Ana Sayfa » Aşçı Gündem » EYVAH”Oteller Çok Zor Durumda.

EYVAH”Oteller Çok Zor Durumda.

Otelciler Kış Gelmeden Kılıfı Hazırlamaya Başladılar.Böyle giderse Bu Kış Çok Kötü Günler Bizi Bekliyor

Oteller çok zor durumda, destek verilmezse yabancların eline geçecek’

Turizm Yatırımcılar Derneği Başkan Yardımcısı Recai Çakır, sürekli eriyen gelirler nedeniyle konaklama tesislerinin çok zor durumda olduğunu söyledi. Destek verilmemesi durumunda Türk otellerinin yabancıların eline geçeceğini iffade eden Çakır, sektöre 25-30 milyar dolarlık destek verilmesi gerektiiğini kaydetti.

2003 yılında 850 dolar olan turist başına ortalama harcamanın 2016 yılında 705 dolara gerilediğine dikkat çeken Recai Çakır, “Oteller çok zor durumda, eğer destek verilmezse yabancıların eline geçecek” değerlendirmesini yaptı.

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan’a konuşan Çakır, Türkiye’nin son 20 yılda yakaladığı ziyaretçi artışının gelirlere yansımadığını belirterek turizm sektöründe yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

”UZUN ZAMANDA KAZANILAN BAŞARILAR KISA SÜREDE KAYBEDİLDİ”

2000’li yılların başında Türkiye’ye gelen turist sayısının 15 milyon seviyelerinde olduğunu belirten Çakır, “2015’e gelindiğinde ise 36 milyon turiste ulaştık Ancak gelirimiz aynı şekilde artmadı. Turistlerin yaptığı kişi başına düşen ortalama harcama yaklaşık 15 yılda 850 dolardan 705 dolara kadar geriledi. 2017’nin ilk çeyreğinde ise kişi başına düşen ortalama harcama ise 633 dolar seviyesinde. Çok uzun zamanda kazanılan başarılar, çok kısa sürede kaybedildi. Oteller 5 yıldızlı ama hizmet 3 yıldızın altına düştü. Çünkü oteller çok fazla fiyat kırdı. Rus turist sayısı arttı ancak Avrupalı da düşüş var. Almanlar ile hızlı bir şekilde ilişkiler düzeltilmeli. Acil eylem planları oluşturulmalı. Algı yönetimi ile kötü gözüken durumumuz düzeltilmeli. Bizi Orta Doğulu olarak görüyorlar. Avrupalı olduğumuzu tekrar göstermeliyiz. Ciddi şekilde tanıtım atağına kalkmalıyız. Bunları çok hızlı bir şekilde yapmalıyız” dedi.

OTELLERİ YABANCILAR ALIR

Turizm sektörüne acil olarak 25-30 milyar liralık destek verilmesi gerektiğini söyleyen Çakır, “Sektörün desteğe ihtiyacı var. Devlet güvencesi verilmeli. Çünkü yatırımlar 10 yılda geri döner diye hesaplanırken, yaşanan krizlerin ardından yatırımın geri dönüş süresi 20 yılı aştı. Turizmde KDV düzenlemesi olmalı. Bir çok otel 49 yıllığına kiralık 20 yıllarını doldurdular. Otellerin yenilenmesi gerekiyor. Yatırımın geri dönneyeceği için yenilemiyorlar. Destek verilmezse bir çok otel yabancıların eline geçecek. Desteklerle her yıl yüzde 5 fiyat artarsa 2027’de 100 milyar dolarlık turizm gelirini bile yakalayabiliriz” diye konuştu.

99 YILIK KİRA ÖNERİSİ

Bazı otellerin geçmiş göre yüzde 50 daha ucuza satış yaptığını kaydeden Recai Çakır, “Fiyatlar eski seviyelerine gelene kadar belirli bölgelerde otel yatırımlarının kontrol altına alınması gerekiyor. Avrupa merkezlerine, turistin çok geldiği diğer ülkelere direk uçuşlar koyulmalı veya arttırılmalı. Milli hava yolu şirketi risk almalı” dedi. Eski otellerin yenilenmesi için kira sürelerinin 99 yıla çıkarılması önerisini getiren Çakır, “Düzenlenme yapılarak otellere rezidans yapma hakkı da verilirse, eski otelin yenilenmesi de sağlanır. Rezidanslar ile para harcayan turistler de Türkiye’ye çekilebilir” ifadelerini kullandı.