil görüntüsü ve sunumuna da önem verenler sebzelerin artık bebeklik hallerini tercih ediyor.

Dengeli beslenmenin olmazsa olmazlarından olan sebzeler, dünyadaki besin zincirinin de önemli bir halkasını oluşturuyor. Sebze üretiminde ve tüketiminde her geçen gün artan taleplerle değişik sebzeler de artık mutfaklarda görülebiliyor. Özellikle son yıllarda insanların farklı tüketim istekleri ve değişen tüketim alışkanlıkları nedeniyle üreticiler ve tüketiciler artık sıradan olmayan tatların peşinde. Daha fazla sayıda ve daha fazla verime sahip olan sebze türlerinin yetiştirilmesine ek olarak pratikte kullanılabilirliği olan ve görsel özelliği öne çıkan ürünlerin yetiştirilmesi ve kullanılmasına önem veriliyor. Normallerinden daha küçük ebatlara sahip olan minyatür ya da mini sebzeler de bu doğrultuda ortaya çıkan ve dünyaya yayılan ürünler arasında. Alternatif ürünler olarak gösterilen mini sebzeler artık Türkiye’de de birçok market rafında boy gösteriyor. Günümüzde birçok sebze türünden çeşitli üretim teknikleri veya ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilmiş çok sayıda minyatür sebze çeşidine rastlamak mümkün.

ABD’den dünyaya yayıldı

Mini sebzeler ilk olarak yaklaşık 10 yıl önce ABD’de yetiştirilmeye başladı. 2000’li yıllardan itibaren ise dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başladı. ABD’deki önemli restoranların menülerine girdikten sonra Avrupa ülkelerinde de popüler hale geldi. Bunun sebebi ise hiç kuşkusuz mini sebzelerin görüntüsü. Normal sebze ile aynı görünümde ancak henüz olgunlaşmamış, küçük ve taze görünmeleri mini sebzeleri tüketiciler için cazip hale getiriyor. Artık birçok yerde sebzeler normal ve mini halleriyle yan yana satılıyor.

Sofralara küçük sevimli halleri ile misafir olmaya başladığı andan itibaren, her geçen gün tüketicinin ilgisini daha çok çekmeye başlayan mini sebzelerin konu alındığı haberin tamamı tarlasera Aralık sayısında.