Ana Sayfa » Aşçı Gündem » 2018 Gastronomi Takvimi

2018 Gastronomi Takvimi

Ekim ortasından-Şubat sonuna-Ayvalık Kazdağı Köyleri Zeytin Hasadı: İyi zeytin ve zeytinyağı nasıl anlaşılır, zeytin ağacı nasıl budanır, tuzlama zeytinle salamuranın farkı nedir… Bu ve bunun gibi pek çok soruyu yerinde öğrenmek için buyurun Ayvalık tarafına…

17 Ekim-28 Ekim Piedmonte Beyaz Trüf Avı: İtalya’nın Kuzeybatısında bulunan Piedmonte bölgesinde, özellikle de Alba kasabasında çıkan gastronomi dünyasının pırlantası kabul edilen bu özel mantarın peşine düşmeye ne dersiniz? 100 gramı yaklaşık 400-500 euro olan bu mantarları av köpekleriyle birlikte toprağın altından bulup, leziz yemekler yiyebileceğiniz bu av kaçmaz.

6-8 Ekim-Hawaii Yemek Festivali: 100 ünlü şefin, şarap üreticisinin ve miksolojistin Hawaii’de buluştuğu yemek dolu bir festival… Şu sürekli trend oldu dediğimiz ‘poke’ yemeğini (çiğ balık salatası) ve çok daha fazlasını egzotik kokteyller eşliğinde tadabileceğiniz eşi benzeri olmayan bir yemek festivali.

13-15 Temmuz-Chicago Windy City Smokeout Festival: “Bir barbekü festivali için kim dünyanın bir ucuna gider?” demeyin. Meraklıları aylar öncesinden rezervasyonlarını yaptırıyor. Farklı soslar, et pişirme teknikleri ve bol bol et var bu festivalde…

29 Kasım-1 Aralık-Sirha İstanbul: Dünyanın en önemli gastronomi fuarlarından Sirha’nin İstanbul’daki altıncısı düzenlenecek. Gastronomi dünyasının farklı alanlardaki önde gelen oyuncularını bu fuarda görebilirsiniz.

7 Nisan-Portakal Çiçeği Festivali-Adana: Portakal çiçeği bahane, kebap şahane… Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan festival kebabın soylu topraklarında gerçekleşiyor. Şehrin dört bir yanında on binlerce insan kebap yiyip, şehri gezmek ve eğlenmek için şehre geliyor. Adanalı ve Adana’ya gönül veren sanatçılar da şehre akın ediyor. Üstelik 2018’de bir de Guiness rekoru denemesi yapılacak ve ilk kez 7 bin kişi gitarla Akdeniz Akşamları’nı çalacak.