Ana Sayfa » Aşçı Gündem » 85 Yıllık Ekmek Mayası Uyandırıldı

85 Yıllık Ekmek Mayası Uyandırıldı

Mengen Aşçılar Federasyonu ve A.İ.B.Ü. Mengen M.Y.O işbirliği ile yöremizin önemli tat ve geleneklerinden biri olan EKŞİ MAYALI-PATATESLİ KÖY EKMEĞİ” panel-etkinliği gerçekleştirilecek.

Saat 14:00 de geleneksel bir fırında başlayacak etkinliğin en ilginç tarafı, 85 yıllık bir ekmek mayasından ekmek yapılması. Yöremizin bir geleneği olarak ,gelinlerin kuşağında getirdikleri ekmek mayasından yeni evinde ilk ekmeğini yapması beklenirmiş. Böylece bu gelin ekmeği hayatı boyunca bu mayanın devamını kullanarak yaparmış .Bu gelinin kendi kızı evlenirken de kızının kuşağına bu mayadan koyarmış. Günümüzde de tam anlamıyla olmasa da bu gelenek sürdürülmekte, ekmek mayası kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır.

İlçemizde yapılacak panel ve etkinlikte yöresel ekmeğimizin özellikleri, önemi ve ekşi mayalı patatesli ekmek yapma geleneği panel ve uygulamalarla anlatılacak.

Etkinlik ,geleneksel bir fırında ekmek yapma uygulaması ile başlayacak, Yüksek okulda panelle sürecek. Panelde M.M.Y.O. Müdür Yard.Zühal ÖZDEMİR ve MAF.Aşçılar Milli Takımı kaptanı Erdem DIRBALI konuşmacı olacak. Panel sonrasında ise Türkiye’nin önde gelen ekmek ustalarından biri olan Barış Dırbalı geleneksel ekmek yapımı ile ilgili öğrencilerle bir workshop gerçekleştirecek.