Ana Sayfa » Aşçı Gündem » Mutsuz Personellerinizi Nasıl Mutlu Edebilirsiniz ?

Mutsuz Personellerinizi Nasıl Mutlu Edebilirsiniz ?

Her sektörde olduğu gibi aşçılık sektöründe de morel ve çalışma ortamlarında mutluluk çok önemli.Peki Mutsuz mutfak personellerinizi nasıl mutlu edebilirsiniz Yada otel genel müdür olarak mutfaklardan sorumlu şefinizi nasıl moral verebilriisniz ?Mutlu olan personeliniz size verimlilik getirebilir ?

Önce personelinizin Durumunu iyice değerlendirin
Öncelikle sonuca varmadan önce gerçek bir değerlendirme şart. Çalışanınızın mutsuzluğunun nedenini gerçekten anlamanız gerekiyor. Bunun nedeni iş, siz veya bir başkası, hatta iş dışında bir şey olabilir. Eğer sorun şirketle ilgili ise mümkün olduğunca bilgi toplamak önemli. Olur ya sorun iş dışı kaynaklı, bunu da asla umursamamazlık etmeyin. İlgili olmanız çalışanınızın sadece bir çalışan olmadığını, sorunlarının önemsendiğini gösterir ki bu olumlu sonuçlar doğurabilir. O halde önce durumu değerlendirmek, ardından da destek olmak çok önemli.

Sorun tespit ettiyseniz Beklemeyin
Sorun varsa bunun çözümü için yapılacak konuşmayı asla ertelememek gerekiyor. Sıkıntı, uzak kalmak adına onu ne kadar görmemezlikten gelirseniz gelin, bir o kadar büyüyecektir. Soruna dahil herkesle yapılacak bir konuşma sizi bir sürü toplantı ve stresten kurtarır. Bu nedenle beklemeyin.

Gizlilik önemli personelinizin sorununu başkaları ile paylaşmayın
Sorun tespit edildiğinden itibaren sorunun büyümemesi için gizlilik kuralına kesinlikle uymak gerekiyor. Başkalarının duyması sadece sorunun büyümesine neden olmakla kalmaz, yasal olarak da hem siz hem de çalışan için sıkıntılar doğurabilir. Bu nedenle aman gıybetten uzak durun.

Asaletten ödün vermeyin
En güzel iletişim sükunet ile geliyor. Karşınızdaki kişi konuşurken heyecanlı ise onu sakinleştirmeye bakın. Baktınız bağırıyor ve kavga etmek istiyor, o halde bırakın bağırsın. Siz sinirlerinizi bozmamak ve muhatap olmamak adına ortamdan uzaklaşın. Kavga etmemek, canınızı sıkmamak için asaletinizden ödün vermeyin.

Zaman verin
Hiçbir sorun parmak şıklatınca düzelmiyor. Dolayısıyla suların durulmasını bekleyin. Zaman gerçekten pek çok sorunun halledilmesi, halledilemiyorsa bile meselenin soğuması için en büyük yardımcı. Bırakın zaman aksın ve kötü enerjiyi alıp götürsün.

Sorunlu personelinizin sorunlarını Kayıt tutun
Çalışanla sorun yaşarken süreç içinde yazılı ya da ne şekilde mümkünse, kayıt tutmak önemli. Can sıkıcı şeyler yaşanıyorsa veya yazışmalarda geçiyorsa bunları saklamak işinize çok yarayacaktır. Legal sorunlar söz konusu olduğunda kayıtları göstererek olası suçlamalardan kurtulursunuz. Tam tersi karşı tarafın suçlu olduğunu da bu şekilde kanıtlayabilirsiniz. Takım lideri olarak arşivinizi sıkı tutun ki canınız sıkılmasın.

Ancak tüm bunlarla birlikte en önemlisi çalışanlarınızın çalıştığı bölümde memnuniyetini ölçmek ve budurumda verimli olmasını sağlamak ardından personelinize mutluluk getirecektir.