Ana Sayfa » Aşçı Gündem » SERKAN ÇETİNÖZ”Yazıyı Tamamen Okuyun Lütfen.

SERKAN ÇETİNÖZ”Yazıyı Tamamen Okuyun Lütfen.

Derneğimiz Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm aşçıların sınıf değişikliği için mücadele etmektedir.

CEVAP VERİLEMEYEN SORULAR
1. 657 sayılı devlet memurları kanununun 3. maddesi sınıflandırma başlığı altında sınıfların teşkilinin Meslek ve niteliklere göre yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Bir meslek ve nitelik gerektiren bir iş olduğu aşikar olan aşçılık mesleği 190 Sayılı genel kadro usulü hakkında Kanun Hükmünde kararnamede III. sayılı cetvelde YHS olmasının gerekçesi nedir.
2. 657 sayılı Dmk 36 maddesinde Teknik hizmetler Sınıfını Teşkil eden unvanlar sayılırken Teknisyen ve Tekniker olarak tayin edilen kadrolar hangi kanuna dayanır.

3. 3795 sayılı Bazı lise ve yüksek okul mezunlarına unvan verilmesi hakkındaki kanunun hazırlık aşamasında Devlet Personel Başkanlığı Kadro daire başkanı ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin görüşü ile 657 Sayılı DMK 36. maddesinin G fıkrasına göre müadelet tevsiki yapılmıştır. Teknisyen ve Tekniker unvanına haiz fiilen görevini yapan aşçılar için bir çalışma varmıdır.

4. 2012 yılında Yök aynı toplantıda çözümlemeci ve proğramcı ile Aşçılık Myo mezunlarına Teknik unvanlar verilmiş, akabinde Çözümlemeci ve Proğramcı kadroları için Devlet Personel başkanlığının 17/10/2012 tarih ve 15226 sayılı mütalası sonucunda Teknik hizmetler sınıfına alınmasının önü açılmıştır. fakat aynı yök toplantısında Teknik unvanı alan aşçılar için neden düzenleme yapılmamıştır.

Derneğimiz tarafından 27/01/2017 tarihinde yazılan yazımıza Devlet personel başkanlığı tarafından bu gün cevap verilmiştir.
cevabi yazıda kamu kurum ve kuruluşlarından 12/06/2017 tarihinde UYGULAMAYA ESAS görüş talep edilmiştir. bilindiği üzere Genel kurmay başkanlığının 17/04/2017 tarihinde Teknik hizmetler sınıfına geçişimiz için kanun değişikliği teklifi Milli Savunma Bakanlığına yollanmıştır.

Bizler Kamu Aşçıları Derneği Yönetim Kurulu olarak mücadelemizin süreklilik kazanması için gücümüzün yettiğince uğraşı veriyoruz . Fakat 3500 Aşçı kadrosunda 1000 Hizmetli kadrosunda bulunan tüm aşçıların mücadelemize üye desteği %10 civarındadır. mali kaynak olarak ise sadece yönetim kurulu ve 20 üyenin desteği ile yolumuza devam etmekteyiz. Bizlerdeki mücadele azminin destekle süreklilik sağlayacağını unutmamanızı temenni etmekteyiz.