Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Organik Bal Nasıl Anlaşılır ve Özellikleri Nelerdir?

Organik Bal Nasıl Anlaşılır ve Özellikleri Nelerdir?

İçeriğinde vitamin, su, mineral ve şeker bulunan bal, bal arısı tarafından toplanır ve petek gözlerine doldurur.

Organik bal içerisinde polen, polen tanecikleri, renk pigmentleri, aromalar, enzim ve mineraller bulunur. Arı tarafından toplanan nektar işlenir ve olgunlaştırılır. Toplama ve işlenme sonucunda nektar içinde bulunan su azalır. Kaliteli üretim tesislerinde paketlenen bal denetim aşamalarından geçirilerek sizlere sunulur. Lezzeti, şifayı ve kaliteyi arayanların tercihi olan organik ballar, organik tarım alanlarında üretilir.

Organik Balı Tüketmenin Önemi

İnsanların sağlıklı olması için çeşitli mineral, vitamin, enzim ve proteinlere ihtiyacı bulunur. Organik bal içinde bulunan demir hücrelerin hayati fonksiyonlarını düzenlemesine yardımcı olur. Magnezyum ise kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum, manganez ve sodyum gibi insan sağlığı için gerekli vitaminlerin hepsi bal içinde mevcuttur.

Organik Bal Çeşitleri Nelerdir?

Organik krem bal, karakovan petek bal, kestane balı, harnup balı, lavantalı bal, polifloralı bal gibi farklı çeşitlerde sunulur. Organik arıcılık yöntemiyle üretilen balların en önemli özelliği ise üretildiği bölgenin florası yüksek rakımdan dolayı yabani kır çiçeği özlerinden oluşuyor. Pastörizasyon işleminden geçirilmediğinden ham baldır.

Organik Balın Özellikleri Nelerdir?

Organik bal belirli bir süre sonra kristalleşiyorsa normal bir durum olup ham bal olduğunu gösterir. Kristalleşen balları dilerseniz benmari usulü eritip tüketebilirsiniz. İşlenmediği için doğal enzimlerini korur ve poleni yüksektir. Organik bal, hormonsuz, ilaçsız, suni gübresiz ve doğal ortamdan elde edilir. Normal ballara göre daha fazla kontrolü yapılır.

TC Organik Tarım Esasları ve Uygulamaları Yönetmeliğine uygun şekilde üretilen organik balların üretim ve pazarlama aşaması bağımsız sertifikasyon firması tarafından kontrol edilir. İlaç ve kimyasallardan arındırılmış olarak üretilmesi çok önemlidir. Normal ballarda belge ve kontrol işlemi aranmaz. http://www.egricayir.com/ sitesini ziyaret ederek organik sertifikalı balları tercih edebilirsiniz. Yüksek kaliteli ve sınırlı üretim felsefesiyle hareket eden Şahbaz Çaylı Eğriçayır balı ile lezzeti sofralarınıza getireceksiniz. Şifalı lezzet olarak da bilinen organik ballar ile sağlığınızı her zaman korursunuz. Toros Dağlarında üretilen organik balların özlerini yabani çiçekler oluşturur.