Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Four Seasons Sultanahmet Local Chef’in Şampiyonu Oldu!

Four Seasons Sultanahmet Local Chef’in Şampiyonu Oldu!

EDT Expo Fuarı’nda Gökmen Sözen tarafından düzenlenen Local Chef Yarışması yerel ürünlere inovatif değerler katmayı hedefliyor. Anadolu coğrafyası ürünlerinin gerek iç pazarda gerekse uluslararası arenada pazar payını büyütmek, bu ürünlere inovatif kimlik kazandırmak, yerel üreticileri desteklemek ve yeme & içme sektöründe işaretli ürün kullanımı üzerine farkındalık yaratması amaçlanan yarışma 24 Mart 2016 tarihinde EDT Expo Fuarı’nda hayata geçirildi. 3 ana yemek ile yarışan 9 ekip, başlangıç, ana yemek ve tatlılarını tamamlayarak jüriye tanıttı. Bu görkemli yarışmanın heyecanla beklenilen ödül töreni tamamlandı ve yarışmanın şampiyonu Four Seasons Hotel Istanbul At Sultanahmet oldu!

23-26 Mart 2016 tarihleri arasında CNR EXPO Fuar Merkezi’nde düzenlenen 4. Ev Dışı Tüketim(EDT) Fuarı kapsamında, Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) ve CNR Holding’in desteklediği, organizasyonunu Gökmen Sözen’in gerçekleştirdiği, profesyonel mutfak sponsorluğunu Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak’ın, sofra ekipmanları sponsorluğunu Se Plus’ın, üniforma sponsorluğunu White Uniform’un üstlendiği bu yıl ilk defa hayata geçirilen Local Chef yarışması büyük bir coşkuyla tamamlandı ve ödül törenine yoğun ilgi gösterildi. Local Chef’in şampiyonu Four Seasons Hotel Istanbul At Sultanahmet oldu!

En İyi Tatlı Ödülünü Hilton Bomonti alırken, En İyi Yemek Four Seasons Sultanahmet’in, En İyi Başlangıç CVK Park Bosphorus’un ve özel Toprak Ödülü ise Sheraton’ın oldu.

Yarışmacılar Türkiye coğrafyasındaki sebze, meyve, et ürünleri, deniz ürünlerini kullanarak başlangıç, ana yemek ve tatlı olarak üç yemek hazırlıyor. Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) ve CNR Holding’in desteklediği mutfak sponsorunun Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak, sofra ekipmanları sponsorunun Se Plus, üniforma sponsorunun White Uniform olduğu Local Chef Yarışması’nın temel hedefli Türkiye coğrafyasının yerel ürünlerine inovatif değerler katmak ve yerel ürünleri yaşatmak.

Yarışmaya katılan takımlar şunlardı: CVK Hotels & Resorts Park Bosphorus Istanbul, Four Seasons Hotel Istanbul At Sultanahmet, Crwone Plaza Istanbul Asia , Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center, İstanbul Marriott Hotel Asia, Radisson Blu Hotel İstanbul Asia, BTA, Sheraton İstanbul Ataköy, Seraser Fine Dining Restaurant.

İlk defa düzenlenen ve Türkiye gastronomisi için büyük önem taşıyan Local Chef’te 9 takım 4′erli gruplar halinde yarıştı.

Bu özel yarışmanın göz alıcı 15 kişilik jüri ekibi bulundu. Jüri başkanlığını Vedat Başaran’ın üstlendiği jüri ekibi şöyleydi:

Jüri Başkanı: Vedat Başaran
Maksut Aşkar
Kemal Demirasal
Ali Ronay
Didem Şenol
Yılmaz Öztürk
Tevfik Alparslan
Arda Türkmen
Ömür Akkor
Zeki Açıköz
Cihan Çetinkaya
Giancarlo Gottardo
Olivier Pistre
Alex Atlamazoğlu
İnanç Baykar

Moderatör şefler ise şöyle:

Ali Açıkgül
Ali Elikkaya
Arif Doğan
Gürsel Keleş
Hakkı Oruç
Mithat Yalçınkaya
Özay Akar
Selçuk Gönen
Mehmet Siriş
Hakan İnan
Şenol Demirtaş
Mehmet Uzunöz