Ana Sayfa » Aşçı Gündem » DOĞA ÇİTÇİ’Gaziantep, ‘gastronomi’ Dalına Yaratıcı Şehirler Ağı’na Katıldı

DOĞA ÇİTÇİ’Gaziantep, ‘gastronomi’ Dalına Yaratıcı Şehirler Ağı’na Katıldı

Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girdi. Listeye daha önce Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti.

Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuştu.

DOĞA ÇİTÇİ'Gaziantep, 'gastronomi' Dalına Yaratıcı Şehirler Ağı'na Katıld (1)

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve görünürlüklerini artırmayı hedeflemekte UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaşıyor. Programa katılım, “el sanatları ve halk sanatı”, “dizayn”, “sinema”, “gastronomi”, “edebiyat”, “müzik” ve “görsel sanatlar” alanında gerçekleştiriliyor.

DOĞA ÇİTÇİ'Gaziantep, 'gastronomi' Dalına Yaratıcı Şehirler Ağı'na Katılds (4)

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent kabul edilmişti. Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti. Bugün Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.