Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Mucize Bitki’nin Üretimi Artırılacak!

Mucize Bitki’nin Üretimi Artırılacak!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, birçok hastalığa deva olan güzyemişinin üretimini artırmak için çalıştıklarını belirtti.

‘Mucize bitki’ olarak bilinen ve birçok hastalığın önlenmesinde etkili olan güzyemişinin faydalarından bahseden Çelik, “Bu meyve, prostat ve pankreas kanseri başta olmak üzere tüm kanser hastalarına faydalı olan likopen maddesini önemli oranda barındırmaktadır. Ayrıca eklem ve romatizma ağrıları, astım, cilt yenileme, bağışıklık sistemi kuvvetlendirme ve pek çok hastalıklara çok iyi gelen bir organik üründür. Bu nedenle bölgemizde yaygınlaştırmayı ve tüketimini artırmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu. Hüseyin Çelik ayrıca güzyemişinin Türkiye’de yeterince tanınmadığı ve yeterli üretiminin yapılmadığını vurgulayarak, meyvenin özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetiştiğini dile getirdi.

Güzyemişinde bulunan likopen adlı maddenin, domateste bulunandan 17 kat daha fazla olduğunu söyleyen Hüseyin Çelik, “Likopen içeriği, güzyemişinde domatesten 17 kat daha fazladır. Antibakteriyel bir meyvedir. Sağlık açısından son derece önemlidir. Likopen, hücrelerin yenilenmesini sağlar. Biyoaktif bileşikler, esansiyel yağ asitleri, beta karoten, lutein, A, C ve E vitaminlerince zengindir. Birçok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir. Güzyemişini, taze olarak tüketimini sevmeyenler meyve suyu, reçel, kuru meyve olarak tüketebilir.” diyerek sözlerini noktaladı.